Η Κίνα και τα δύο χρυσά μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Με τον πλέον πειστικό τρόπο επιβεβαίωσε και πάλι η Κίνα ότι είναι η πρώτη δύναμη στη διεθνή σκηνή της επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού, που ολοκληρώθηκε το απόγευμα στο Ντόρτμουντ, κατέκτησε και τα δύο χρυσά μετάλλια και αναγνωρίστηκε απ’ όλους η σαφής ανωτερότητά της. Στους άνδρες έφτασε στον 6ο συνεχόμενο τίτλο επικρατώντας σε όλους τους αγώνες με 3-0! Στις γυναίκες έκλεισε την…παρένθεση του 2010 και πήρε πίσω τα πρωτεία από τη φιναλίστ σήμερα Σιγκαπούρη, χάνοντας συνολικά στη διοργάνωση μόλις ένα επί μέρους παιχνίδι!

Δέκα χιλιάδες θεατές δημιούργησαν φαντασμαγορική ατμόσφαιρα στο «Westfalenhallen» για να ενισχύσουν τους συμπατριώτες τους στην προσπάθεια για την υπέρβαση στον τελικό των ανδρών. Στο εναρκτήριο ματς ο Μπολ διεκδίκησε γερά τη νίκη ισοφαρίζοντας σε 2-2, από 2-0 που έχανε από τον Ζανγκ Τζικ, αλλά δεν τα κατάφερε. Από τη στιγμή που ο σημερινός παγκόσμιος πρωταθλητής νίκησε τον σημερινό πρωταθλητή Ευρώπης ουσιαστικά ο τίτλος είχε κριθεί υπέρ της Κίνας. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η Κορέα και η Ιαπωνία.

Στον τελικό των γυναικών εμφανίστηκε το…κλασικό τα τελευταία χρόνια ζευγάρι. Η Κίνα παρουσιάστηκε πολύ δυνατή και επιβλήθηκε με 3-0 χάνοντας μόνο δύο σετ. Πήρε έτσι τη ρεβάνς από τη Σιγκαπούρη, η οποία το 2010 στον τελικό της Μόσχας είχε νικήσει 3-1 και είχε διακόψει σερί 8 χρυσών μεταλλίων της Κίνας. Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκαν η Κορέα και το Χονγκ Κονγκ.