Με τρεις παρουσίες στα προημιτελικά έκλεισε η ελληνική συμμετοχή στους Βαλκανικούς Αγώνες νέων

Valkanikoi oloi

Valkanikoi oloiΤρία πλασαρίσματα στους προημιτελικούς γύρους ήταν η καλύτερη πορεία για τα ελληνικά χρώματα στα ατομικά αγωνίσματα του 21ου Βαλκανικού πρωταθλήματος νέων, που ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή στην Κικίντα της Σερβίας. Στην 8άδα βρέθηκαν ο Στράτος Δαμιανής στο απλό παίδων, ο ίδιος αθλητής με τον Ανδρέα Τσόπελα στο διπλό παίδων και η Θάλεια Κορδούτη με συμπαίκτρια τη Ρουμάνα Τρίφου στο διπλό νεανίδων. Στην εξασφάλιση εισόδου στα ημιτελικά και κατ’ επέκταση θέσης στα μετάλλια πλησίασε περισσότερο ο Δαμιανής. Νωρίς το βράδυ έδωσε δυνατή μονομαχία με το 1ο φαβορί του απλού, τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος και λύγισε με 4-3 και 11-8 στο 7ο σετ.

Ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας του αγωνίσματος είχε προκριθεί στον 1ο γύρο ως νικητής του ομίλου του πετυχαίνοντας το αήττητο μάλιστα σε τέσσερα παιχνίδια (σ.σ. χτες παρασυρθήκαμε από το λάθος, που είχε η ιστοσελίδα της διοργάνωσης στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του γκρουπ και γράψαμε για μία ήττα, όμως στα αναλυτικά ανέφερε σωστά  και τη νίκη με 3-0 σετ επί του Βούλγαρου Ιβάνοφ). Στη 16άδα κληρώθηκε με τον Τούρκο Μπατουχάν Σαχίν και ξεπέρασε το εμπόδιο του με 4-0 σετ (11-7, 12-10, 11-5, 12-10). Στον γύρο των «8» συνάντησε τον επικεφαλής του ταμπλό Ράρες Σίπος και με νέα καλή εμφάνιση δημιούργησε τις προϋποθέσεις για σπουδαία νίκη. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 2-0 σετ. Στην αντεπίθεση του Ρουμάνου και την ισοφάριση αντέδρασε άμεσα παίρνοντας ξανά το προβάδισμα. Στο κρίσιμο 5ο σετ μάλιστα, πήρε σημαντικούς πόντους από το σερβίς ενώ είχε την απαιτούμενη ευστοχία στο forehandspin. Στο 6ο σετ όμως, ο Σίπος βρήκε σε όλα λύσεις και το κατέκτησε εύκολα και γενικά στα δύο τελευταία σετ πέρασε την τακτική του παίρνοντας πολλούς πόντους από χαμένα backhand του 14άχρονου αθλητή μας. Η εξέλιξη: 12-10, 11-8, 6-11, 6-11, 11-7, 2-11 και 8-11.

Ο Ανδρέας Τσόπελας και ο Γιώργος Σταματούρος είχαν προκριθεί στο ταμπλό με τη 2η προνομιούχο θέση και συνεπώς στον 1ο γύρο θα έπεφταν πάνω σε κάποιον από τους οκτώ νικητές. Ο Τσόπελας είχε κακή κλήρωση και αποκλείστηκε από το 2ο φαβορί του ταμπλό, τον Ρουμάνο Κριστιάν Πλετέα με 4-1 σετ (3-11, 6-11, 9-11, 11-7, 5-11). Ο Σταματούρος κάμφθηκε από τον Τούρκο Αμπντουλάχ Γιγκενλέρ με 4-1 σετ (6-11, 11-7, 6-11, 6-11, 8-11).

Υπενθυμίζουμε ότι ο Νίκος Βλαχάκης και οι νεάνιδες Γεωργία Χατζηλυγερούδη, Θάλεια Κορδούτη και Χριστιάνα Κανάρη αποκλείστηκαν την Παρασκευή στα προκριματικά γκρουπ.

Στο διπλό παίδων ο Δαμιανής με τον Τσόπελα διεκδίκησαν θέση στο βάθρο των νικητών και κάμφθηκαν στο καθοριστικό ματς. Στον 1ο γύρο (σ.σ. των «16») κατέβαλλαν πολύ πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ τους Λούτκα Μάρκοβιτς/Μάρκο Βούσιγιακ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (12-10, 12-10, 12-10). Στα προημιτελικά κόντραραν τους Σέρβους Νίσα Μαρτίνοβιτς/Αλέσα Αντάμοβιτς ώσπου έχασαν με 3-1 σετ κι έμειναν στην 8άδα.

Ο Βλαχάκης με τον Σταματούρο έπεσαν αμέσως πάνω στο 2ο φαβορί του αγωνίσματος και αποκλείστηκαν φυσιολογικά. Έχασαν από τους Τούρκους Μπατουχάν Ουλουτσάκ/Αμπντουλάχ Γιγκενλέρ με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 9-11, 2-11).

Στο διπλό νεανίδων η Κορδούτη με παρτενέρ τη Ρουμάνα Μπογκντάνα Τρίφου μπήκαν στα προημιτελικά και αποκλείστηκαν στο καθοριστικό παιχνίδι για μετάλλιο. Αρχικά νίκησαν πολύ δύσκολα τις Βουλγάρες Μόνικα Τσάνεβα/Κρασίμινα Γιόβκοβα με 3-2 σετ (11-5, 8-11, 11-7, 7-11, 11-8) και στα προημιτελικά έχασαν από τις Εμίνα Χατζιαχμέτοβιτς/Ανέτα Ματσούτι, από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη και τη Σερβία αντίστοιχα, με 3-0 σετ (4-11, 9-11, 8-11).

Στον 1ο γύρο (σ.σ. των «16») έμειναν η Κανάρη με τη Χατζηλυγερούδη. Λύγισαν στις λεπτομέρειες από τις Βουλγάρες Βικτόρια Χαριζάνοβα/Ρεϊχάντ Μεχμέντ με 3-2 σετ (11-6, 9-11, 8-11, 11-7, 7-11).

Στο διπλό μικτό νέων δεν σημειώθηκε κάτι ιδιαίτερο για την ελληνική πλευρά. Μία νίκη πέτυχαν μόνο ο Τσόπελας με την Κορδούτη και μπήκαν στον γύρο των «16». Απέκλεισαν τους Σίνισα Μάρσετιτς/Άγια Κόβατς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-9, 12-10, 8-11, 11-6). Στη συνέχεια έχασαν από το σερβικό δίδυμο Νίκολα Στρουγκάρεβιτς/Ιβάνα Βένοβιτς με 3-0 (10-12, 11-13, 4-11).

Ο Σταματούρος με την Κανάρη κάμφθηκαν στον γύρο των «32» από τους Τούρκους Χουσεγίν Ντουρμάζ/Ιπέκ Καραχάν με 3-0 σετ (4-11, 10-12, 5-11). Ομοίως αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο ο Δαμιανής με τη Χατζηλυγερούδη με ήττα 3-1 από το σερβικό ζευγάρι Μάρκο Πόποβιτς/Σουζάνα Μέντεργκις, αλλά με όλα τα σετ να κρίνονται με διαφορά δύο πόντων (10-12, 11-9, 10-12, 12-14)!

Τέλος, ο Βλαχάκης με συμπαίκτρια τη Σόνια Γιάνκοβιτς από το Μαυροβούνιο γνώρισαν την ήττα από τους Βόσνιους Ντίνο Κούστοβιτς/Σάνια Μιλόγιτσα με 3-1 σετ (9-11, 4-11, 11-7, 2-11).

Φωτό: Οι αθλητές των εθνικών μας ομάδων στην Κικίντα ποζάρουν μαζί με τους προπονητές Γιάννη Σταύρου, Γιώργο Χριστοφράκη και τον αρχηγό αποστολής Χρηστάκι Κανάρη