Οι μικρές ηλικίες απόλαυσαν τη συμμετοχή τους και στο φετινό Παναττικό πρωτάθλημα

Aponomi paidon_Panattiko_2013

Aponomi paidon_Panattiko_2013Με πολύ σημαντική ανταπόκριση από τα σωματεία και τους γονείς, καλή οργάνωση και έντονη διάθεση για αγώνες απ’ όλα τα παιδιά διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στη δημοτική αθλητική αίθουσα της Βούλας το καθιερωμένο Παναττικό πρωτάθλημα ατομικού χαρακτήρα. Πήραν μέρος 187 αθλητές κι αθλήτριες και δεν ήταν μόνο από σωματεία της Αττικής, αλλά και από τη Θεσσαλονίκη, τη Βέροια, την Πάτρα και την Τήνο. Το ετήσιο event διοργάνωσε για 5η χρονιά στη σειρά ο Α.Ο. Άρης 2006 με τη συνεργασία της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και περιλάμβανε τις κατηγορίες παμπαίδων-παγκορασίδων, μίνι παμπαίδων-μίνι παγκορασίδων, παίδων-κορασίδων και νέων. Το χρυσό μετάλλιο στις συνολικά επτά κατηγορίες κατέκτησαν οι Ηλίας Μιχαηλίδης, Γιώργος Σταματούρος, Κριστίν Σεβνταγιάν, Ιωάννα Γερασιμάτου, Γιάννης Μπόσκοβιτς, Αλέξανδρος Μαργαρίτης και Φιλάνθη Λαζίδη.

Το Σάββατο έγιναν οι κατηγορίες των νέων, των παίδων, των παγκορασίδων και των μίνι παγκορασίδων. Στο απλό νέων αναδείχτηκε νικητής ο Ηλίας Μιχαηλίδης. Στον συναρπαστικό τελικό έκαμψε την αντίσταση του Νίκου Σκουτέρη με 3-2 σετ. Στους παίδες κατέκτησε την 1η θέση ο Γιώργος Σταματούρος. Ο γιος της πρώην πρωταθλήτριας Ελλάδας Δέσποινας Δάνδουλα επικράτησε στον τελικό του Μάριου Ελέζογλου με 3-0 σετ.

Στις παγκορασίδες η Ιωάννα Γερασιμάτου πήρε άλλη μία πρωτιά σε ανάλογα τουρνουά νικώντας στον τελικό τη Φοίβη Πεχλιβανίδη με 3-0 σετ.

Στις μίνι παγκορασίδες πρώτευσε η Φιλάνθη Λαζίδη. Στον τελικό κατέβαλλε τη Φωτεινή Τράκα επίσης με 3-0.

Την Κυριακή διεξήχθησαν οι κατηγορίες των παμπαίδων, των μίνι παμπαίδων και των κορασίδων. Στους παμπαίδες, όπου καταγράφηκε και η μεγαλύτερη συμμετοχή με 70 παιδιά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ο Γιάννης Μπόσκοβιτς. Στον τελικό έκαμψε τον Κώστα Στάμου με 3-0 σετ.

Με το ίδιο σκορ έληξε και ο τελικός της κατηγορίας μίνι παμπαίδων. Επικράτησε ο Αλέξανδρος Μαργαρίτης και άφησε στη 2η θέση τον Σωκράτη Γιαννούτσο. Τέλος, στις κορασίδες αναδείχτηκε πρωταθλήτρια η Κριστίν Σεβνταγιάν. Στον τελικό επιβλήθηκε της Στέλλας Πατεράκη με 3-0 σετ.