Σπουδαία νίκη για το Γυμνάσιο στην Α1 ανδρών, η ΧΑΝΘ ανέβηκε στην 3η θέση της Α1 γυναικών

Kannav Vas

Kannav VasΌταν στην κορυφή της Α1 ανδρών τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, τότε το ενδιαφέρον μετατοπίζεται στις θέσεις, που οδηγούν είτε στον υποβιβασμό, είτε στα μπαράζ παραμονής. Οι εξελίξεις στην ομοσπονδιακή αίθουσα STAG μάλιστα, αποδεικνύουν ότι απολύτως δικαιολογημένα πέφτει εκεί η προσοχή, καθώς ο ουραγός μέχρι σήμερα Α.Σ. το Γυμνάσιο δημιούργησε έκπληξη την Κυριακή! Κατέβαλλε 4-3 την 4η της βαθμολογίας Φιλία Ορεστιάδας πέρασε μόνος 9ος και βρίσκεται σε θέση ισχύος (έναντι του Π.Κ.Δ. Ταύρου) για την αποφυγή του υποβιβασμού. Στις γυναίκες και στην έναρξη του 2ου γύρου η Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης επικράτησε σ’ ένα ακόμα μεγάλο ντέρμπι, αυτή τη φορά επί του Φοίνικα Πειραιά και πέρασε πια στην 3η θέση του πίνακα. Στις πρώτες θέσεις η κατάσταση έμεινε αμετάβλητη και στην Α1 γυναικών. Στην Α2 γυναικών ο Ολυμπιακός μπορεί ν’ αύξησε το σερί στην Αθήνα, όμως στην κορυφή της βαθμολογίας βρέθηκε μ’ έναν αγώνα παραπάνω ο ΑΣΕΑ Καβάλας, που είχε μόνο νίκες παίζοντας στην έδρα του με τις υπόλοιπες βορειοελλαδίτικες ομάδες.

Στην κορυφαία κατηγορία των ανδρών διεξήχθη η 12η αγωνιστική με το Πέρα ν’ αυξάνει το σερί απέναντι στα Ταταύλα με σκορ 4-2 και την 2η της κατάταξης Αμφιθέα να επιβάλλεται εύκολα του Ηρακλείου 4-0. Οι πρωταθλητές Ελλάδας αγωνίστηκαν χωρίς τον Κώστα Λαγογιάννη που έχει ενοχλήσεις στον δεξιό ώμο, ενώ από τα Ταταύλα έμεινε εκτός ο Ντανιέλ Τσιόκας. Αξιοσημείωτη η νίκη των Δημήτρη Ταντσούρα/Γιώργου Μουχτούρη στο διπλό εναντίον των Κώστα Παπαγεωργίου/Κώστα Μάκρα με 3-2 σετ. Τρίτος παίκτης για το Πέρα ήταν ο πρώην πρωταθλητής Ελλάδας εφήβων Νίκος Κεσκίνογλου, που κάμφθηκε με 3-1 σετ από τον Ταντσούρα.

Το αποτέλεσμα που προκάλεσε αίσθηση ήταν αυτό του Γυμνασίου. Πήρε στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα επί μέρους ματς με τη Φιλία, έδειξε πολύ καλή ψυχολογία και αγωνιστική αξία και μετά την ισοφάριση σε 2-2 και τελικά έφτασε στη νίκη με 4-3 όταν στον 1ο γύρο είχε χάσει από την ίδια ομάδα με 4-0! Το αθηναϊκό σωματείο βρέθηκε τώρα έναν βαθμό πάνω από το Π.Κ.Δ. Ταύρου και αύξησε σημαντικά τις ελπίδες του για να πάει στα μπαράζ και να διεκδικήσει εκεί τη «σωτηρία». Επίσης, την ήττα της Φιλίας εκμεταλλεύτηκε ο Α.Ο. Πεύκης και νικώντας 4-1 το Π.Κ.Δ. Ταύρου πλασαρίστηκε στην πρώτη 4άδα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φιλία Ορεστιάδας-ΑΣ Γυμνάσιο 3-4:

Δημήτρης Γκουτζίδης-Βασίλης Κανναβός 2-3 (8-11, 12-10, 6-11, 11-2, 10-12)

Γιώργος Μακρής-Γιώργος Μπρισκόλας 2-3 (11-5, 8-11, 9-11, 11-6, 10-12)

Γιάννης Γεωργαντάς-Σωτήρης Κανναβός 3-1 (11-8, 11-7, 8-11, 11-7)

Γεωργαντάς/Γκουτζίδης-Αφοί Κανναβοί 3-0 (12-10, 11-9, 11-9)

Γκουτζίδης-Μπρισκόλας 0-3 (5-11, 3-11, 8-11)

Γεωργαντάς-Β. Κανναβός 3-1 (11-7, 11-6, 5-11, 11-8)

Μακρής-Σ. Κανναβός 1-3 (6-11, 14-12, 3-11, 8-11)

Στην Α1 γυναικών έγινε στο Σ.Ε.Φ. η 8η αγωνιστική με τον πρωτοπόρο Α.Σ. Πέρα και τον Δ.Α.Ο. Ταύρου να φτάνουν άνετα στο νέο δίποντο με αντιπάλους το Π.Κ.Δ. Ταύρου και το Πέρα 2005 αντίστοιχα. Τα δύο υπόλοιπα παιχνίδια όμως, είχαν ζωηρό ενδιαφέρον: Όσον αφορά στις τελευταίες θέσεις οι Φοίνικες Πάτρας επιβεβαίωσαν ότι είχαν τον πρώτο λόγο κόντρα στην Α.Ε. Αθηνά, πέτυχαν δεύτερη νίκη εναντίον της με 4-1 και βρέθηκαν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Εκεί συγκατοικούν τώρα Π.Κ.Δ.Τ., Πέρα 2005 και Αθηνά και η συνέχεια αναμένεται συναρπαστική.

Στο ακριβώς επόμενο βαθμολογικό επίπεδο η ΧΑΝ Θεσσαλονίκης πέτυχε νέα νίκη στα…σημεία και θα ‘λεγε κάποιος ότι το Σαββατοκύριακο της…ανήκει. Χτες έκαμψε με 4-3 το Πέρα 2005, σήμερα λύγισε με το ίδιο σκορ τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας Πειραιά σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που διήρκησε 4,5 ώρες! Η ομάδα της συμπρωτεύουσας προηγήθηκε 3-0 και στο διπλό είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς…Ο Φοίνικας όμως, επικράτησε στα πέντε σετ, μείωσε σε 3-1 και αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με 3-3. Εντυπωσιακό και το φινάλε όπου η Ζάνεβα ξεπέρασε το εμπόδιο της Κορδούτη με 3-2 και το «κόντρα» σετ να κρίνεται με διαφορά δύο πόντων! Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν τώρα στην 3η θέση, όμως το πλεονέκτημα το έχει η ΧΑΝΘ, που είχε επικρατήσει και στον 1ο γύρο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα ΧΑΝ Θεσσαλονίκης-Φοίνικας Πειραιά 4-3:

Καλλιόπη Σωτηροπούλου-Κωνσταντίνα Παρίδη 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)

Βάνια Ζάνεβα-Διάνα Ζέρδιλα 3-1 (8-11, 11-8,  12-10, 11-5)

Ρόζα Χοβσεπιάν-Θάλεια Κορδούτη 3-1 (10-12, 11-9, 13-11, 11-4)

Σωτηροπούλου/Ζάνεβα-Παρίδη/Ζέρδιλα 2-3 (9-11, 9-11, 11-4, 11-8, 2-11)

Σωτηροπούλου-Ζέρδιλα 2-3 (11-6, 7-11, 9-11, 12-10, 4-11)

Χοβσεπιάν-Παρίδη 1-3 (11-4, 8-11, 8-11, 1-11)

Ζάνεβα-Κορδούτη 3-2 (11-9, 8-11, 9-11, 11-6, 11-9)

Στην Α2 κατηγορία γυναικών άρχισε ο 2ος γύρος και ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα στο Σ.Ε.Φ. να διατηρήσει το αήττητο με αντίπαλο το Ρουφ 80. Την ίδια ώρα και στην ίδια αίθουσα ο Α.Ο. Ταταύλα επιβλήθηκε της Πεύκης με 4-1 κι έκανε πιθανώς το καθοριστικό βήμα για την παραμονή. Η Πεύκη και το Ρουφ είναι μαζί στην τελευταία θέση και το έργο τους για τη διατήρηση στην κατηγορία έχει δυσκολέψει πολύ.

Στην Καβάλα η τοπική ομάδα πέτυχε, όπως και χτες, δύο νίκες και μαζεύοντας οκτώ βαθμούς πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας μ’ έναν αγώνα περισσότερο από τον Ολυμπιακό. Κατέβαλλε 4-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και 4-2 τις Ακαδημίες ΧΑΝ Καλαμαριάς.

Η διαφοροποίηση του σκηνικού σε σχέση με τους αγώνες του Σαββάτου είναι ότι η Χ.Α.Ν.Κ. πήρε…ρεβάνς από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Χτες έχασε 4-2, σήμερα νίκησε 4-3 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά στο σύνολο με 3-1 και αργότερα με 2-0 σετ στο έκτο στη σειρά παιχνίδι!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ακαδημίες ΧΑΝΚ 3-4:

Παναγιώτα-Μούρου-Βαρβάρα Μπαγκντασαριάν 3-1 (11-4, 11-9, 8-11, 12-10)

Δάφνη Δεληγιάννη-Ανίτα Χατζατριάν 1-3 (2-11, 6-11, 11-6, 3-11)

Βάσω Γκούρλια-Λυδία Ασλανίδη 3-0 (11-8, 12-10, 11-9)

Γκούρλια/Μούρου-Χατσατριάν/Μπαγκντασαριάν 3-1 (5-11, 11-4, 11-6, 11-4)

Μούρου-Χατσατριάν 0-3 (10-12, 6-11, 8-11)

Γκούρλια-Μπαγκντασαριάν 2-3 (11-4, 11-7, 9-11, 7-11, 7-11)

Δεληγιάννη-Ασλανίδη 1-3 (2-11, 11-8, 10-12, 7-11)

Το βράδυ η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ξανά πολύ ανταγωνιστική απέναντι στην Καβάλα, όμως αποδείχτηκε καθοριστική η νίκη της Μαρίας Κρουστάλλη με 3-2 σετ επί της Ανίτας Χατσατριάν στο πέμπτο στη σειρά ματς και με το σκορ στο 2-2. Η Κρουστάλλη σημείωσε άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα για την Καβάλα, ενώ από μία νίκη είχαν η Γεωργία Χατζηλυγερούδη και η Χριστιάνα Κανάρη, ενώ για τη ΧΑΝΚ οι δύο νίκες ήρθαν από τη Χατσατριάν και την ίδια αθλήτρια με την Μπαγκντασαριάν στο διπλό.

Να σημειωθεί ότι στη χτεσινή ημέρα δόθηκε εορταστικός τόνος, καθώς με την παρουσία των στελεχών όλων των ομάδων ο ΑΣΕΑ Καβάλας έκοψε στην έδρα του την πρωτοχρονιάτικη πίτα και το βράδυ οργάνωσε δείπνο σε ταβέρνα. Ογδόντα άτομα μετείχαν στη γιορτή και βρήκαν ιδανική ευκαιρία για χαλάρωση.