Διεκδικούν πρωτιά στα γκρουπ τους Σγουρόπουλος, αφοί Κωνσταντινόπουλοι και Παρίδη στο Challenge της Πολωνίας

Konstantino Gior_gelaei

Konstantino Gior_gelaeiΣε θέση να διεκδικούν την πρωτιά στους ομίλους τους έφερε τέσσερις Έλληνες διεθνείς η σημερινή πρώτη μέρα στο Challenge open της Πολωνίας, που γίνεται στο Βλαντισλάβοβο. Στο απλό ανδρών ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (φωτό) άρχισαν με νίκη στα προκριματικά, ενώ στο απλό γυναικών έκανε το ίδιο η Κωνσταντίνα Παρίδη. Επίσης, στο διπλό γυναικών η Παρίδη και η Κατερίνα Τόλιου πέρασαν στον 2ο προκριματικό γύρο πετυχαίνοντας αξιοσημείωτη νίκη κόντρα σε ασιατικό ζευγάρι. Θυμίζουμε ότι ο Παναγιώτης Γκιώνης είναι νούμερο 1 του απλού ανδρών και περιμένει αντίπαλο για την Παρασκευή μετά την ολοκλήρωση των δύο προκριματικών φάσεων.

Στους άνδρες έχουν γίνει 43 γκρουπ και περίπου οι μισοί νικητές αυτών θα πάνε μετά και σ’ ένα νοκ άουτ ματς για την πρόκριση στο ταμπλό. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος αγωνίζεται στο 4ο γκρουπ και στην πρεμιέρα επιβλήθηκε του Άιντος Κενζιγκούλοφ από το Καζακστάν με 3-0 σετ (11-6, 11-7, 11-8). Αύριο θα διεκδικήσει την πρωτιά απέναντι στον επικεφαλής Λούκα Μλαντένοβιτς από το Λουξεμβούργο.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος είναι νούμερο 1 στο 5ο γκρουπ. Στον πρώτο του αγώνα επικράτησε με δυσκολία σειρά του Άγγλου Μάθιου Ντέις με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 14-12, 11-5). Με στόχο ν’ αναδειχτεί νικητής του γκρουπ αντιμετωπίζει αύριο τον Ιταλό Κάρλο Ρόσι.

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος είναι στο 9ο γκρουπ. Το μεσημέρι έδωσε γερή αναμέτρηση με τον Ισπανό Μιγκέλ Φρανζίσκο Ρουίθ και με μίνι ανατροπή από 7-9 στο 4ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 (11-7, 8-11, 11-9, 11-9). Αύριο στις 13:10 ώρα Ελλάδας θα τεθεί αντιμέτωπος για την πρωτιά με τον Τσέχο Τόμας Τρέγκλερ και ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το τραπέζι 1 (https://tv.ittf.com/livestream/polish-open-table-1/1750380).

Στα προκριματικά των γυναικών σχηματίστηκαν 33 γκρουπ. Η Ελισάβετ Τέρπου ήταν στο 7ο γκρουπ. Γνώρισε δύο ήττες, αλλά μέτρησε δυνάμεις απέναντι σε πολύ αξιόλογες αθλήτριες. Αρχικά κάμφθηκε από την Άννα Βέγκρζιν από την Πολωνία με 3-1 σετ (4-11, 11-3, 5-11, 7-11) κι έπειτα από τη Ρουμάνα Αντίνα Ντιακόνου (επικεφαλής) με 3-0 (9-11, 5-11, 6-11).

Η Κατερίνα Τόλιου ήταν επικεφαλής στο 12ο γκρουπ, όμως η παρουσία Κινέζας αθλήτριας μέτρησε καθοριστικά κι ας ερχόταν από την τρίτη σειρά των seeding. Στον πρώτο της αγώνα η αμυντικού στυλ αθλήτριά μας έχασε από τη Σάι Σουνγιάο με 3-1 σετ αν και πήρε προβάδισμα και πίεσε (11-7, 7-11, 5-11, 5-11). Αργότερα η Κινέζα κατέβαλλε και τη Σουηδέζα Ερίκα Φροντ κι έτσι σιγούρεψε την 1η θέση του γκρουπ. Η Τόλιου αναμετριέται αύριο με τη Φροντ.

Στο 14ο γκρουπ μετέχει η Κωνσταντίνα Παρίδη. Την Τετάρτη νίκησε με 3-1 σετ τη Ρουμάνα Αντρέα Κλάπα (11-8, 11-4, 8-11, 11-6), η οποία συνεργάστηκε πρόπερσι με τον Δ.Α.Ο. Ταύρου. Αύριο παίζει για την πρωτιά με την Τουρκάλα Οζγκέ Γιλμάζ.

Η Ιωάννα Γερασιμάτου βρέθηκε στο 27ο γκρουπ. Υπέστη δύο ήττες, αλλά έδωσε δύο καλά τεστ. Αρχικά έχασε από την Ισπανίδα Άνα Γκαρσίαμε 3-0 σετ (5-11, 5-11, 7-11) κι έπειτα από την επικεφαλής Ουγγαρέζα Μπερναντέτ Μπαλίντ με 3-1 (8-11, 11-9, 8-11, 6-11).

Η Τέρπου ήταν και στο ταμπλό των «64» στους αγώνες Under 21. Στον 1ο γύρο πραγματοποίησε πολύ αξιόλογη εμφάνιση απέναντι στη Γκόι Ρούι Σουάν από τη Σιγκαπούρη (νούμερο 56 σήμερα στο rankinglistU21) και λύγισε με 3-2 σετ (3-11, 13-11, 1-11, 11-8, 8-11). Η Τέρπου, η οποία είχε στον πάγκο την προσωπική της προπονήτρια Λάουρα Νικουλάε είναι στο νούμερο 93 της παγκόσμιας κατάταξης Νέων γυναικών.

Στα διπλά υπάρχει ελληνική συμμετοχή μόνο στις γυναίκες. Δύο ζευγάρια αντιμετώπισαν στον 1ο προκριματικό γύρο αθλήτριες από την κινεζική Ταϊπέι και είχαν μία νίκη και μία ήττα. Η Παρίδη και η Τόλιου αναμετρήθηκαν με τις Τσεν Γι Τσιεν/Λι Βαν Χσουάν από την κινεζική Ταϊπέι και με πολύ σταθερή απόδοση έφτασαν στην επικράτηση με 3-0 σετ (11-9, 11-6, 13-11). Στον 2ο προκριματικό οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συναντούν αύριο τις Γαλλίδες Παουλίν Κασελέν/Λάουρα Πφιφέρ.

Οι Γερασιμάτου/Τέρπου αποκλείστηκαν από τις Τσιέν Τανγκ Τσουάν/Γιου Σιου Τινγκ με 3-0 σετ (6-11, 6-11,4-11). Οι προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό έρχονται έπειτα από τρεις προκριματικούς γύρους.