Στο όπεν του Βελγίου το δεύτερο σερί χάλκινο μετάλλιο στο διπλό κορασίδων για την Παπαδημητρίου

Belgium open_neon_2019_mono_metallio

Belgium open_neon_2019_mono_metallioΣτο διπλό κορασίδων ήρθε το νέο μετάλλιο της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου και της γυναικείας ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης σε όπεν του WorldJuniorCircuitκαι μάλιστα είναι διαδοχικό. Την περασμένη βδομάδα η 15άχρονη αριστερόχειρας και η Κροάτισσα πρωταθλήτρια Χάνα Αράποβιτς είχαν πάρει την 3η θέση στο διπλό κορασίδων στο τουρνουά νέων της Γαλλίας. Σήμερα, στο φινάλε των αγώνων στο Σπα, η Παπαδημητρίου με την ίδια συμπαίκτρια κατέκτησαν πάλι το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα στο εξίσου δυνατό όπεν του Βελγίου. Προχώρησαν ως νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, αλλά στον αγώνα για την είσοδο στον τελικό συνάντησαν ζευγάρι από την Κίνα. Διεκδίκησαν γερά τη νίκη, ώσπου κάμφθηκαν με 3-1. Δεν ήταν μόνο η διάκριση της Παπαδημητρίου στο διπλό το καλό αποτέλεσμα για τα ελληνικά χρώματα. Στην ημέρα των γενεθλίων της η 15άχρονη Χρυσή Φωτιάδου πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 τόσο στο απλό κορασίδων όσο και στο διπλό με παρτενέρ την Άννα Μπρίσκα από την Πολωνία. Ήταν μία ακόμα ελπιδοφόρα παρουσία της αθλήτριας από τη Φλώρινα έπειτα από εκείνη στο Μετς. Η Παπαδημητρίου αποκλείστηκε πρόωρα στο απλό κορασίδων, καθώς τη σταμάτησε κι εδώ εμπόδιο από την Κίνα. Στην τεχνική καθοδήγηση των κοριτσιών ήταν σε ένα ακόμα τουρνουά η Λάουρα Νικουλάε.

Στο διπλό κορασίδων η Παπαδημητρίου και η Αράποβιτς ήταν στην κορυφή του ταμπλό και είχαν byeστον 1ο γύρο. Στις «32» ξεπέρασαν με 3-0 σετ τις Ιταλίδες Μίριαμ Καρνοβάλε/Κιάρα Ρένσι (11-9, 11-3, 11-4) και σήμερα στις «16» τις Βελγίδες Σάρα Ντεβός/Τζούλι Βαν Χάουβερτ με 3-0 (11-3, 11-8, 11-4)

Στα προημιτελικά είχαν τον πρώτο λόγο και απέναντι στις Μάρι Μπαλντούιν/Μπριάνα Μπούργος από την Αγγλία και το Πουέρτο Ρίκο αντίστοιχα και το επιβεβαίωσαν με σκορ 3-1 (11-1, 11-7, 10-12, 11-6). Στα ημιτελικά συνάντησαν τις Κινέζες Σου Γι/Λιανγκ Τζιαγί. Πήραν το 1ο σετ στην παράταση, έχασαν το δεύτερο με τον ίδιο τρόπο και στα επόμενα οι Ασιάτισσες πέρασαν την τακτική τους και ήταν καλύτερες στις λεπτομέρειες (14-12, 12-14, 7-11, 5-11).

Η Φωτιάδου με την Άννα Μπρίσκα από την Πολωνία πέρασαν χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί απέκλεισαν τις Ρωσίδες Άννα Τσέρτοβα/Κριστίνα Κουρίλκινα με 3-0 σετ (11-2, 11-6, 11-6). Σήμερα στη 16άδα αντιμετώπισαν ένα άλλο ζευγάρι από τη Ρωσία, τις Αναστασία Μπερέσνεβα/Σβετλάνα Ντμιτριένκο και κάμφθηκαν με 3-1 (12-14, 8-11, 11-6, 6-11).

Belgium open_2019_Fotiadou_Papadimitriou_me_LaouraΣτο απλό κορασίδων η Παπαδημητρίου απέφυγε τα προκριματικά ως νούμερο 2 της κατηγορίας και τοποθετήθηκε κατευθείαν στη βάση του ταμπλό. Η τύχη δεν την ευνόησε όμως κι αφού πέρασε χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο βρήκε μπροστά της την Κινέζα Λιανγκ Τζιαγί με 3-0. Πίεσε όσο μπορούσε αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (9-11, 7-11, 7-11).

Η Φωτιάδου προχώρησε στο ταμπλό με τη 2η θέση από το 15ο γκρουπ των προκριματικών. Είχε δύο νίκες και μία ήττα κι έχασε την πρωτιά σε ισοβαθμία από τη Γερμανίδα Λίζα Ανίκα Γκεμπέκε. Από τη συγκεκριμένη αθλήτρια ηττήθηκε με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα (10-12, 8-11, 5-11). Ακολούθως νίκησε την Τσέχα επικεφαλής Τερέζα Μπάρτοβα με 3-1 (11-4, 7-11, 11-4, 11-7) και στο καθοριστικό τρίτο ματς επικράτησε της Ισπανίδας Μαρία Μπερθόζα με 3-1 σετ (11-9, 7-11, 11-3, 11-5).

Στον 1ο γύρο του αγωνίσματος κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει την Παρασκευή την Ιταλίδα Κιάρα Ρένσι, η οποία είχε πάρει τη 2η θέση στο 6ο γκρουπ. Ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-3, 14-12, 11-4). Στις «32» απέκλεισε με νέα σταθερή απόδοση την Μπριάνα Μπούργος από το Πουέρτο Ρίκο με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-4) και αποκλείστηκε στη 16άδα με το ίδιο σκορ από την Ίνες Μάτος από την Πορτογαλία (5-11, 8-11, 11-13).