Η Α.Ε.Κ. το πλεονέκτημα για τον τίτλο στην Α1 ανδρών, 4-3 τον Ολυμπιακό σε ματς-διαφήμιση

AEK oloi_stin_Oeestiada

AEK oloi_stin_OeestiadaΣτην Α.Ε.Κ. πέρασε το πλεονέκτημα για τον τίτλο στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών. Σε ντέρμπι-διαφήμιση για το άθλημα κατέβαλλε στην Ορεστιάδα τον Ολυμπιακό με 4-3 για τη 13η αγωνιστική, τον έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας κι επιπλέον υπερτερεί στην ισοβαθμία. Στον 1ο γύρο είχε χάσει από το σωματείο του Πειραιά με το ίδιο σκορ, αλλά είναι καλύτερη στα σετ και των δύο αγώνων. Σε συγκλονιστική και άκρως θεαματική αναμέτρηση, που κράτησε 5,5 ώρες και καθήλωσε τους φιλάθλους, η Α.Ε.Κ. βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ και τελικά επικράτησε στις λεπτομέρειες παίρνοντας το 6ο και το 7ο επί μέρους ματς στα πέντε σετ! Στην ίδια πόλη έκλεισε η δράση το βράδυ με ένα ακόμα σπουδαίο ματς, που αναδεικνύει την ομορφιά της επιτραπέζιας αντισφαίρισης και ανεβάζει το πρεστίζ της Α1. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε στο φινάλε με 4-3 τον πολύ δυνατό Παναθηναϊκό και έμεινε στην κορυφή, μαζί με την ΑΕΚ, η οποία νωρίτερα είχε νικήσει εύκολα με 4-0 τη Φιλία Ορεστιάδας. Ο Ολυμπιακός υστερεί στην ισοβαθμία και θ’ αποκτήσει πάλι το πλεονέκτημα μόνο αν η ΑΕΚ χάσει αύριο από τον Παναθηναϊκό. Ο τελευταίος δημιούργησε απόψε τις προϋποθέσεις για μία μεγάλη νίκη, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα, που μειώνει στο ελάχιστο τις ελπίδες του για τον τίτλο. Η Α.Ε.Κ. έκανε βήμα για το πρωτάθλημα στην ιστορική παρθενική συμμετοχή της στην Α1, ενώ ο Ολυμπιακός, που υπέστη την πρώτη ήττα φέτος, κινδυνεύει άμεσα να χάσει τα πρωτεία ύστερα από τρεις σερί τίτλους! Για την Α1 ανδρών έγιναν σήμερα αγώνες και στα Χανιά, ενώ στις γυναίκες ολοκληρώθηκε σήμερα ο 1ος γύρος χωρίς εκπλήξεις. Στην ομοσπονδιακή αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ο πρωτοπόρος Α.Σ. Πέρα Αθηνών άντεξε στην πίεση του Φοίνικα Αγίας Σοφίας και συνέχισε με το απόλυτο των επιτυχιών. Νικηφόρα προχώρησαν και οι άλλοι δύο διεκδικητές του τίτλου ο Δ.Α.Ο. Ταύρου και ο Ολυμπιακός. Στην Καβάλα οι Σάρισες Φλώρινας έκαναν μεγάλο βήμα για την αποφυγή της τελευταίας θέσης.

Ίσως το μεγαλύτερο σε διάρκεια ματς σε διασυλλογικό πρωτάθλημα με το σημερινό σύστημα διεξαγωγής απόλαυσαν κάτι λιγότερο από 100 φίλαθλοι. Ανάμεσά τους ήταν 10 οργανωμένοι φίλοι της ΑΕΚ ενώ κάποια στιγμή το απόγευμα έφτασαν στο παλιό γυμναστήριο της Ορεστιάδας και 15-20 φίλοι του Παναθηναϊκού. Μαζί με τους υποστηρικτές της Φιλίας Ορεστιάδας δημιούργησαν όλοι ζεστή ατμόσφαιρα και σε φίλαθλα πλαίσια παρακολούθησαν αγώνα κορυφαίου επιπέδου με πολύ ωραίο θέαμα. Για την τήρηση της τάξης ήταν στον χώρο και λιγοστοί αστυνομικοί, ενώ παρέστη ως εκπρόσωπος της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. ο πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής Τάκης Τζόβολος.

Ο μεγάλος αγώνας δημιούργησε αγωνία από την αρχή, καθώς το σημαντικό πρώτο επί μέρους ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Σγουρόπουλος σημείωσε οριακή νίκη εναντίον του Λαγογιάννη στα πέντε σετ κι έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Να θυμίσουμε ότι κανένας από τους δύο δεν είχε αγωνιστεί στο αντίστοιχο ντέρμπι του 1ου γύρου. Η Α.Ε.Κ. ισοφάρισε γρήγορα, καθώς ο διεθνής Ούγγρος Κοσίμπα επέβαλλε την τακτική του στον Ρηνιώτη και νίκησε με 3-0 σετ. Στο κρίσιμο τρίτο παιχνίδι συναντήθηκαν ο Πορτογάλος Μέντες με τον Τσέχο Όμπεσλο. Οι Πειραιώτες πέτυχαν νέα νίκη με 3-2 και ξαναβρέθηκαν μπροστά, αλλά αμέσως μετά ήταν η …σειρά της Α.Ε.Κ. να κάνει το ίδιο με τον Κοσίμπα, ο οποίος κατέβαλλε από 1-2 στα σετ τον Σγουρόπουλο. Εξίσου αμφίρροπη ήταν η συνέχεια και χάρισε μεγάλες συγκινήσεις! Ο Ολυμπιακός απέκτησε νέο προβάδισμα με τον Μέντες, που έκαμψε με 3-1 τον Λαγογιάννη και ο Όμπεσλο ισοφάρισε τρίτη φορά για την Α.Ε.Κ.! Επικράτησε του Ρηνιώτη με 3-2, αφού πρώτα δέχτηκε την ισοφάριση στο αρχικό 2-0 σετ, ενώ στο τέλος έσωσε τρία ματς μπολ (7-10)! Έτσι το ντέρμπι έφτασε στο διπλό, όπως και στον 1ο γύρο και τώρα χαμογέλασαν οι «κιτρινόμαυροι». Προηγήθηκαν με 2-0 σετ, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και το 5ο σετ έληξε με οριακή διαφορά για τους Κοσίμπα/Όμπεσλο. Τα συνολικά σετ του ματς ήταν 17-15 για την Α.Ε.Κ., η οποία και τον Οκτώβριο ήταν καλύτερη στα σετ παρά την ήττα της. Τότε με 14-13. Έτσι η Α.Ε.Κ. έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και πάει με σαφώς δυνατή ψυχολογία στην αυριανή πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Στους πάγκους κάθισαν ο Γιώργος Σταματούρος από τον Ολυμπιακό και ο Ντάνιελ Σάφερ από την Α.Ε.Κ. Ουσιαστικό είναι να σημειωθεί ότι μετά από κάθε ματς η Α.Ε.Κ. ενημέρωνε στο ίντερνετ για την εξέλιξη του ντέρμπι μέσα από τη σελίδα της Ερασιτεχνικής στο facebook.

A1 andron_Orestiada_OSFP-AEKΑναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Α.Ε.Κ. 3-4:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Κώστας Λαγογιάννης 3-2 (9-11, 12-10, 11-5, 9-11, 11-9)

Τάσος Ρηνιώτης-Ντάνιελ Κοσίμπα 0-3 (6-11, 7-11, 8-11)

Ένιο Μέντες-Μίχαλ Όμπεσλο 3-2 (6-11, 11-7, 11-5, 9-11, 14-12)

Σγουρόπουλος-Κοσίμπα 2-3 (11-6, 5-11, 14-12, 4-11, 5-11)

Μέντες-Λαγογιάννης 3-1 (12-10, 11-9, 9-11, 11-5)

Ρηνιώτης-Όμπεσλο 2-3 (7-11, 8-11, 11-9, 13-11, 10-12)

Ρηνιώτης/Μέντες-Κοσίμπα/Όμπεσλο 2-3 (2-11, 8-11, 11-5, 12-10, 9-11)

Αργότερα η ΑΕΚ επιβλήθηκε φυσιολογικά με 4-0 της Φιλίας Ορεστιάδας (σ.σ. εδώ αγωνίστηκε ο Σάφερ αντί του Όμπεσλο), ενώ πήρε σειρά το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό. Καταγράφηκε άλλη μία θεαματική και αμφίρροπη αναμέτρηση όπου μετά από 3,5 ώρες οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 4-3 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μέντες. Χαρακτηριστικό της πολύ καλής απόδοσης του Παναθηναϊκού είναι ότι οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι νίκησαν τον πρωταθλητή Ευρώπης νέων Σγουρόπουλο. Στην τριάδα του Ολυμπιακού ήταν ο Σταματούρος αντί του Ρηνιώτη και στο τρίτο ματς είχε δώσει το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του νικώντας τον Βούλγαρο Κοτζαμπάσεφ. Στο καθοριστικό διπλό ο Μέντες και ο Σγουρόπουλος νίκησαν με 3-1 σετ τον Γιώργο και τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο. Έτσι ο Ολυμπιακός απέφυγε δεύτερη ήττα στην ημέρα, που πιθανότατα θα τον έβγαζε νοκ άουτ στην προσπάθειά του να κρατήσει τα σκήπτρα. Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε με αξιώσεις τη νίκη ώστε να ελπίζει σε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή κι από τη στιγμή που δεν έφτασε στον στόχο του μόνο θεωρητικά είναι πια στη διεκδίκηση της πρωτιάς. Έστω για το γόητρο βέβαια, θα επιδιώξει τη νίκη το πρωί στο ντέρμπι με την Α.Ε.Κ.. Ο Παναθηναϊκός νωρίτερα είχε κάμψει με 4-2 τον Ίφιτο, πάντως το πιο αξιοσημείωτο στοιχείο του αγώνα ήταν οι νίκες του Κύπριου πρωταθλητή Μάριου Γιάγκου με 3-2 σετ απέναντι και στον Γιώργο και στον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού 3-4:

Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Ένιο Μέντες 1-3 (12-14, 9-11, 11-8, 8-11)

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιάννης Σγουρόπουλος 3-1 (11-5, 8-11, 11-5, 11-5)

Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ-Γιώργος Σταματούρος 1-3 (10-12, 11-8, 8-11, 9-11)

Κ. Κωνσταντινόπουλος-Σγουρόπουλος 3-0 (11-7, 11-9, 11-4)

Κοτζαμπάσεφ-Μέντες 1-3 (11-9, 11-13, 7-11, 5-11)

Γ. Κωνσταντινόπουλος-Σταματούρος 3-0 (11-1, 11-9, 11-5)

Αφοί Κωνσταντινόπουλοι-Σγουρόπουλος/Μέντες 1-3 (11-5, 11-13, 6-11, 3-11)

Επίσης στην Ορεστιάδα η Φιλία κατέβαλλε με 4-2 τον ουραγό Άρη κι εξακολουθεί να κυνηγά την αποφυγή των μπαράζ παραμονής. Ο Άρης σημείωσε δύο νίκες και ισοφάρισε προσωρινά με τον Ηλία Μιχαηλίδη (3-0 τον Ανέστη Καριοφυλλίδη) και τον Δημήτρη Κορδούτη (3-0 τον Γιώργο Κανάση) όμως οι Εβρίτες ήταν καλύτεροι και κατέκτησαν με 3-0 σετ όλα τα παιχνίδια τους. Δύο νίκες είχε ο Βούλγαρος Πετιό Κράστεφ κι από μία ο Κανάσης και ο Καριοφυλλίδης. Ο Άρης συνεχίζει χωρίς νίκη και όλα δείχνουν ότι θ’ αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Στα Χανιά ήταν συναρπαστική η κόντρα του τοπικού Ο.Α. με τα Ταταύλα. Οι Κρήτες επικράτησαν με 4-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη αργότερα επί της προτελευταίας Πεύκης, επίσης με 4-2, έκαναν βαθμολογικό άλμα. Τα Ταταύλα το απόγευμα επικράτησαν 4-1 του Πέρα με τον Παπαδημητρίου να νικά 3-1 σετ τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη και 3-2 τον Ντανιέλ Τσιόκα και να έρχονται δύο ακόμα θετικά αποτελέσματα από τον Βούλγαρο Αλεξαντρόφ. Ο Αγγελάκης εναντίον του νεαρού Βλαχάκη σημείωσε τη μοναδική νίκη του Πέρα.

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης Ο.Α. Χανίων-Α.Ο. Ταταύλα 4-2:

Κώστας Μουτσάκης-Δημήτρης Παπαδημητρίου 1-3 (7-11, 11-6, 5-11, 8-11)

Αντώνης Μαλινάκης-Τεοντόρ Αλεξαντρόφ 3-2 (11-9, 6-11, 12-10, 9-11, 11-6)

Νίκος Αντωνιάδης-Νίκος Βλαχάκης 3-1 (11-9, 11-8, 6-11, 11-5)

Μουτσάκης-Αλεξαντρόφ 1-3 (11-9, 5-11, 2-11, 8-11)

Αντωνιάδης-Παπαδημητρίου 3-2 (12-10, 6-11, 6-11, 11-4, 12-10)

Μαλινάκης-Βλαχάκης 3-2 (11-4, 7-11, 10-12, 11-4, 11-6)

Νωρίς το βράδυ οι Χανιώτες προηγήθηκαν 3-0 της Πεύκης κι αξιοποίησαν το πλεονέκτημα έστω κι αν οι Αθηναίοι μείωσαν με δύο οριακές νίκες 3-2 σετ του Γιάννη Παπαδάκη επί του Μουτσάκη και του Γάλλου Κουεντέν Πραντέλ επί του Αντωνιάδη.

Στην Α1 των γυναικών το κύριο κομμάτι της 7ης αγωνιστικής φιλοξενήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κι εκεί έγινε και το σημαντικότερο ματς της ημέρας. Ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών βγήκε νικητής με 4-2 στο ντέρμπι με τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας και αύξησε το αήττητο. Παρέμεινε μόνος στο ρετιρέ της βαθμολογίας, είναι 1 βαθμό μπροστά από τον Δ.Α.Ο. Ταύρου και 2 από τον Ολυμπιακό και συνεχίζει την προσπάθειά της με αυξημένες ελπίδες για τον τίτλο. Κρίσιμο αποδείχτηκε σήμερα το εναρκτήριο παιχνίδι, καθώς η Γεωργοπούλου πέτυχε ανατροπή από 0-2 στα σετ απέναντι στην Κιούφη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φοίνικας Πειραιά-Πέρα Αθηνών 2-4:

Αλίκη Κιούφη-Όλγα Γεωργοπούλου 2-3 (12-10, 11-9, 4-11, 9-11, 7-11)

Δήμητρα Τσεκούρα-Μόνικα Κνέζεβιτς 1-3 (14-12, 8-11, 7-11, 8-11)

Έλενα Τιμίνα-Ντετελίνα Πέτροβα 3-2 (11-5, 7-11, 11-9, 8-11, 11-6)

Κιούφη-Κνέζεβιτς 0-3 (8-11, 9-11, 9-11)

Τιμίνα-Γεωργοπούλου 3-1 (7-11, 13-11, 11-9, 11-5)

Τσεκούρα-Πέτροβα 0-3 (6-11, 4-11, 9-11)

Επίσης στο Σ.Ε.Φ. ο Δ.Α.Ο.Τ. δεν συνάντησε ιδιαίτερη πίεση μέχρι να ξεπεράσει τον Γ.Α.Ο. Πειραιά με 4-1. Αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική τριάδα και τη μοναδική ήττα υπέστη η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών το 2012 Φιλαρέτη Εξάρχου από τη σημερινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού Νέων γυναικών Ελισάβετ Τέρπου (3-1 σετ). Εύκολα έφτασε ο Ολυμπιακός στην επικράτηση κόντρα στα Ταταύλα (4-0) και παραμένει στο κυνήγι της πρωτιάς.

Για τις χαμηλές θέσεις ήταν κρίσιμη η αναμέτρηση στην Καβάλα και το γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου, όπου ο τοπικός Α.Σ.Ε.Α. αντιμετώπισε τις Σάρισες Φλώρινας. Οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο εφόσον ενισχύθηκαν από την πολιτογραφημένη Γαλλίδα Λιου Τζούντιθ και το επιβεβαίωσαν με σκορ 4-1. Είναι αποτέλεσμα που τις απομακρύνει από την καταδικαστική τελευταία θέση, αντίθετα έμεινε εκεί χωρίς νίκη η Καβάλα και πολύ δύσκολα πια θ’ αποφύγει τον υποβιβασμό. Η κινεζικής καταγωγής αθλήτρια και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου έφεραν τις νίκες για τις Σάρισες. Η Λιου κατέβαλλε με 3-0 σετ τη Βουλγάρα Καλίνα Χρίστοβα και τη Ρόζα Χοβσεπιάν και η Παπαδημητρίου με 3-1 σετ τη Χριστιάνα Κανάρη και τη Χριστόβα. Για την Καβάλα η Χοβσεπιάν έκαμψε με 3-1 την Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου.