Έχασε 3-1 η Μπογκόρια του Γκιώνη στον πρώτο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Bogoria-Borussia parousiasi

Bogoria-Borussia parousiasiΉττα που ψαλιδίζει τις ελπίδες της για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε απόψε στην έδρα της η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη. Στον πρώτο προημιτελικό εναντίον της Μπορούσια Ντίσελντορφ κάμφθηκε με 3-1 και στη ρεβάνς πια θα πάει στη Γερμανία ως ξεκάθαρο αουτσάιντερ. Το πολωνικό κλαμπ πάντως, δημιούργησε κόντρα στην κάτοχο του τίτλου τις προϋποθέσεις για να φτάσει σε σπουδαία νίκη κι εξελίχτηκε έτσι η βραδιά, που έπαιξε ρόλο ο αγώνας του Έλληνα άσου στο 3ο στη σειρά ματς. Με το σκορ των ομάδων στο 1-1 ο Γκιώνης προηγήθηκε 2-0 σετ του Σουηδού Άντον Σέλμπεργκ, όμως στο τέλος λύγισε με 3-2 και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά στην πλάστιγγα των φιλοξενούμενων. Ο δεύτερος προημιτελικός θα γίνει στις 7 Φεβρουαρίου στο Ντίσελντορφ και όποια ομάδα πάρει την πρόκριση θα συναντήσει στα ημιτελικά είτε τη ρωσική UMMC είτε τη γερμανική Μιλχάουζεν.

Οι φίλοι της Μπογκόρια γέμισαν την αίθουσα για τον αποψινό προημιτελικό και δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα. Η ομάδα τους δεν είχε τον πρώτο λόγο απέναντι στην πανίσχυρη Μπορούσια των συνολικά 11 τίτλων στον θεσμό (Κύπελλο πρωταθλητριών Ευρώπης και μετέπειτα Τσάμπιονς Λιγκ), όμως μπήκε δυνατά και πίεσε για το θετικό αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο εναρκτήριο ματς ο Ιάπωνας Κάι Γιονίντα υπέταξε με 3-0 τον Σουηδό Κρίστιαν Κάρλσον, ο οποίος πριν από λίγους μήνες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό ανδρών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Μπορούσια βέβαια, στηρίζεται χρόνια τώρα στον Γερμανό Τίμο Μπολ, τον ρέκορντμαν των ευρωπαϊκών τίτλων στα ατομικά και τα ομαδικά αγωνίσματα, απλά η Μπογκόρια είχε δείξει ότι μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη έστω στα πέντε επί μέρους ματς. Απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Γκιώνης τοποθετήθηκε στη θέση 3, καθώς έχει κακή παράδοση με τον Μπολ, ενώ πρόσφατα έχασε από τον Κάρλσον στο ουγγρικό WorldTour. Αντιμετώπισε τον πρώην πρωταθλητή Ευρώπης του απλού νέων Άντον Σέλμπεργκ κι έβαλε τις βάσεις για να δώσει το προβάδισμα με 2-1 στην Μπογκόρια όταν πέρασε το παιχνίδι του με την άμυνα και βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ. Η συνέχεια όμως, ήταν εντελώς διαφορετική. Ο 22χρονος Σουηδός ανέβασε την απόδοσή του, μείωσε τα λάθη και ισοφάρισε σε 2-2. Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ με τον Γκιώνη να παίρνει τάιμ άουτ στο 1-3, μετά να ισοφαρίζει γρήγορα και να περνά μπροστά με 6-5. Εκεί όμως, ο Σουηδός έκανε το 6-6 με τυχερό πόντο (έστειλε το σπιν στην άκρη του τραπεζιού) κι αργότερα έφτασε στα τρία ματς μπολ (10-7). Ο Γκιώνης πλησίασε, αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή. Αμέσως μετά ο Μπολ πέτυχε σχετικά εύκολα και δεύτερη προσωπική νίκη κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Ηομάδα του Ντάνι Χάιστερ είχε στην αποστολή και τον Αιγύπτιο Ομάρ Ασάρ.