Διασκελισμός τίτλου από το Πέρα στις γυναίκες, 4-1 τον Δ.Α.Ο. Ταύρου

Georgopoulou 2

Georgopoulou 2Μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 εθνική κατηγορία των γυναικών πραγματοποίησε το μεσημέρι στην αίθουσα STAG του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών. Στο ντέρμπι κορυφής για την 6η αγωνιστική κατέβαλλε τον Δ.Α.Ο. Ταύρου με 4-1 κι έφερε με το μέρος του πια τις συντριπτικά περισσότερες πιθανότητες για την πρωτιά. Άλλωστε, πέρα από την ευρεία νίκη εξασφάλισε σημαντική διαφορά και στα σετ (14-7). Στην Α1 των ανδρών η σημερινή μέρα δεν επιφύλαξε κάτι ιδιαίτερο και τόσο ο πρωτοπόρος Α.Σ. Πέρα, όσο και η Αμφιθέα με τη Φιλία Ορεστιάδας, που ακολουθούν στον πόντο, συνέχισαν νικηφόρα. Σημειωτέον ότι και στα δύο πρωταθλήματα φουντώνει το ενδιαφέρον στις τελευταίες θέσεις.

Στη σπουδαιότερη κυριακάτικη αναμέτρηση οι αθλήτριες του Α.Σ. Πέρα εμφανίστηκαν απόλυτα έτοιμες από κάθε άποψη και είχαν τις λύσεις σε όλες τις κρίσιμες στιγμές. Μάλιστα, στο πρώτο μέρος του αγώνα τα πράγματα εξελίχτηκαν ιδανικά γι’ αυτές, καθώς προηγήθηκαν με 3-0 χάρη σε νίκες της Νικουλάε, της Γεωργοπούλου και της Φίλη (η νεοαποκτηθείσα Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα κάθισε στον πάγκο και επιλέχθηκε η τριάδα, με την οποία το Πέρα είχα κατακτήσει και το Κύπελλο Αττικής πριν από δύο μήνες)! Το δυνατό διπλό των Κιούφη/Γεωργιάδου κατάφερε τη μείωση του σκορ εναντίον των Νικουλάε/Φίλη, όμως στο πέμπτο στη σειρά ματς η Νικουλάε εκμεταλλεύτηκε και την τεράστια εμπειρία της για να κάμψει δύσκολα τη Γεωργιάδου και να «κλειδώσει» το εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ομάδα της.

Ο προπονητής του Πέρα Γιάννης Βλοτινός εκτιμά ότι η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου έγινε φαβορί για την 1η θέση, χωρίς όμως να έχει εξασφαλίσει τίποτα. Από την άλλη πλευρά ο προπονητής των σημερινών πρωταθλητών Ελλάδας Αλέξης Αρσενιάδης παρουσιάστηκε απαισιόδοξος ύστερα από αυτή την ήττα και θεωρεί ότι ουσιαστικά κρίθηκε ο τίτλος.

«Δεν νομίζω ότι κρίθηκε κάτι διότι γενικά η φιλοσοφία, που έχω όλα αυτά τα χρόνια και ως αθλητής, είναι ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Σίγουρα κάναμε το πρώτο βήμα, σίγουρα είμαστε φαβορί, αλλά δεν εξασφαλίσαμε τίποτα ακόμα. Θέλουμε να συνεχίσουμε το ίδιο αποδοτικά και να τερματίσουμε αήττητοι. Σήμερα παίξαμε καλύτερα από τις αντιπάλους μας και ήμασταν και λίγο τυχεροί ώστε να κάνουμε το τέλειο στα τρία πρώτα ματς. Παρά το τελικό σκορ γενικά το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ήταν ρευστή η κατάσταση σε όλα τα ματς», δήλωσε λίγα λεπτά μετά τον αγώνα ο Γιάννης Βλοτινός, ενώ ο Αλέξης Αρσενιάδης ανέφερε: «Το στήσιμο των τριάδων ήταν όπως το θέλαμε. Επιδιώκαμε έστω μία νίκη στα τρία πρώτα ατομικά παιχνίδια με το σκεπτικό ότι έχουμε πολύ καλό διπλό, το οποίο ακόμα κι αν μέναμε πίσω στο σκορ θα μπορούσε να πάει το ματς στο 2-2. Δεν μας βγήκε τίποτα όμως, σε αυτούς τους τρεις αγώνες και βρεθήκαμε σε πολύ μειονεκτική θέση. Παλέψαμε, είχαμε πολύ καλή απόδοση, όμως κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία. Νομίζω ότι το πρωτάθλημα κρίθηκε από τον 1ο γύρο διότι και η διαφορά των σετ είναι μεγάλη».

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Πέρα-Δ.Α.Ο.Τ. 4-1:

Λάουρα Νικουλάε-Κατερίνα Τόλιου 3-1 (12-10, 13-11, 9-11, 11-6)

Όλγα Γεωργοπούλου-Ελένη Γεωργιάδου 3-0 (11-5, 14-12, 11-8)

Χριστίνα Φίλη-Αλίκη Κιούφη 3-1 (11-8, 11-7, 5-11, 11-9)

Φίλη/Νικουλάε-Γεωργιάδου/Κιούφη 2-3 (11-8, 10-12, 11-9, 5-11, 8-11)

Νικουλάε-Γεωργιάδου 3-2 (9-11, 11-5, 11-5, 8-11, 11-3)

Πάντα στην Α1 γυναικών ο Α.Σ. Πέρα 2005 πέτυχε σήμερα τις δύο πρώτες νίκες του στο πρωτάθλημα, έχοντας ξανά στη σύνθεσή του την πρώην διεθνή Μαρία Μοίρου. Πολύ αρνητική ήταν η εξέλιξη του διημέρου για τους Φοίνικες Πάτρας, οι οποίοι υπέστησαν σήμερα και τρίτη ήττα και υποχώρησαν στην τελευταία θέση. Ωστόσο, είχαν την ατυχία να στερηθούν τις υπηρεσίες της πρώτης παίκτριας, της Γεωργίας Ζαβιτσάνου, η οποία προσβλήθηκε από οξεία γαστρεντερίτιδα και από την Πέμπτη είναι στο νοσοκομείο. Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του 1ου γύρου ισοβαθμούν πέντε ομάδες στην 4η θέση και προμηνύεται μεγάλη μάχη για την αποφυγή της καταδικαστικής τελευταίας θέσης και των μπαράζ παραμονής! Εξάλλου, στην 3η θέση ανέβηκε τώρα ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 4-1.

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΜΦΙΘΕΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Στους άνδρες η 6η αγωνιστική κύλησε χωρίς κάποια εντυπωσιακή εξέλιξη με τον Α.Σ. Πέρα να μεγαλώνει το σερί νικώντας 4-1 τα Χανιά. Για τους πρωτοπόρους χάθηκε το διπλό, όπου οι Ανέστης Καριοφυλλίδης/Γιώργος Σοφίλας έκαμψαν με 3-2 σετ τους Κώστα Λαγογιάννη/Νίκο Κεσκίνογλου. Η Φιλία Ορεστιάδας έκανε το τέλειο διήμερο, καθώς ξεπέρασε δύσκολα και τα Ταταύλα και διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Συγκάτοικός της είναι η Αμφιθέα, που επιβλήθηκε του Α.Ο. Πεύκης σε αμφίρροπο ματς. Πολύτιμη νίκη για το Ηράκλειο 2001, που κατέβαλλε το Π.Κ.Δ. Ταύρου και βρέθηκε ακριβώς πάνω από τις επικίνδυνες ζώνες.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Ο. Ταταύλα-ΓΣ. Φιλία Ορεστιάδας 2-4:

Ντανιέλ Τσιόκας-Γιώργος Μακρής 3-0 (11-6, 12-10, 11-8)

Γιώργος Μουχτούρης-Δημήτρης Γκουτζίδης 0-3 (4-11, 9-11, 7-11)

Δημήτρης Ταντσούρας-Γιάννης Γεωργαντάς 2-3 (11-8, 5-11, 11-6, 7-11, 7-11)

Ταντσούρας/Τσιόκας-Γκουτζίδης/Γεωργαντάς 2-3 (11-9, 7-11, 11-9, 6-11, 9-11)

Τσιόκας-Γκουτζίδης 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)

Ταντσούρας-Μακρής 0-3 (7-11, 10-12, 8-11)

Στο Αμφιθέα-Πεύκη κοντραρίστηκαν παιδιά, που ανήκουν στη δύναμη της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Πεύκης. Για τον φιναλίστ του Τοπικού Κυπέλλου Αττικής ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος σημείωσε δύο νίκες, με 3-0 σετ επί του Γιάννη Σανιδά και με 3-2 επί του Γιάννη Παπαδάκη. Επίσης, ο Γιώργος Κανάσης επικράτησε σ’ ένα ακόμα παιχνίδι των πέντε σετ του Παπαδάκη, ενώ οι ίδιοι αθλητές της Αμφιθέας πήραν και το διπλό με 3-2 σετ εναντίον των Παπαδάκη/Κ. Κωνσταντινόπουλου! Για την Πεύκη η μοναδική νίκη ήρθε από τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο απέναντι στον Γιώργο Νταλιάνη με 3-1 σετ.