Πρόκριση στους «32» του απλού για Σγουρόπουλο και Παπαδημητρίου

Italian Junior_open_Malama_rever

Italian Junior_open_Malama_reverΣυναντήσεις στα αγωνίσματα του απλού περιλάμβανε στο Κλουζ Ναπόκα η πρώτη ενότητα στην όγδοη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων. Βασικότερη είδηση για την ελληνική πλευρά η είσοδος στο αγώνισμα του πρωταθλητή Ευρώπης εφήβων του 2017 Γιάννη Σγουρόπουλου. Στο ιδιαίτερα δύσκολο έργο να φτάσει και φέτος πολύ ψηλά πέτυχε ευρεία νίκη στον 2ο γύρο και προχώρησε στους «32». Εκεί συναντά το βράδυ (20:15) τον Γερμανό Σέντρικ Μέισνερ. Στους «32» πέρασε και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου (φωτό) στο απλό κορασίδων. Θέλει καλό πλασάρισμα και θα διεκδικήσει το βράδυ (21:00) την είσοδο στη 16άδα μ’ έναν άλλο αντίπαλο από τη Γερμανία, τη Σοφία Κλε. Από κει και πέρα, φυσιολογικά αποκλείστηκαν στον γύρο των «64» βρίσκοντας στον δρόμο τους δυνατά ονόματα η Ελισάβετ Τέρπου στις νεάνιδες, ο Αλέξανδρος Μαδέσης στους παίδες και η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου στις κορασίδες. Σήμερα εξάλλου, είχαν την ευκαιρία για κάποια ακόμα αγωνιστικά τεστ, μέσα από τα κλασικά ταμπλό της «παρηγοριάς», τα παιδιά που είχαν αποκλειστεί νωρίτερα στο απλό. Μπήκε στη 16άδα και συνεχίζει μόνο η νεάνιδα Ιωάννα Γερασιμάτου.

Στους νέους ο Σγουρόπουλος είχε bye στον 1ο γύρο και κατευθείαν μπήκε στο τραπέζι από τους «64». Δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον Τσέχο Φράντισεκ Οντέρκα, ο ίδιος ήταν σταθερός και επιβλήθηκε με 4-0 σετ (11-9, 11-8, 11-5, 11-8). Ήταν η καλή αρχή στην προσπάθεια να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο του στο Γκιμαράες. Προσπάθεια που κρύβει άγχος, αλλά δίνει και τεράστιο κίνητρο. Το 2ο φαβορί του αγωνίσματος προχωρά κοιτώντας κάθε ματς ξεχωριστά και νοερά τον συνοδεύουν οι ευχές από τη χώρα όλων των φίλων του αθλήματος. Διαχειρίζεται την όποια πίεση ξέροντας ότι δεν έχει ν’ αποδείξει τίποτα κι ότι το να επαναλάβεις μία κορυφαία διάκριση είναι πάντοτε πιο δύσκολο. Από τη βάση του ταμπλό βρίσκει μπροστά του στον 3ο γύρο τον Σέντρικ Μέισνερ (ζωντανά ο αγώνας από το τραπέζι 1 στο λινκ https://www.laola1.tv/en-int/livestream/2018-07-22-ettu-european-youth-championships-table-1-len). Στον προ ημερών προημιτελικό στο ομαδικό δεν τον αντιμετώπισε (σ.σ. από τη θέση 3 ο Μέισνερ είχε νικήσει τον Διαμαντόπουλο), πάντως πρόκειται αποδεδειγμένα για καλό παίκτη, που το 2017 αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης με τη Γερμανία στο ομαδικό νέων. Στα seeding του αγωνίσματος είναι νούμερο 19.

Στους «64» του απλού νεανίδων ήταν δεδομένο ότι η Ελισάβετ Τέρπου θα έμπαινε ως ξεκάθαρο αουτσάιντερ στο τραπέζι 1 για τον αγώνα με την Αντρέα Ντράγκομαν (είχε ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ). Αποδείχτηκε και στην πράξη ότι δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι ουσιαστικό και ήρθε η ήττα με 4-0 σετ. Παικτικά δεν πήγε άσχημα η 18άχρονη πρωταθλήτρια Ελλάδας του αγωνίσματος (στον πάγκο κάθισε η προσωπική της προπονήτρια Λάουρα Νικουλάε), όμως η Ρουμάνα είναι άλλη κλάση. Τα σετ 4-11, 6-11, 5-11 και 4-11. Η Ντράγκομαν είναι 5ο φαβορί του απλού. Πέρσι κατέκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο στο ομαδικό νεανίδων, ενώ το 2016 αναδείχτηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο διπλό νεανίδων!

Στο απλό παίδων ο Αλέξανδρος Μαδέσης αποκλείστηκε στον αντίστοιχο γύρο. Τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ουκρανό Αντρί Γκρεμπένιουκ, ο οποίος είναι νούμερο 14 στην Ευρώπη σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία και ηττήθηκε με 4-1 σετ (5-11, 9-11, 5-11, 11-5, 5-11). Στα 13 του χρόνια πάντως και στην πρώτη του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο γιος των παλιών πρωταθλητών Ελλάδας Κώστα Μαδέση και Χρυσούλας Τουρσουνίδου απόλαυσε ένα ακόμα ματς απέναντι σε αθλητή πολύ καλού επιπέδου και γενικά πήρε πολύτιμες εμπειρίες.

Στο απλό κορασίδων η Μαλαματένια Παπαδημητρίου μετά την επικράτησή της στον 1ο γύρο μπήκε με …φόρα και στον 3ο γύρο. Στις «64» ήταν πολύ δυνατή απέναντι στη Μπλάζκα Χάρκαϊ από τη Σλοβενία και επιβλήθηκε με 4-0 σετ (11-8, 11-1, 11-3, 11-9). Σήμερα στις 9 το βράδυ διεκδικεί την είσοδο στην πρώτη 16άδα με αντίπαλο τη Σοφία Κλε από τη Γερμανία. Η Παπαδημητρίου είναι νούμερο 18 στα seedingτου αγωνίσματος και η Κλε νούμερο 8.

Λίγο νωρίτερα η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Άννα Χάρσεϊ με 4-0 σετ. Στον αγώνα για τον 2ο γύρο η 15χρονη πρωταθλήτρια ανέβασε την απόδοσή από το 3ο σετ και μετά, αλλά έχασε δύο σετ στην παράταση και γενικά δεν μπόρεσε να πιέσει πολύ. Η αθλήτρια από την Ουαλία είναι 6ο φαβορί του αγωνίσματος. Τα σετ 2-11, 5-11, 12-14 και 10-12.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ CONSOLATION

Το πρωί στο μεταξύ, άρχισαν οι καθιερωμένοι αγώνες «παρηγοριάς» για τα παιδιά, που αποκλείστηκαν στους πρώτους γύρους του απλού. Στους νέους το ταμπλό ήταν των «64». Ο Δημήτρης Στάμου κατέβαλλε αρχικά τον Αλεξάνταρ Ρικαλότσκι από την Π.Γ.Δ.Μ. με 3-0 σετ (11-6, 11-5, 12-10) και στους «32» αποκλείστηκε με 3-2 από τον Λευκορώσο Ίλια Κορτσίνσκι. Το 3ο σετ έληξε με σκορ …24-22 για τον Έλληνα πρωταθλητή και δεν αποκλείεται να είναι και ρεκόρ πόντων σ’ ενα σετ στη διοργάνωση στη σύγχρονη εποχή του αθλήματος (11-13, 24-22, 7-11, 11-9, 6-11)! Ο Γιάννης Δαμιανής έχασε στον 1ο γύρο από τον Ουκρανό Ολέξι Χορμπανένκο με 3-2 (11-8, 5-11, 6-11, 11-5, 7-11) κι επίσης στα πέντε σετ κάμφθηκε στους «64» και ο Μιχάλης Διαμαντόπουλος από τον Σλοβένο Ροκ Τρνικ (11-5, 5-11, 11-5, 8-11, 5-11).

Στις «64» των νεανίδων η Ιωάννα Γερασιμάτου νίκησε τη Σουνίβα Σολτ από τη Νορβηγία με 3-1 σετ (11-6, 11-6, 10-12, 11-6), ενώ η Θεοδώρα Βασιλειάδου αποκλείστηκε οριακά με 3-2 από τη Σουηδέζα Τζένι Έντβινσον, με την οποία θυμίζουμε ότι συγκρότησε δίδυμο στο διπλό (11-9, 811, 11-9, 8-11, 12-14). Λίγες ώρες μετά η Γερασιμάτου πέρασε επιτυχώς και το δεύτερο εμπόδιο. Επικράτησε της Τερέζα Οπέλζ από την Αυστρία με 3-1 και μπήκε στη 16άδα (11-5, 11-7, 9-11, 11-7). Εκεί αντιμετωπίζει αύριο το πρωί (10:30) την Αναστασία Ντιμιτρένκο από την Ουκρανία.

Στο consolation των παίδων και οι δύο αθλητές μας αποκλείστηκαν στα πέντε σετ. Ο Ιάκωβος Αϊβατίδης πρώτα, αγωνίστηκε για τους «64» με τον Λευκορώσο Ουλαντζιμίρ Μπελάκον. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αλλά έχασε 3-2 (11-4, 7-11, 11-5, 8-11, 8-11). Ο Παναγιώτης Αδριανός πήγε κατευθείαν στον γύρο των «32». Είχε αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Ιταλό Σάσα Πελιζόν ώσπου κάμφθηκε κι αυτός με 3-2 (8-11, 7-11, 11-9, 11-4, 7-11).

Στο consolationτων κορασίδων πήρε μέρος μόνο η Χρυσή Φωτιάδου. Για τον γύρο των «64», απέκλεισε αρχικά τη Νόρα Τάνακς από την Ουγγαρία με 3-2 (7-11, 11-7, 11-5, 6-11, 11-5). Στον 2ο γύρο γνώρισε την ήττα από την Αλεξάντρα Τιτέβσκαγια από τη Φινλανδία με 3-1 σετ (5-11, 9-11, 11-3, 8-11) κι έμεινε εκτός συνέχειας.