Στις «32» του απλού κορασίδων αποκλείστηκε η Παπαδημητρίου στη Γαλλία

France open_2018_Papadimitriou

France open_2018_PapadimitriouΠροχώρησε στο κυρίως ταμπλό του απλού κορασίδων και αποκλείστηκε στον 1ο γύρο η Μαλαματένια Παπαδημητρίου στο δυνατό όπεν νέων της Γαλλίας. Στη διοργάνωση, που γίνεται στο Μετς, η πρωταθλήτρια Ελλάδας του αγωνίσματος άρχισε την πορεία της ως νούμερο 11 και προκρίθηκε στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τον όμιλό της. Στον γύρο των «32» είχε δύσκολη κλήρωση και τελικά σταμάτησε στο υψηλό εμπόδιο αθλήτριας από την Ασία. Κάμφθηκε αργά το απόγευμα με 3-0 σετ από τη Γιαπωνέζα Γιουκάρι Σουγκασάβα (8-11, 6-11, 7-11) κι έτσι αρκέστηκε στις θέσεις 17-32. Στο ίδιο αγώνισμα η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου αποκλείστηκε στα προκριματικά γκρουπ και συνεχίζει στο ταμπλό της «παρηγοριάς».

Η Παπαδημητρίου ήταν επικεφαλής στο 11ο γκρουπ και πήρε τη 2η θέση και την πρόκριση για το ταμπλό με 2 νίκες και 1 ήττα. Στον πρώτο αγώνα της κατέβαλλε τη Γερμανίδα Τζέλε Στορτζ με 3-1 σετ (6-11, 11-8, 11-8, 11-5). Στη συνέχεια έχασε από τη Γαλλίδα Χλοέ Κομίς με 3-1 (13-11, 6-11, 6-11, 7-11) και στην τελευταία αγωνιστική εξασφάλισε τη 2η προνομιούχο θέση όταν νίκησε την Ελβετίδα Μέλανι Μπερνέ με 3-0 σετ (11-7, 13-11, 11-4).

Η Γραμματοπούλου είχε πολύ δύσκολο έργο στο 10ο γκρουπ, καθώς ήταν και Κινέζα μέσα στις αντιπάλους της και τελικά αποκλείστηκε από τα νοκ άουτ μένοντας στην 3η θέση. Κατάφερε να επιβληθεί με 3-0 σετ της Γερμανίδας Καταρίνα Μπονταρένκο-Γκετζ (11-9, 11-1, 11-7), όμως ηττήθηκε με αυτό το σκορ από τη Ρωσίδα επικεφαλής Αρίνα Σλαούτινα (6-11, 8-11, 7-11) και την Κινέζα Τζιν Μενγκγιουάν (7-11, 7-11, 8-11), η οποία αν και ήταν στην 4η σειρά των γκρουπ πήρε την πρωτιά με τρεις νίκες.

Σήμερα άρχισε το διπλό κορασίδων αλλά οι Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου πέρασαν χωρίς αγώνα τον 1ο γύρο. Δίνουν τα παιχνίδια τους αύριο, στην τελευταία μέρα του τουρνουά, από τον γύρο των «16».

Στο ομαδικό κορασίδων, την Παρασκευή, η Ελλάδα αρκέστηκε τελικά στην 3η θέση του 6ου γκρουπ. Με ελάχιστες ελπίδες να πάρει την πρωτιά και την πρόκριση, ύστερα από την ήττα 3-0 από τη Σουηδία Β, αντιμετώπισε χτες βράδυ την ισχυρή Ρουμανία Β. Λύγισε με 3-1, πάντως διεκδίκησε γερά τη νίκη. Τα κορίτσια επικράτησαν στο διπλό των Ιοάννα Σινγκεορζάν/Πατρίτσια Ιανάου με 3-0 σετ. Στα ατομικά ματς η Παπαδημητρίου από τη θέση 1 κάμφθηκε με 3-2 σετ τόσο από την Ιανάου όσο κι από τη Σινγκεορζάν (με τη μία προηγήθηκε 2-0 σετ, με την άλλη ισοφάρισε από 0-2 σετ), ενώ η Γραμματοπούλου έχασε 3-0 από τη Σινγκεορζάν. Η Ρουμανία Β κατέκτησε τελικά χωρίς ήττα την προνομιούχο 1η θέση και αποκλείστηκε αργότερα στην 8άδα από τη Ρωσία.

France open_2018_XatziligeroudisΟ Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης στάθηκε άτυχος στον επίλογο της αγωνιστικής παρουσίας του στο τουρνουά. Στην αναμέτρησή του με τον Ρουμάνο Ντράγκος Όπρεα για το ομαδικό χτύπησε κατά λάθος το χέρι του στο τραπέζι κι αναγκάστηκε να σταματήσει. Έσκισε τον αντίχειρά του και τον είδε γιατρός. Ο τελευταίος τον έστειλε στο νοσοκομείο όπου του έκαναν ράμματα! Τη στιγμή του τραυματισμού ο αθλητής των Αετών Πόλης έχανε 2-0 στα σετ, αλλά ήταν μπροστά 9-5 στους πόντους στο 3ο σετ. Φυσικά δεν μπόρεσε να ξαναπαίξει στο ομαδικό και απλά δηλώθηκε στη συνάντηση με την Κινεζική Ταϊπέι.