Στις θέσεις 17-32 η Παπαδημητρίου στο τουρνουά της Πολωνίας

Malama kai_Daniela_Polska_2017

Malama kai_Daniela_Polska_2017Με αγώνες σε δύο διαφορετικά ταμπλό ολοκληρώθηκε το μεσημέρι η ελληνική παρουσία στο δυνατό όπεν νέων της Πολωνίας, που έγινε στο Ολυμπιακό Κέντρο Wladyslawowo-Cetniewo και ήταν από τα Golden Series του World Junior Circuit της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (I.T.T.F.). Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου μετά την αήττητη πορεία της στο γκρουπ πέτυχε και τέταρτη νίκη στο σύνολο στο απλό κορασίδων. Μπορούσε να προχωρήσει κι άλλο, εν τέλει πλασαρίστηκε στις θέσεις 17-32 και ο απολογισμός είναι σίγουρα θετικός. Στο ίδιο αγώνισμα η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου μετείχε στο ταμπλό της «παρηγοριάς» και με μία νίκη κατετάγη στις θέσεις 9-16. Γενικά ήταν ένα τριήμερο αξιόλογων εμφανίσεων για τις δύο πρωταθλήτριες του Γ.Α.Ο. Πειραιά, οι οποίες είχαν την ευκαιρία για παιχνίδια υψηλής δυσκολίας. Στο κοουτσάρισμα ήταν ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Χριστοφοράκης (η φωτό με την τριμελή αποστολή είναι από το γυμναστήριο των αγώνων).

Στον 1ο γύρο του απλού κορασίδων η 13χρονη Παπαδημητρίου έδωσε αμφίρροπη αναμέτρηση με την Ιταλίδα Έβελιν Βιβαρέλι. Προηγήθηκε 2-0, δέχτηκε την ισοφάριση και τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 (11-7, 11-9, 5-11, 6-11, 11-8). Στις «32» είχε νέο ντέρμπι, αυτή τη φορά με την Κορνέλια Ριλισκίτε από τη Λιθουανία. Ήταν πολύ κλειστά όλα τα σετ και τελικά επικράτησε η Ριλισκίτε με 3-2. Με εξαίρεση το 2ο σετ όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν με οριακή διαφορά (12-10, 8-11, 10-12, 11-9, 9-11).

Η 14χρονη Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου είχε αποκλειστεί χτες σε τριπλή ισοβαθμία από το κυρίως ταμπλό. Συνέχισε σήμερα σε αγώνες «παρηγοριάς» και πλασαρίστηκε στη 16άδα. Στον γύρο των «32» κατέβαλλε τη Σουζάνα Βιέλγκος από την Πολωνία με 3-1 σετ (11-6, 9-11, 11-7, 14-12) και αμέσως μετά έχασε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-0 σετ από την επίσης Πολωνή Ελμπιέτα Κβιατόβσκα (3-11, 14-16, 12-14).