Με ήττες έκλεισαν την ευρωπαϊκή πορεία τους οι ομάδες του Κρεάνγκα και του Γκιώνη

Kreanga Hennebont_prosopo

Kreanga Hennebont_prosopoΗ υπόθεση πρόκριση είχε ουσιαστικά κριθεί σε βάρος και των δύο κλαμπ από τους πρώτους προημιτελικούς. Το βράδυ της Παρασκευής η γαλλική Ενεμπόν του Καλλίνικου Κρεάνγκα και η πολωνική Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη ήθελαν απλά να κλείσουν με καλή εικόνα την ευρωπαϊκή παρουσία τους για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017. Πάλεψαν για νίκες γοήτρου, αλλά τελικά με νέες ήττες αποκλείστηκαν στην 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ και του E.T.T.U. Cup αντίστοιχα. Η Ενεμπόν έπαιξε εκτός έδρας με τη γαλλική Ποντουάζ. Στη ρεβάνς του 0-3 κάμφθηκε με 3-2, αλλά το ενθαρρυντικό είναι ότι στην επανεμφάνισή του ο Κρεάνγκα πέτυχε αξιοσημείωτη νίκη εναντίον του Γάλλου διεθνή Τριστάν Φλορέ. Η Μπογκόρια υποδέχτηκε την επίσης γαλλική Λα Ρομάν, από την οποία είχε χάσει 3-0 στις 27 Ιανουαρίου. Αυτή τη φορά έγινε ντέρμπι, η Λα Ρομάν νίκησε ξανά με 3-2 και ο Γκιώνης δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του, καθώς ήταν και ασθενής τις τελευταίες ημέρες.

Η Ενεμπόν είχε αποσπάσει στο πρώτο ματς μόνο τέσσερα σετ από τη σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και αυτό αφαιρούσε ενδιαφέρον από τον επαναληπτικό. Και οι δύο ομάδες πάντως, έκαναν καλή προσπάθεια και πρόσφεραν όμορφο θέαμα σε αγώνα, που κράτησε πάνω από τρεις ώρες και για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε τρία λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. Η Ενεμπόν επικράτησε στην αρχή 3-1 με τον Άγγλο Λίαμ Πίτσφορντ, αλλά μετά ο Γάλλος Κουεντέν Ρομπινό έχασε φυσιολογικά από τον Πορτογάλο πρώην δευτεραθλητή Ευρώπης του απλού ανδρών Μάρκος Φρέιτας κι εκεί τέλειωσαν όλα και τυπικά. Στο τρίτο ματς χρησιμοποιήθηκε ο Κρεάνγκα (στο νούμερο 68 της ευρωπαϊκής κατάταξης τον Ιανουάριο) και αντιμετώπισε τον Φλορέ (Νο 43 τον Φεβρουάριο). Με πραγματικά καλή απόδοση στα δύο πρώτα σετ, με καθαρό μυαλό και ηρεμία στο 5ο επικράτησε με 3-2 και το αποτέλεσμα δεν περνά απαρατήρητο κι ας είχαν κριθεί τα πράγματα για την πρόκριση. Ο κατά πολύ νεότερος Φλορέ είναι βασικός στην εθνική Γαλλίας, δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό νέων (2011 και 2012) και πρωταθλητής Γαλλίας στο απλό ανδρών το 2012. Ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να έχει δώσει πολύ λίγα παιχνίδια φέτος, μπορεί να κλείνει σε λίγες ημέρες τα 45 χρόνια ζωής, ωστόσο έδειξε μία ακόμα φορά ότι διατηρείται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Είχε μεγάλη διάθεση και πείσμα, μάλιστα μπορούσε κάλλιστα να τελειώσει το παιχνίδι και στα τρία σετ. Ήταν 2-0 μπροστά και στο 3ο σετ προηγήθηκε 8-4. Επίσης, στο 9-9 του 4ου σετ ήταν σε πλεονεκτική θέση με καρφιά, είχε αναγκάσει τον αντίπαλο να κάνει λόμπες από μακριά κι εκείνη τη στιγμή έσπασε το μπαλάκι. Ο πόντος ξαναπαίχτηκε και ο Κρεάνγκα έχασε αυτόν και τον επόμενο κι έγινε η ισοφάριση. Στο 5ο σετ δημιούργησε διαφορά και την αξιοποίησε παρότι ο Φλορέ μείωσε από 10-4 σε 10-8. Η Ποντουάζ χρησιμοποίησε και τέταρτο παίκτη στο ματς, τον Ιταλό Στογιάνοφ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ποντουάζ-Ενεμπόν 3-2:

Ματίας Κάρλσον-Λίαμ Πίτσφορντ 1-3 (11-9, 6-11, 8-11, 8-11)

Μάρκος Φρέιτας-Κουεντέν Ρομπινό 3-0 (11-8, 11-7, 11-8)

Τριστάν Φλορέ-Καλλίνικος Κρεάνγκα 2-3 (5-11. 8-11, 11-9, 11-9, 8-11)

Νιαγκόλ Στογιάνοφ-Ρομπινό 3-1 (11-7, 12-14, 12-10, 11-7)

Φρέιτας-Πίτσφορντ 3-1 (6-11, 11-8, 11-6, 11-5)

ETTU Cup_Gio-CrizanΤυπική διαδικασία ήταν η ρεβάνς της Μπογκόρια με τη Λα Ρομάν. Μόλις ένα σετ είχαν πάρει στον πρώτο προημιτελικό οι Πολωνοί πληρώνοντας και την απουσία του Γκάο Νινγκ. Χτες ο πρωταθλητής από τη Σιγκαπούρη ήταν παρών, αλλά ούτε η νίκη γοήτρου ήρθε. Επιπλέον, παρουσιάστηκε αρνητικός ο Γκιώνης (Νο 14 στην Ευρώπη) γιατί ήταν άρρωστος από την περασμένη εβδομάδα και ουσιαστικά δεν μπόρεσε καμία μέρα να προπονηθεί κανονικά. Γι’ αυτό τοποθετήθηκε κιόλας στη θέση 3. Έδωσε ένα ματς και το έχασε από τον Ρουμάνο Άντριαν Κριζάν (Νο 27) με 3-1 σετ (6-11, 5-11, 11-7, 5-11). Η Λα Ρομάν έβαλε και τέταρτο παίκτη στιν αγώνα, τον Γάλλο Ολιβιέ. Θυμίζουμε ότι η Μπογκόρια συνέχισε στα νοκ άουτ του E.T.T.U. Cup γιατί στο 3ο γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ είχε τερματίσει στην 3η θέση, έναν βαθμό πίσω από την Ενεμπόν.

H εξέλιξη του αγώνα Μπογκόρια-Λα Ρομάν 2-3:

Ντάνιελ Γκόρακ-Γουέι Σιχάο 1-3 (11-6, 9-11, 3-11, 9-11)

Γκάο Νινγκ-Τσεν Τιαν Γιουάν 3-0 (11-6, 15-13, 12-10)

Παναγιώτης Γκιώνης-Άντριαν Κριζάν 1-3 (6-11, 5-11, 11-7, 5-11)

Γκόρακ-Μπρις Ολιβιέ 3-1 (9-11, 11-6, 11-6, 11-3)

Γκάο-Γουέι 1-3 (11-2, 7-11, 9-11, 5-11)

ΗΤΤΕΣ ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΤΟ ΧΟΝΤΟΝΙΝ

Στο διεθνές τουρνουά νέων της Τσεχίας στο μεταξύ, οι Έλληνες διεθνείς δεν κατάφεραν σήμερα να πετύχουν κάτι ουσιαστικό στο ομαδικό και αποκλείστηκαν στα γκρουπ. Στο ομαδικό νέων η τριάδα των Κωνσταντίνου Στάμου, Δημήτρη Στάμου και Αλέξη Κουλουριώτη περιορίστηκε στην 3η θέση του 6ου γκρουπ. Στον πρώτο αγώνα έχασε από τη Λευκορωσία με 3-0 και στη συνέχεια από τη Σουηδία 3-1 (τη νίκη ο Κ. Στάμου).

Επίσης 3η έμεινε η ελληνική ομάδα των νεανίδων στο 4ο γκρουπ παίζοντας με τις Ιωάννα Γερασιμάτου, Έλλη Φίσερ και Αγγελίνα Δεβελέκου. Αρχικά κάμφθηκε από τη Σερβία 2 με 3-1 (το επί μέρους θετικό αποτέλεσμα η Γερασιμάτου) κι έπειτα από τη Ρωσία με 3-0.

Δύσκολη κλήρωση είχε και το ελληνικό δίδυμο στο ομαδικό των κορασίδων (με τις Μαλαματένια Παπαδημητρίου και Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου). Πήρε μέρος στο 3ο γκρουπ και αποκλείστηκε με δύο ήττες. Στον πρώτο του αγώνα κάμφθηκε από τη Σερβία με 3-0 και στη συνέχεια από την Ουγγαρία 1 με το ίδιο σκορ. Οι νέοι και οι νεάνιδες ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Χοντονίν με καλύτερα πλασαρίσματα την 8άδα των Φίσερ/Γερασιμάτου στο διπλό και την είσοδο της Γερασμάτου στις θέσεις 17-32 του απλού. Από αύριο συνεχίζουν με τα ατομικά αγωνίσματα οι δύο κορασίδες.

* Στη φωτό 1 ο Κρεάνγκα, στη φωτό 2 ο Γκιώνης σε προσπάθειά του από τον αγώνα με τον Κριζάν. Φωτογραφίες απο τις σελίδες της Ενεμπόν και της Μπογκόρια στα social media