Ο Άλφα πέρασε στην 1η θέση στην Α2 γυναικών

Volakaki Alfa

Volakaki AlfaΤο προβάδισμα, που απέκτησε ο Άλφα στον βαθμολογικό πίνακα των γυναικών, ήταν η σημαντικότερη εξέλιξη στη σημερινή δράση της Α2 εθνικής κατηγορίας, που έλαβε χώρα στην Ελευσίνα. Το σωματείο της Καλλιθέας προχώρησε με δύο νίκες, μάλιστα το απόγευμα πήρε …ρεβάνς από την Α.Ε. Αθηνά, η οποία την είχε υποχρεώσει στην πρεμιέρα στη μοναδική έως τώρα ήττα του. Επιπλέον, η ομάδα της Μαγκουφάνας υπέστη και δεύτερη ήττα στην ημέρα από το Π.Κ.Δ. Ταύρου. Έτσι, στην έναρξη του 2ου γύρου του πρωταθλήματος ο Άλφα πέρασε μόνος 1ος στην κατάταξη, ενώ στην πρώτη τριάδα πλασαρίστηκε και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που είχε το Σάββατο δύο θετικά αποτελέσματα. Στους άνδρες ο Παναθηναϊκός συνεχίζει ακάθεκτος μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του 1ου γύρου, ενώ ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τη 2η θέση έχει πια ο Άρης Νικαίας, καθώς επικράτησε και στο ντέρμπι με την Αθηνά Μαγκουφάνας.

Στην Α2 ανδρών διεξήχθησαν η 7η και η 8η αγωνιστική. Το μεσημεριανό ωράριο περιλάμβανε το ντέρμπι του Άρη με την Αθηνά, που ισοβαθμούσαν στη 2η θέση. Έγινε πολύ γερή αναμέτρηση και ανέδειξε οριακή νικήτρια με 4-3 την ομάδα της Νίκαιας, που βάζει πλώρη να παίξει και φέτος στα μπαράζ ανόδου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Άρης Νικαίας-Α.Ε. Αθηνά 4-3:

Ντανιέλ Τσιόκας-Βασίλης Κανναβός 3-1 (11-7, 11-7, 7-11, 11-2)

Σταύρος Βρεττάκος-Γιάννης Σανίδας 3-0 (11-3, 11-9, 11-2)

Ηλίας Μιχαηλίδης-Δημήτρης Ταντσούρας 0-3 (5-11, 8-11, 9-11)

Τσιόκας-Σανίδας 3-0 (11-6, 11-7, 11-5)

Μιχαηλίδης-Κανναβός 2-3 (7-11, 11-7, 4-11, 11-9, 7-11)

Βρεττάκος-Ταντσούρας 2-3 (11-7, 11-7, 10-12, 7-11, 4-11)

Μιχαηλίδης/Τσιόκας-Ταντσούρας/Κανναβός 3-2 (6-11, 9-11, 11-9, 11-6, 11-5)

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε εύκολα τους Φοίνικες Πάτρας και την Ε.Α. Βόχας κι αύξησε το απόλυτο σε 8 ματς. Η Αθηνά παρέμεινε στην πρώτη τριάδα, αλλά εκτός από τον Ίφιτο Πατρών βρέθηκε πλέον πίσω της σε απόσταση αναπνοής και η Ένωση Ποντίων Μελισσίων, που επικράτησε και στους δύο αγώνες της. Το πρόγραμμα έκλεισε το βράδυ με πολύωρη κόντρα της Βόχας με το Γυμνάσιο. Κρίθηκε στο φινάλε και τη νίκη πήρε η ομάδα της Κορινθίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέκο Μητρόπουλο. Λύγισε τον Κώστα Καραματζιάνη με 3-1 και τον Ανέστη Γιοβά με 3-2 σετ, πανηγύρισε νίκη και στο καθοριστικό διπλό με συμπαίκτη τον Νίκο Σιάχο (3-2 τους Σωτήρη Κανναβό/Καραματζιάνη και 11-8 το 5ο σετ). Η άλλη νίκη για τη Βόχα σημειώθηκε από τον Ανδρέα Παμβουξόγλου, ενώ για την ομάδα της Πεύκης, που έχασε σήμερα δύο αγώνες με 4-3, είχαν από ένα θετικό αποτέλεσμα Γιοβάς, Καραματζιάνης και Κανναβός (πάνω στον Παμβουξόγλου ο πρώτος και στον Νίκο Κορδαλή οι άλλοι δύο).

Στην Α2 των γυναικών έγινε η τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου και η εναρκτήρια του 2ου. Η πρωτοπόρος μέχρι σήμερα Αθηνά είχε το ντέρμπι με τον Άλφα, αλλά νωρίτερα συνάντησε και το υψηλό εμπόδιο του Π.Κ.Δ.Τ., το οποίο δεν κατάφερε να ξεπεράσει. Η ομάδα του Ταύρου πέτυχε σπουδαία νίκη με 4-1 και βελτίωσε τη θέση της στη βαθμολογία, καθώς ακολούθησε και το 4-0 απέναντι στην ουραγό Έδεσσα. Η Αλεξάνδρα Τουντακώβα κατέβαλλε τη Λουκία Γιανναδάκη με 3-1 και την Ειρήνη Γαζεπίδου με 3-2 σετ, η Τζούλια Μυτακίδου έκαμψε τη Γαζεπίδου με 3-1 και η Αφροδίτη Αθανασοπούλου νίκησε τη Γιανναδάκη με 4-1. Η μοναδική νίκη για την Αθηνά ήρθε από την Αγγελίνα Δεβελέκου (3-1 την Αθανασοπούλου).

Το απόγευμα ο αγώνας του Άλφα με την Αθηνά ήταν το ίδιο συναρπαστικός με εκείνον του 1ου γύρου. Τότε είχε επικρατήσει η Αθηνά 4-3, τώρα πανηγύρισε ο Άλφα νίκη με το ίδιο σκορ. Η πρώην πρωταθλήτρια Ελλάδας Αρχοντούλα Βολακάκη επιβλήθηκε της Γιανναδάκη και της Δεβελέκου με 3-0 σετ. Η Παναγιώτα Ανδριανού λύγισε με 3-1 τη Γιανναδάκη και στο φινάλε το διπλό των Βολακάκη/Ανδριανού έκαμψε τις Γαζεπίδου/Δεβελέκου με 3-2 σετ και το τελευταίο να λήγει 11-9! Από την Αθηνά σημείωσε δύο νίκες η Γαζεπίδου (3-2 την Ανδριανού και 3-0 την Εύη Παρίδη) και μία η Δεβελέκου (3-1 την Παρίδη).

Δύο καλές εμφανίσεις απέφεραν ισάριθμες νίκες στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο οποίος έπιασε την Αθηνά στη 2η θέση της κατάταξης και «βλέπει» μπαράζ. Αξιοσημείωτη ήταν η επικράτησή του με 4-1 εναντίον του Γ.Α.Ο. Πειραιά χάνοντας μάλιστα μόλις ένα επί μέρους σετ στα νικηφόρα ατομικά παιχνίδια του!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Εθνικός-Γ.Α.Ο. Πειραιά 4-1:

Βάνια Ζάνεβα-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 3-0 (11-7, 11-6, 11-3)

Ολυμπία Μαλαχτάρη-Θεοδώρα Βασιλειάδου 1-3 (12-14, 11-5, 16-18, 3-11)

Παναγιώτα Μούρου-Μαρία Αλεξανδροπούλου 3-0 (11-8, 11-5, 11-7)

Ζάνεβα-Βασιλειάδου 3-1 (11-8, 11-7, 10-12, 11-4)

Μούρου-Παπαδημητρίου 3-0 (11-8, 11-5, 11-8)

Ρεπό έκαναν oΓ.Α.Ο. Πειραιά και οι Φοίνικες Πάτρας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 8 αγώνες)