Πάνε αήττητοι στο μεταξύ τους πρώτο ραντεβού Ολυμπιακός και Ηρακλής στην Α1 ανδρών

Jevtovic spin

Jevtovic spinΜε το απόλυτο των νικών θα πάνε Ολυμπιακός και Ηρακλής Θεσσαλονίκης στο επόμενο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο της Α1 εθνικής κατηγορίας ανδρών και το μεταξύ τους παιχνίδι κορυφής. Οι δύο ομάδες προχώρησαν νικηφόρα και στη σημερινή 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός προπορεύεται με 12 βαθμούς σε 6 ματς, ενώ ο νεοφώτιστος και ισχυρός Ηρακλής ακολουθεί με 10 κι έναν αγώνα λιγότερο. Την πρώτη μεταξύ τους κόντρα θα τη δώσουν στις 27 Νοεμβρίου, στο κλείσιμο του πρώτου μισού της Α1. Το πρόγραμμα της Κυριακής στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ακόμα την 6η αγωνιστική στην Α1 γυναικών καθώς και την 3η αγωνιστική στην Α2 εθνική κατηγορία. Ο Δ.Α.Ο.Τ. διατήρησε εύκολα την πρωτοπορία μία αγωνιστική πριν από το τέλος του 1ου γύρου, ενώ στην Α2 απέκτησαν προβάδισμα ο Παναθηναϊκός και η Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας στους άνδρες και ο Άλφα Καλλιθέας με αγώνα περισσότερο στις γυναίκες.

Στην Α1 ανδρών ο Ολυμπιακός έχοντας την ευχέρεια ν’ αλλάξει πάλι την τριάδα του επιβλήθηκε άνετα του μεγάλου, μέχρι πέρσι, αντιπάλου του, Πέρα Αθηνών, με 4-0 (οι «Πολίτες» δεν έφεραν αυτό το διήμερο στην Αθήνα τον Γάλλο Ρουίζ). Ο Ηρακλής έδωσε ένα ακόμα καλό τεστ με το Ελληνικό και με τους Γέφτοβιτς (στη φωτό ο Σέρβος διεθνής) και Βλοτινό να πετυχαίνουν ξανά από δύο νίκες επιβλήθηκε με 4-1.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ελληνικό 4-1:

Μάρκο Γέφτοβιτς-Ανδρέας Τσόπελας 3-0 (11-5, 11-5, 11-5)

Γιάννης Παπαδάκης-Κλαούντιο Κύρου 2-3 (14-12, 9-11, 6-11, 11-8, 5-11)

Γιάννης Βλοτινός-Μάριος Γιάνγκου 3-0 (12-10, 11-2, 11-3)

Γέφτοβιτς-Κύρου 3-0 (11-6, 11-8, 11-5)

Βλοτινός-Τσόπελας 3-0 (15-13, 11-1, 11-9)

ΤΟ ΦΕΡ ΠΛΕΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΦ

Στις πιο κάτω θέσεις η Φιλία ξεπέρασε το εμπόδιο του Α.Ο. Ταταύλα με 4-1, αλλά την ευνόησε το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης. Έχει ενοχλήσεις στο γόνατο και απλά δηλώθηκε στην τριάδα. Ο Βούλγαρος Τεοντόρ Αλεξαντρόφ νίκησε τον πρώτο παίκτη των αντιπάλων, τον Δημήτρη Παπαδημητρίου με 3-1 σετ και τον Παναγιώτη Αλεξανδρόπουλο με το ίδιο σκορ. Μία νίκη ήρθε άνευ αγώνα στον Αγγελάκη, άλλη μία στον Αλεξανδρόπουλο, ενώ ο Παπαδημητρίου είχε ισοφαρίσει προσωρινά νικώντας με 3-0 σετ τον Ανέστη Καριοφυλλίδη. Στην αναμέτρηση του Αλεξαντρόφ με τον Αλεξανδρόπουλο καταγράφηκε και μία ωραία σκηνή φερ πλέι. Με το σκορ στο 13-12 ο Αλεξανδρόπουλος είχε σετ μπολ στο 3ο σετ. Στο επόμενο ράλι τη στιγμή που ο Αλεξαντρόφ επιχείρησε χτύπημα και η μπάλα κατευθυνόταν άουτ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μπαλάκι από διπλανό τραπέζι. Ο διαιτητής είπε αμέσως «στοπ» και διέταξε επανάληψη, όμως ο Βούλγαρος διεθνής θεώρησε  ότι ουσιαστικά ο πόντος είχε τελειώσει, είπε να μετρήσει για τον αντίπαλό του και έτσι έχασε το σετ.

Στην Α1 γυναικών μετά τα χτεσινά ντέρμπι η 6η αγωνιστική κύλησε …χαλαρά με τα φαβορί να επικρατούν εύκολα ή δύσκολα. Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση του Α.Ο. Ταταύλα με τη Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης, όχι μόνο γιατί ήταν ανταγωνιστική η ομάδα της Αθήνας, αλλά και γιατί αγωνίστηκαν δύο πρωταθλήτριες διαφορετικών γενεών από τη Βουλγαρία. Η πολύπειρη Πέτροβα, που ζει στην Ελλάδα και η νεαρή διεθνής Κάροβα, που αποκτήθηκε φέτος από τη Χ.Α.Ν.Θ. Οι συγκεκριμένες αθλήτριες πέτυχαν από δύο νίκες και η ομάδα της συμπρωτεύουσας επικράτησε με 4-2.

Αναλυτικά η εξέλιξη της συνάντησης Ταταύλα-Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης 2-4:

Ντετελίνα Πέτροβα-Ρόζα Χοβσεπιάν 3-1 (14-12, 8-11, 11-2, 11-5)

Κατερίνα Ταντσούρα-Ελένη Γεωργιάδου 0-3 (4-11, 5-11, 7-11)

Νίκη Μπρισκόλα-Ανέλια Καρόβα 0-3 (5-11, 7-11, 7-11)

Πέτροβα-Γεωργιάδου 3-2 (11-8, 11-6, 9-11 10-12, 11-9)

Μπρισκόλα-Χοβεσπιάν 1-3 (11-4, 7-11, 5-11, 8-11)

Ταντσούρα-Καρόβα 0-3 (8-11, 6-11, 9-11)

Στην 3η αγωνιστική της Α2 ανδρών ο Παναθηναϊκός έκανε άνετα το 3 στα 3, ενώ η Αθηνά μετά τις δύο οριακές νίκες του Σαββάτου προχώρησε επίσης πετυχημένα απέναντι στους Φοίνικες Πάτρας. Αμφίρροπη ήταν μόνο η αναμέτρηση της Ένωσης Ποντίων με την Ε.Α. Βόχας. Η ομάδα των Μελισσίων είχε τον πρώτο λόγο πάντως κι από τη στιγμή που επικράτησε ο Αντωνιάδης του Μητρόπουλου απλοποιήθηκε το έργο της.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ένωση Ποντίων Μελισσίων-Ε.Α. Βόχας 4-2:

Ιάσων Κορδούτης-Γεράσιμος Πετρής 2-3 (11-6, 11-5, 7-11, 7-11, 5-11)

Βασίλης Αντωνιάδης-Αλέξανδρος Μητρόπουλος 3-1 (9-11, 11-8, 11-8, 12-10)

Νίκος Βλαχάκης-Νίκος Κορδαλής 3-0 (11-4, 11-4, 11-9)

Κορδούτης-Μητρόπουλος 1-3 (6-11, 13-11, 8-11, 7-11)

Βλαχάκης-Πετρής 3-0 (11-8, 11-6, 11-7)

Αντωνιάδης-Κορδαλής 3-0 (11-9, 11-6, 11-8)

Στις γυναίκες έγινε επίσης η 3η αγωνιστική με τον Άλφα Καλλιθέας να εκμεταλλεύεται το ρεπό της Αθηνάς Μαγκουφάνας και να περνάει μόνος στην κορυφή της κατάταξης. Χτες υπέστη αναπάντεχη ήττα από την ομάδα της Πεύκης και παρότι διατηρεί με το μέρος του τις πιθανότητες για τον τίτλο το πρωτάθλημα έχει πάρει άλλο ενδιαφέρον. Το χαρακτηριστικό της αγωνιστικής είναι ότι δύο αγώνες κρίθηκαν στο διπλό. Με 4-3 λύγισε ο Εθνικός Αλεξανδρόπουλος το Π.Κ.Δ. Ταύρου (και μάλιστα με ανατροπή από 0-2 σετ στον τελευταίο αγώνα) και οι Φοίνικες Πάτρας τον Ο.Ε.Α. Έδεσσας.