Δυνατή αρχή Γκιώνη στο Ολυμπιακό τουρνουά, μπροστά του τώρα ο Μιζουτάνι

Rio Gio_me_Padasak_zestama

Rio Gio_me_Padasak_zestamaΜπήκε δυνατά στο Ολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης ο Παναγιώτης Γκιώνης κι από τον 2ο γύρο του απλού έκανε το πρώτο βήμα με σταθερή απόδοση και καλό ρυθμό. Επιβεβαιώνοντας απόλυτα τον ρόλο του φαβορί κατέβαλλε άνετα με 4-0 σετ τον Παντασάκ Τανβιριγιαβετσακούλ από την Ταϊλάνδη και προκρίθηκε στον 3ο γύρο και τους «32» του αγωνίσματος. Χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά και κατέκτησε με διαφορά όλα τα σετ (11-7, 11-2, 11-5, 11-6). Τώρα η προσοχή της ελληνικής αποστολής, όπως και όλων των φίλων του αθλήματος στη χώρα, στρέφεται στο μεγάλο ματς με τον Ιάπωνα Τζουν Μιζουτάνι, νούμερο 4 του απλού. Η συνάντηση αρχίζει απόψε στις 02:00 ώρα Ελλάδας (Κυριακή προς Δευτέρα), δηλαδή στις 20:00 τοπική και μάλλον θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ-2. Αυτό θα συμβεί αν η δημόσια τηλεόραση πάρει τον συγκεκριμένο αγώνα από τους διοργανωτές κι αν υπολογίσουμε ότι το ματς ορίστηκε να γίνει στο τραπέζι 1, τότε το ενδεχόμενο συγκεντρώνει πάρα πολλές πιθανότητες. Οριστικά πάντως, τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν αργότερα…

Η αναμέτρηση με τον αριστερόχειρα Παντασάκ στο μεταξύ, δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Ο αθλητής από την Ταϊλάνδη (νούμερο 181 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) προερχόταν χτες από πολύ καλό αποτέλεσμα, όταν λύγισε με 4-1 σετ τον τοποθετημένο στον 1ο γύρο Σουμαγίτ Γκος από την Ινδία, ωστόσο τον Γκιώνη φάνηκε ότι δεν μπορούσε να τον ανταγωνιστεί. Ο πρωταθλητής μας (Νο 25 στον κόσμο και 19 στο τουρνουά) επιβλήθηκε με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού, αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν από την αρχή σοβαρός και προσεχτικός και είχε πολλούς τρόπους να πάρει πόντο. Έχτιζε διαφορά από την αρχή του κάθε σετ και την αξιοποιούσε εύκολα και είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το 2ο σετ σε 4 λεπτά, το 1ο και το 3ο σε 5.  Το μεγαλύτερο ράλι έφτασε τα 14 χτυπήματα, σύμφωνα με τη σελίδα της λάιβ ενημέρωσης των αγώνων (https://www.rio2016.com/en/table-tennis-standings-tt-mens-singles). Ο Γκιώνης εντόπισε γρήγορα τα αδύνατα σημεία του Ασιάτη, τον οποίο αντιμετώπισε πρώτη φορά και δεν γνώριζε καλά. Είχε διάρκεια στις μπαλιές του και παράλληλα δοκίμασε πολλές φορές την επίθεση, όπως ήταν το πλάνο με τον προπονητή του Κώστα Βατσακλή ώστε να γίνει καλή πρόβα για το μεγάλο ματς με τον Μιζουτάνι. Ο 20άχρονος Παντασάκ αγωνίστηκε πρώτη φορά στους κλασικούς Ολυμπιακούς Αγώνες, απλά είχαν προηγηθεί δύο συμμετοχές του σε Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων. Δεν έχει να επιδείξει υψηλές διακρίσεις, πάντως έχει κατακτήσει δύο χρυσά μετάλλια στο απλό σε τουρνουά του World Junior Circuit (το 2014 στην Ινδία και το 2013 στην Ταϊλάνδη), ενώ έχει μετάσχει σε τρία Παγκόσμια πρωταθλήματα ανδρών.

Ο Γκιώνης εστιάζει πια στην αναμέτρηση με τον Ιάπωνα σταρ έχοντας δηλώσει ότι θα την αντιμετωπίσει σαν να είναι για είσοδο στα ημιτελικά ή μετάλλιο! Έχει υποστεί ήττες στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις του με το νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά θα τα δώσει όλα για να κάνει την έκπληξη. Αν πάρει τη νίκη θα μπει στην κορυφαία 16άδα και ήδη θα έχει κάνει κάτι σπουδαίο. Εκεί θα συναντήσει τον νικητή από τον αγώνα του Τανγκ Πενγκ από το Χονγκ Κονγκ με τον Χούγκο Καλντεράνο από τη Βραζιλία.

Εδώ μπορείτε να δείτε και διεύθυνση για ζωντανές μεταδόσεις από το Ολυμπιακό τουρνουά πινγκ πονγκ στο ίντερνετ: http://stream.nbcolympics.com/table-tennis-day-2-morning-session-table-1.