Μία …ανάσα από το μετάλλιο έφτασαν Φίσερ/Γερασιμάτου στο διπλό κορασίδων

Magoufana korasides

Magoufana korasidesΜε θετική πορεία στο διπλό κορασίδων, που λίγο έλειψε να οδηγήσει στην κατάκτηση ενός ακόμα μεταλλίου σε όπεν του World Junior Circuit, ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Λινιάνο της Ιταλίας. Η Έλλη Φίσερ και η Ιωάννα Γερασιμάτου μπήκαν στις θέσεις 5-8 κι έχασαν από συγκυρίες την είσοδο στα ημιτελικά και την εξασφάλιση μεταλλίου, καθώς στον προημιτελικό του αγωνίσματος είχαν προβάδισμα στα σετ με 2-0… Παρόλα αυτά, τα δύο κορίτσια, που τον περασμένο Οκτώβριο, στο αντίστοιχο όπεν της Σερβίας, έφεραν πρωτιά για την Ελλάδα στο ομαδικό κορασίδων, άφησαν πάλι θετικές εντυπώσεις, μάλιστα πάλεψαν για καλό πλασάρισμα και στο ταμπλό του απλού κορασίδων. Πετυχημένο ήταν το τεστ και για τους υπόλοιπους αθλητές της ελληνικής αποστολής με τους Αλέξη Κουλουριώτη, Μαλαματένια Παπαδημητρίου, Φοίβη Πεχλιβανίδη να μπαίνουν επίσης στο ταμπλό του απλού στην ηλικιακή κατηγορία τους και τον πρώτο με τον Κωνσταντίνο Στάμου να φτάνουν στον 2ο γύρο του διπλού παίδων.

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκε ταμπλό των «64». Η Φίσερ αντιμετώπισε στον 1ο γύρο τη Βελγίδα Μέιλiς Ντέχι και την απέκλεισε με 3-0 σετ (11-9, 11-6, 11-9). Από τη συγκεκριμένη αθλήτρια έχασε με 3-1 στο ομαδικό κορασίδων του πρόσφατου γαλλικού όπεν, ενώ την είχε νικήσει 3-1 στο απλό του ιταλικού τουρνουά το 2014. Στον γύρο των «32» η αθλήτρια του Άρη 2006 συνάντησε την Ουγγαρέζα Μάρτα Ναγκιπάλ και κάμφθηκε οριακά με 3-2 σετ. Ήταν 2-1 πίσω και 9-7 στο 4ο σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει στην παράταση, όμως έχασε στον πόντο το «κόντρα» σετ (7-11, 11-2, 9-11, 14-12, 9-11).

Η Ιωάννα Γερασιμάτου αποκλείστηκε στον 1ο γύρο με 3-1 σετ από τη Λία Παουλίν από τη Σλοβενία (11-3, 2-11, 9-11, 10-12), η Μαλαματένια Παπαδημητρίου με 3-0 από τη Ρουμάνα Κριστίνα Βάργκα (11-13, 2-11, 6-11) και η Φοίβη Πεχλιβανίδη με το ίδιο σκορ από την Ουγγαρέζα Ανίτα Ντράμπαντ (8-11, 8-11, 8-11).

Στους παίδες ο Αλέξης Κουλουριώτης ηττήθηκε επίσης στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») από τον Γάλλο Μπιλάλ Χαμάτσε με 3-0 σετ (9-11, 3-11, 1-11).

Στο διπλό κορασίδων τα δύο ελληνικά ζευγάρια αγωνίστηκαν απευθείας στον 2ο γύρο. Η Φίσερ με τη Γερασιμάτου κατέβαλλαν τις Ιταλίδες Ιρέν Φαβαρέτο/Μαρτίνα Νίνο με 3-0 σετ (11-5, 11-3, 11-8), μπήκαν στη 16άδα κι εκεί σημείωσαν μεγάλη νίκη με 3-2 απέναντι στις Γαλλίδες Καμίλ Λουτζ/Πριτίκα Παβάντε, που ήταν 2ο φαβορί του αγωνίσματος! Στο συναρπαστικό παιχνίδι προηγήθηκαν 1-0, μετά βρέθηκαν πίσω με 1-2 και αφού ισοφάρισαν στην παράταση, πέρασαν την τακτική τους στο καθοριστικό 5ο σετ (11-8, 8-11, 1-11, 13-11, 11-7). Δυστυχώς, το απόγευμα στο καθοριστικό ματς για θέση στο βάθρο των νικητών (αφού δεν προβλέπονται «μικροί» τελικοί) παίχτηκε …ανάποδα παρόμοιο σκηνικό. Οι 15άχρονες πρωταθλήτριες αντιμετώπισαν τις Βλάντα Καραουλνάια/Ναταλία Μαλίνινα από τη Μολδαβία και τη Ρωσία αντίστοιχα, μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-0 στα σετ. Στη συνέχεια όμως, έχασαν τον ρυθμό τους και οι Καραουλνάια/Μαλίνινα με καλή τακτική ανέτρεψαν την κατάσταση (11-7, 11-8, 7-11, 8-11, 5-11). «Με βάση την εικόνα του αγώνα, αλλά και γενικά των ζευγαριών, που μετείχαν στο αγώνισμα, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία όχι μόνο για το μετάλλιο, αλλά και για την είσοδο στον τελικό ή και γιατί όχι την κατάκτηση της 1ης θέσης», σχολίασε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Άρη Βούλας Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, που καθοδήγησε όλα τα παιδιά στο ιταλικό τουρνουά. Να προστεθεί ότι το δίδυμο από τη Μολδαβία και τη Ρωσία πέρασε αργότερα και στον τελικό του διπλού για ν’ αντιμετωπίσει το βράδυ Ρωσίδες αθλήτριες.

Στο ίδιο αγώνισμα οι Παπαδημητρίου/Πεχλιβανίδη ηττήθηκαν στον 2ο γύρο από τις Ουγγαρέζες Φάνι Χαράτζοβιτς/Μάρτα Ναγκιπάλ με 3-0 σετ (8-11, 8-11, 8-11).

Στο διπλό παίδων οι Κουλουριώτης/Στάμου αποκλείστηκαν το πρωί στον γύρο των «32». Λύγισαν στις λεπτομέρειες από τους Τούρκους Σελίμ Μπιλάλ Τοκ/Τουγκάι Γιλμάζ με 3-2 και το 5ο σετ να τελειώνει στην παράταση (11-7, 1-11, 6-11, 11-5, 13-15).