Ο Ολυμπιακός 4-0 το Πέρα, «κλείδωσε» τον τίτλο στην Α1 ανδρών

20160221 123912

20160221 123912Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στους τίτλους ύστερα από τη σεζόν 2013-2014. Στο ντέρμπι κορυφής με τον Α.Σ. Πέρα, για τη 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών, επιβλήθηκε με 4-0, αύξησε το απόλυτο των νικών τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρωτιά. Η ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη ήταν σήμερα πολύ καλύτερη του παραδοσιακού αντιπάλου της και φάνηκε πιο έτοιμη από κάθε άποψη. Είχε πολύ δυνατή εκκίνηση, προηγήθηκε 2-0 χωρίς να χάσει σετ και όταν στο 3ο στη σειρά παιχνίδι ο Ρηνιώτης επικράτησε με ανατροπή από 1-2 σετ του Λαγογιάννη ουσιαστικά κρίθηκε η έκβαση του ματς. Από την υπόλοιπη αγωνιστική κίνηση στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ξεχωρίζει η είδηση ότι στην Α2 ανδρών πέρασε μπροστά ο Άρης Νικαίας, που κατέβαλλε με 4-1 τον Α.Ο. Ελληνικού στη σημαντικότερη αναμέτρηση της ημέρας.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στα προγνωστικά έναντι του Πέρα και το επαλήθευσε με τρόπο εμφατικό. Ο Πορτογάλος Μέντες ήταν και αυτή τη φορά αψεγάδιαστος, ο Παπαγεωργίου έκανε εμφάνιση, με την οποία άφηνε λίγα περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του, ενώ ο Ρηνιώτης ήταν αισθητά βελτιωμένος σε σχέση με τα ντέρμπι του 1ου γύρου και συνέβαλε τα μέγιστα στην ευρεία νίκη. Χωρίς υπερβολή βγήκαν όλα στην ομάδα του Πειραιά, μάλιστα πανηγύρισε τη νίκη και στο διπλό όπου ήταν κοινή η ομολογία ότι εμφανίζεται λιγότερο δυνατή. Οι Πολίτες από την άλλη πλευρά είχαν και την πίεση του σκορ, καθώς ήθελαν ν’ ανατρέψουν το 4-2 του πρώτου αγώνα. Ως απαραίτητη προϋπόθεση για να κυνηγήσουν τη νίκη είχαν θέσει έστω ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους δύο πρώτους παίκτες του Ολυμπιακού: Τον Μέντες και τον Παπαγεωργίου. Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό στην αρχή, αυτομάτως το έργο τους δυσκόλεψε πολύ. Οι Πειραιώτες, έστω και με αγώνα λιγότερο αυτή τη στιγμή, προπορεύονται στη βαθμολογία και το Πέρα με τα Ταταύλα είναι μαζί του με αγώνα παραπάνω.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Πέρα 4-0:

Ένιο Μέντες-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 3-0 (12-10, 12-10, 11-8)

Κώστας Παπαγεωργίου-Γιώργος Κωνσταντινόπουλος 3-0 (11-5, 11-9, 11-4)

Τάσος Ρηνιώτης-Κώστας Λαγογιάννης 3-2 (11-5, 7-11, 6-11, 11-6, 11-3)

Μέντες/Ρηνιώτης-Αφοί Κωνσταντινόπουλοι 3-2 (11-7, 9-11, 8-11, 11-7, 12-10)

Τον αγώνα παρακολούθησαν και ορισμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού. Αρχικά ήταν αρκετά περισσότεροι, 40 συγκεκριμένα, όμως έφυγαν γρήγορα για να πάνε στο κοντινό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» και να ενισχύσουν και τη γυναικεία ομάδα πόλο στο ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη.

Πριν από το ωράριο των 16:00 έγινε από την Ε.Φ.Ο.Επ.Α. η απονομή των επάθλων στις νικήτριες ομάδες της Α1 ανδρών κατά την αγωνιστική περίοδο 2014-2015. Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε ο Α.Σ. Πέρα, τη 2η θέση κατέκτησε ο Ολυμπιακός και την 3η ο Ίφιτος Πατρών.

Από τα υπόλοιπα ματς πρέπει να σταθεί κάποιος στη νίκη των Χανίων επί του Α.Ο. Πεύκης. Οι Κρήτες εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του Γιάννη Παπαδάκη κι επικρατώντας με 4-2 αύξησαν τις πιθανότητες για την αποφυγή των μπαράζ. Αργότερα μάλιστα, σημείωσαν και δεύτερη νίκη επί του ουραγού Ίφιτου.

Στην Α2 ανδρών δέσποζε στο σημερινό πρόγραμμα το ντέρμπι κορυφής του Άρη με τον Α.Ο. Ελληνικού. Η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε πίσω στο σκορ με ήττα του πρώτου παίκτη της, του Μιχαηλίδη, από τον Παναγόπουλο, όμως συνέχισε απτόητη κι έφτασε σε σπουδαία νίκη με 4-1. Πολύ κρίσιμο αποδείχτηκε το διπλό όπου οι αθλητές του Άρη επικράτησαν στα πέντε σετ και στην παράταση. Από την τριάδα του Ελληνικού έμεινε έξω και αυτή τη φορά ο παλιός πρωταθλητής Ελλάδας Γιάννης Κορδούτης. Ο Άρης επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 αγώνες και θεωρητικά έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά και την απευθείας άνοδος στην Α1. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης, που επίσης διεκδικεί την κορυφή, προχώρησε με δύο νίκες. Στις χαμηλές θέσεις οι Αετοί Πόλης έχασαν και από το 8ο της βαθμολογίας Ηράκλειο 2001 και όλα δείχνουν ότι δεν αποφεύγουν τον υποβιβασμό.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Άρης Νικαίας-Α.Ο. Ελληνικού 4-1:

Ηλίας Μιχαηλίδης-Ξάνθος Παναγόπουλος 2-3 (9-11, 13-11, 10-12, 11-7, 7-11)

Σταύρος Βρεττάκος-Ανδρέας Τσόπελας 3-1 (13-11, 14-12, 6-11, 11-5)

Παναγιώτης Κούνουπας-Γιάννης Πετρόπουλος 3-0 (11-8, 13-11, 11-4)

Μιχαηλίδης/Βρεττάκος-Παναγόπουλος/Τσόπελας 3-2 (11-7, 11-13, 4-11, 12-10, 14-12)

Μιχαηλίδης-Τσόπελας 3-1 (11-4, 6-11, 11-8, 11-8)