Τα πρώτα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών στα ατομικά αγωνίσματα στο Σβέσατ

Πρώτη ημέρα των ατομικών αγωνισμάτων η σημερινή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σβέσατ με τους Έλληνες διεθνείς να έχουν θετικά αποτελέσματα στο σύνολό τους. Το διπλό μικτό νέων είναι το αγώνισμα, που προχώρησε περισσότερο την Τετάρτη, και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος με τη Δήμητρα-Θωμαΐδα Τσεκούρα κατάφεραν να βρεθούν με δύο νίκες στον 2ο γύρο. Νικηφόρα άρχισαν την προσπάθειά τους και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης με τη Φιλία Εμίρη και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο του διπλού μικτού παίδων. Επίσης, στο απλό νέων και νεανίδων πέρασαν επιτυχώς τη διαδικασία των προκριματικών και τα πέντε παιδιά που συμμετείχαν.

Στο απλό νέων ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος απέκλεισε τον Τούρκο Μιράκ Καραμάν με 4-0 σετ (11-1, 11-7, 11-6, 11-5), ο Γιάννης Παπαδάκης τον Μολδαβό Γκεόργκι Λιτόβσενκο με το ίδιο σκορ (11-7, 11-9, 11-8, 11-6) και ο Ηλίας Μιχαηλίδης τον Ορχάν Κούρτεσι από το Κόσοβο, επίσης με 4-0 σετ (11-3, 11-7, 11-7, 11-5). Στον 1ο γύρο του αγωνίσματος και το ταμπλό των «128» ο Κωνσταντινόπουλος θα βρει αύριο μπροστά του τον Ολλανδό Μάρτιν Κατσάνοφ (ο αγώνας αρχίζει στις 10:00 ώρα Ελλάδας), ο Παπαδάκης τον Ρουμάνο Ντάνιελ Νταν (10:00) και ο Μιχαηλίδης τον Ολλανδό Ράικο Γκόμερς (10:40).

Στο απλό νεανίδων προκρίθηκαν στον 1ο γύρο, επίσης με καλή εμφάνιση και χωρίς να χάσουν σετ και η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα με την Κωνσταντίνα Παρίδη. Η Τσεκούρα κατέβαλλε την Ιβόνα Μπάσκαραντ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 4-0 (11-7, 11-4, 14-12, 12-10) και η Παρίδη τη Σκωτσέζα Λάρα Στίρλινγκ με το ίδιο σκορ (13-11, 16-14, 11-7, 11-6). Η Τσεκούρα συναντά αύριο στις 12:00 τη Μαρία Ένγκελσον από τη Σουηδία και η Παρίδη την ίδια ώρα την Εστέλ Ντεμπόν από τη Γαλλία. Απευθείας στο γύρο των «128» τοποθετήθηκε η Κατερίνα Τόλιου και λίγο νωρίτερα, στις 11:20, αντιμετωπίζει την Τσέχα Καρίν Αντάμκοβα.

Στο διπλό μικτό νέων πέρασαν αρχικά από τον προκριματικό γύρο δύο ελληνικά ζευγάρια και πλέον συνεχίζει ένα στο αγώνισμα. Οι Κωνσταντινόπουλος/Τσεκούρα έκαμψαν στο πρώτο παιχνίδι την αντίσταση των Ουκρανών Ιγκόρ Νετρέμπκο/Τατιάνα Τατιάνινα με 3-1 σετ (12-10, 8-11, 13-11, 11-4) και το απόγευμα, στον 1ο γύρο, νίκησαν ύστερα από πολύ γερή αναμέτρηση τους Ιταλούς Μαουρίτσιο Μασαρέλι/Τζόρτζια Πικολίν με 3-2 σετ (11-9, 8-11, 11-8, 7-11, 11-8). Στον γύρο των «64» οι Κωνσταντινόπουλος/Τσεκούρα αναμετριόνται αύριο στις 14:40 με τους Ρομάν Ρεζέτκα/Έβα Γιούρκοβα από τη Σλοβακία.

Ο Παπαδάκης και η Τόλιου ξεπέρασαν άνετα το σκωτσέζικο ζευγάρι Μπλερ Φάουλερ/Τζένιφερ Χαρτ με 3-0 σετ (11-1, 11-3, 11-3), αλλά το απόγευμα στον 1ο γύρο έχασαν από τους Αυστριακούς Κριστιάν και Μέλανι Λούζινγκερ με 3-2 σετ (10-12, 11-13, 11-5, 11-5, 7-11).

Ο Μιχαηλίδης και η Παρίδη αποκλείστηκαν στον προκριματικό γύρο από το βουλγαρικό δίδυμο Πάβελ Τσόλοφ/Εκατερίνα Πέτροβα με 3-1 σετ (8-11, 8-11, 11-9, 6-11).

Στο διπλό μικτό παίδων καταγράφηκαν μία νίκη και μία ήττα. Ο Αγγελάκης με την Εμίρη νίκησαν στον 1ο γύρο (σ.σ των «128») τους Πολωνούς Άντριαν Ντάζιελ/Ζουζάνα Βόζνιακ με 3-0 σετ (12-10, 11-9, 11-9) και στον 2ο γύρο συναντούν αύριο τους Ντένις Τέρνα/Αλίνα Σαντούλ από τη Μολδαβία. Το παιχνίδι αρχίζει στις 16:20. Ο Αντωνιάδης με τη Χατζηλυγερούδη αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Ιταλούς Ντανιέλε Πίντο/Λι Τι Χιονγκ με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 6-11).

Αύριο αρχίζει η δράση και στα υπόλοιπα αγωνίσματα. Στο απλό παίδων ο Νίκος Αντωνιάδης έχει κληρωθεί στους «128» (σ.σ. 1ος γύρος) με τον Σέρβο Νικόλα Μαρίνκοβιτς και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης με τον Ουκρανό Ροντιόν Τσμέλοφ. Και τα δύο ματς γίνονται στις 12:40.

Στο απλό κορασίδων η Φιλία Εμίρη αντιμετωπίζει τη Νέλι Σόιφερ από το Ισραήλ και η Γεωργία Χατζηλυγερούδη την Ερίκα Φρονθ από τη Σουηδία. Για τον 1ο γύρο είναι και τα δύο παιχνίδια και είναι προγραμματισμένα για τις 13:20 και τις 14:00 αντίστοιχα.

Στο διπλό νέων οι Παπαδάκης/Κωνσταντινόπουλος βρίσκουν απέναντί τους στον προκριματικό γύρο το βουλγαρικό ζευγάρι Πάβελ Τσόλοφ/Στάνισλαβ Τσόνεφ. Ο Μιχαηλίδης και ο Κύπριος συμπαίκτης του Χαράλαμπος Χρήστου κοντράρονται στον προκριματικό γύρο με τους Σκωτσέζους Σκοτ Μπάρτον/Κόλιν Νταλγκλίς. Και οι δύο αγώνες διεξάγονται στις 16:50.

Στο διπλό νεανίδων οι Τσεκούρα/Παρίδη αγωνίζονται στον προκριματικό γύρο με τις Σκωτσέζες Τζένιφερ Χαρτ/Λάρα Στίρλινγκ. Ο αγώνας ξεκινά στις 16:50. Η Τόλιου και η Βιβί-Μαρί Βαστάβουο από τη Φιλανδία περνούν bye τα προκριματικά και στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») αντιμετωπίζουν τις 19:50 το δίδυμο Αγκνιέσκα Κάζμαρεκ/Παουλίνα Νοβάτσκα από την Πολωνία.

Στο διπλό κορασίδων οι Χατζηλυγερούδη/Εμίρη τίθενται αντιμέτωπες στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») με τη Σάρα Μέγερ και τη Χλόη Ο΄ Χάλοραν από το Λουξεμβούργο και την Ιρλανδία αντίστοιχα. Ώρα έναρξης αγώνα 17:50.

Στο ανάλογο ταμπλό του διπλού παίδων οι Αντωνιάδης/Αγγελάκης αναμετριόνται στις 17:20 με τους Μίρζα Χάνιτς/Τόνι Μπούτιτς από τη Βοσνία Ερζεγοβίνη.