Με ήττα από τη Λιθουανία (3-2) συνέχισε η εθνική γυναικών στο Εκατερίνμπουργκ

Xristoforaki Ekaterinbourg

Xristoforaki EkaterinbourgΣτο ξεκίνημα της τέταρτης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης η εθνική μας ομάδα των γυναικών κάμφθηκε το πρωί από τη Λιθουανία με 3-2. Ο αγώνας ήταν για τις θέσεις κατάταξης 21-24, συνεπώς δεν είχε μεγάλη σημασία για καμία ομάδα. Κυνήγησαν απλά μία νίκη γοήτρου, παίζοντας χωρίς άγχος και η Λιθουανία ήταν εκείνη που επικράτησε στο φινάλε. Το ελληνικό συγκρότημα προηγήθηκε 1-0 και 2-1, αλλά δεν έκανε την καθοριστική τρίτη νίκη απέναντι σε μία ομάδα, που πέρα από αξία έχει και αθλήτριες με ιδιόμορφο στυλ παιχνιδιού (χρησιμοποιούν «κομπίνα»-λάστιχα). Επιπλέον, έχει κορυφαία παίκτρια την πρωταθλήτρια Ευρώπης του απλού γυναικών το 2008 Ρούτα Πασκαουσκίνε. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την εθνική μας, η οποία σήμερα στις 5 το απόγευμα ώρα Ελλάδας ολοκληρώνει τους αγώνες της στο Εκατερίνμπουργκ παίζοντας με την Ιταλία για τις θέσεις 23-24.

Στην πρωινή αναμέτρηση πήρε πρώτη φορά το «Α» στο στήσιμο των ομάδων. Η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 111 στην Ευρώπη) αγωνίστηκε στο εναρκτήριο ματς, ενώ στη θέση 2 δεν τοποθετήθηκε η Αγγελίνα Παπαδάκη (Νο 142) αυτή τη φορά, αλλά η Μαρία Χριστοφοράκη (Νο 153).

Η Τόλιου έδωσε ντέρμπι με την Έγκλε Στουκίτε (Νο 120) και πήρε τη νίκη στα πέντε σετ ανεβάζοντας απόδοση μετά το 1-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα σετ κρίθηκαν με διαφορά.

Στο επόμενο παιχνίδι η Χριστοφοράκη δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα της Πασκαουσκίνε (Νο 36), ενώ στη συνέχεια η Παπαδάκη ήταν σαφέστατα καλύτερη από την τρίτη παίκτρια της Λιθουανίας την Ούγκνε Μπασκουτίτε.

Στον τέταρτο αγώνα της σειράς η Τόλιου πίεσε πολύ με την άμυνα την Πασκαουσκίνε, αλλά υστέρησε μετά το 1-1 και στο φινάλε η Χριστοφοράκη κάμφθηκε με 3-1 από την Στουκίτε χάνοντας με διαφορά και τα τρία σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Λιθουανία 2-3:

Κατερίνα Τόλιου-Έγκλε Στουκίτε 3-2 (3-11, 11-2, 5-11, 11-4, 11-6)

Μαρία Χριστοφοράκη-Ρούτα Πασκαουσκίνε 0-3 (5-11, 9-11, 5-11)

Αγγελίνα Παπαδάκη-Ούγκνε Μπασκουτίτε 3-0 (11-9, 11-7, 11-7)

Τόλιου-Πασκαουσκίνε 1-3 (12-14, 12-10, 6-11, 4-11)

Χριστοφοράκη-Στουκίτε 1-3 (3-11, 5-11, 12-10, 7-11)

* Προσπάθεια της Χριστοφοράκη στον αγώνα με τη Λιθουανία (από το photo gallery της ιστοσελίδας της διοργάνωσης).