Ήττα 3-0 από τη Λευκορωσία για την εθνική νεανίδων, η αγωνία παρατείνεται

Παράταση στην αγωνία για την εθνική νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αυστρίας. Το μεσημέρι έχασε 3-0 από την ισχυρή Λευκορωσία για τις θέσεις 9-16 κι εξακολουθεί να ψάχνει τη μία νίκη που θα τη στείλει στην Α΄κατηγορία της διοργάνωσης. Συνεχίζει για τις θέσεις 13-16 κι έχει δύο ευκαιρίες ακόμα ν’ αποφύγει τη 16η θέση, που θα την αφήσει στη Β΄κατηγορία. Εξάλλου, η εθνική κορασίδων, που πριν από λίγες ώρες πανηγύρισε την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία της ηπείρου, αντιμετωπίζει στις 18:00, σήμερα Δευτέρα, τη Σερβία για τις θέσεις 9-12.

Οι νεάνιδες του Σωκράτη Παπασάβογλου πίεσαν από την αρχή τις Λευκορωσίδες κι έδειξαν αποφασισμένες να εξαντλήσουν όσες πιθανότητες είχαν για τη νίκη. Η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα ήταν απολύτως ανταγωνιστική κόντρα στην Αρλούσκαγια και κυνήγησε παθιασμένα μία νίκη, που αυτομάτως θα έκανε ντέρμπι τον αγώνα. Κάμφθηκε όμως με 3-2 και με το 5ο σετ να λήγει 11-6. Ουσιαστικά οι πιθανότητες επικράτησης απέναντι σε μία παραδοσιακά δυνατή ομάδα έσβησαν μόλις έχασε η Κατερίνα Τόλιου. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού νεανίδων, αθλήτρια με σημαντικές εμπειρίες πια και σε επίπεδο γυναικών, αντιμετώπισε την Κουτσούκ στο δεύτερο στη σειρά ματς. Παρότι έχασε τα δύο πρώτα σετ, συνέχισε με επιμονή και υπομονή και με σταθερότητα στην άμυνα ισοφάρισε σε 2-2. Στο καθοριστικό 5ο σετ όμως, η Λευκορωσίδα βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με σκορ 3-2 έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της. Στον τρίτο αγώνα η 16άχρονη Κωνσταντίνα Παρίδη δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην Μπάραβοκ κι έχασε με 3-0 σετ. Σημειώνεται ότι η Λευκορωσία αγωνίστηκε αρχικά στο γκρουπ Β της Α΄κατηγορίας και ήρθε 3η. Συνέχισε στα πλέι οφ, όπου πρώτα έχασε 3-2 από τη Σερβία κι έπειτα νίκησε 3-0 την Ελβετία, ενώ στο ταμπλό των «16» υποτάχθηκε με 3-0 στην ανωτερότητα της Γαλλίας. Ο νέος «τελικός» για τις νεάνιδες γίνεται σε λίγες ώρες και συγκεκριμένα στις 20:00. Αντίπαλος η Πολωνία, η οποία στον συναρπαστικό αγώνα με την Ιταλία για τις θέσεις 9-16 ηττήθηκε με 3-2.