Μπήκε στην κορυφαία 16άδα της Ευρώπης η εθνική παίδων, θέλει ένα βήμα για την άνοδο

Paides ethniki_2015_SEF

Paides ethniki_2015_SEFΛες και την ώθησε η …φόρα που πήρε από την τέλεια πορεία στα γκρουπ η εθνική παίδων νίκησε το πρωί με νέα σπουδαία εμφάνιση και τη Δανία και προχώρησε στην πρώτη 16άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Μετά τις τρεις νίκες με επί μέρους 9-0 στην πρώτη φάση η ομάδα του Κώστα Βατσακλή ήταν …άψογη και στα κρίσιμα πλέι οφ. Επιβλήθηκε 3-0 και των Σκανδιναβών, οι οποίοι προέρχονταν από την Α’ κατηγορία της διοργάνωσης και μπήκε στο ταμπλό των «16» υλοποιώντας έναν ακόμα στόχο της! Τώρα μπορεί να κοιτάξει ακόμα ψηλότερα, αλλά πρωτίστως την ενδιαφέρει να εξασφαλίσει την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία. Για να γίνει αυτό χρειάζεται έστω μία νίκη στα νοκ άουτ διότι η 16η θέση οδηγεί ξανά στη Β’ κατηγορία. Επίσης σήμερα το πρωί, η εθνική κορασίδων έδωσε μεγάλο ντέρμπι με την Ουκρανία επίσης στα πλέι οφ και κάμφθηκε 3-2. Μετά τις τέσσερις νίκες στον όμιλο ήταν απόλυτα ανταγωνιστική απέναντι και σε αντίπαλο, που είχε αγωνιστεί νωρίτερα στα γκρουπ της Α’ κατηγορίας, προηγήθηκε 2-1, όμως λύγισε στις λεπτομέρειες χάνοντας ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 3-1. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου έχει πλέον εξαιρετικά δύσκολο έργο, αλλά μπορεί να κυνηγήσει τη 17η θέση κι άρα να ελπίζει σε άνοδο. Οι νέοι εξάλλου, επιβλήθηκαν άνετα 3-0 της Μάλτας στον πρώτο του αγώνα για το γκρουπ R. H εθνική παίδων κληρώθηκε να παίξει το απόγευμα στις 18:00 ώρα Ελλάδας με το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, τη Γαλλία. Οι κορασίδες, που συνεχίζουν για τις θέσεις 17-24, αντιμετωπίζουν νωρίτερα, στις 16:00 την Εσθονία. Ο πολύ κρίσιμος αγώνας γίνεται στο τραπέζι 1 και μεταδίδεται ζωντανά από το laola1.tv.

Για το παιχνίδι των παίδων με τους Δανούς υπήρχε στο διαδίκτυο liveενημέρωση. Ο Αντωνιάδης ήταν σταθερά καλός και αφού είχε μόνο ένα κακό διάστημα μετά τα μισά του 1ου σετ, ανέλαβε τον έλεγχο του ματς κόντρα στον Σβένινγκσεν. Ξέφυγε γρήγορα στο 2ο σετ και το πήρε με διαφορά, προηγήθηκε 3-0 και 6-2 στο 3ο και το εκμεταλλεύτηκε και στο 4ο έκανε πάλι δυνατή εκκίνηση και δεν έχασε στιγμή τον ρυθμό του και τη συγκέντρωσή του.

Στο δεύτερο ματς ο Σγουρόπουλος μπήκε μουδιασμένα κόντρα στον Τρανς και άργησε να σταθεροποιήσει την απόδοσή του. Πέρασε το παιχνίδι του στο 2ο σετ και πήρε στην παράταση το 3ο, κάτι που έπαιξε και καθοριστικό ρόλο όπως φάνηκε. Στο 4ο σετ κυριάρχησε κι έτσι επικράτησε με 3-1.

Στο διπλό Σγουρόπουλος/Αντωνιάδης συνεργάστηκαν εξαιρετικά άλλη μια φορά και ουσιαστικά συνάντησαν μεγάλη πίεση μόνο στο 1ο σετ. Νίκησαν 3-0 σετ τους προαναφερόμενους Δανούς και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Ο Νίκος Βλαχάκης ήταν στον πάγκο. Να σημειωθεί ότι οι παίδες είχαν πάρει την 1η θέση στο γκρουπ και στο περσινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μετά στα πλέι οφ είχαν χάσει 3-1 από το Βέλγιο.

Το απόγευμα στον γύρο των «16» έρχεται η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία. Η Ελλάδα είναι το αουτσάιντερ, αλλά χωρίς πίεση θα προσπαθήσει για το καλύτερο μετρώντας παράλληλα τις δυνάμεις της στο κορυφαίο επίπεδο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Δανία-Ελλάδα 0-3 στους παίδες:

Πίτερ Σβένινγκσεν-Βασίλης Αντωνιάδης 1-3 (11-6, 3-11, 5-11, 5-11)

Πίτερ Τρανς-Γιάννης Σγουρόπουλος 1-3 (11-5, 4-11, 10-12, 4-11)

Σβένινγκσεν/Τρανς-Σγουρόπουλος/Αντωνιάδης 0-3 (9-11, 5-11, 7-11)

Για τη σπουδαία νίκη έκαναν δηλώσεις στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος, ettu.org, οι αθλητές της εθνικής μας.

Στο ματς πλέι οφ απέναντι στην Ουκρανία οι κορασίδες είχαν μπροστά τους τον ίδιο στόχο με τους παίδες, αλλά πιο δύσκολη αποστολή. Στάθηκαν πάλι στο ύψος των περιστάσεων, έδωσαν μεγάλη «μάχη» και στο 4ο στη σειρά ματς μπορούσαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Η Φίσερ, που ήδη είχε πανηγυρίσει δύο νίκες στο απλό και το διπλό, τα έδωσε όλα για να ξεπεράσει και την πρώτη Ουκρανή, την Περεμπένος, αλλά κάμφθηκε στην παράταση. Έτσι, ο αγώνας κρίθηκε στο φινάλε, όπου η Τέρπου δεν μπόρεσε να πιάσει πολύ καλή απόδοση και γνώρισε και δεύτερη ήττα. Στον πάγκο ήταν η Αγγελίνα Δεβελέκου. Σε λίγη ώρα οι κορασίδες αντιμετωπίζουν την Εσθονία, η οποία αρχικά είχε τερματίσει 2η στο γκρουπ Η της Β’ κατηγορίας.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ουκρανία-Ελλάδα 3-2 στις κορασίδες:

Βερόνικα Περεμπένος-Ελισάβετ Τέρπου 3-0 (11-5, 13-11, 11-6)

Βικτόρια Κοντρατένκο-Έλλη Φίσερ 2-3 (12-10, 8-11, 11-7, 4-11, 9-11)

Ολεξάντρα Τσιούπκο/Περεμπένος-Φίσερ/Τέρπου 1-3 (4-11, 8-11, 11-7, 7-11)

Περεμπένος-Φίσερ 3-2 (8-11, 12-10, 11-9, 8-11, 12-10)

Κοντρατένκο-Τέρπου 3-0 (11-8, 11-3, 11-8)

Οι νέοι συνεχίζουν για τις θέσεις 25-32 και στον αγώνα με τη Μάλτα δεν είχαν την παραμικρή πίεση. Αύριο στις 14:00 Ελλάδας κλείνουν τα ματς στο γκρουπ Rμε αντίπαλο την Αρμενία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Μάλτα 3-0 στους νέους:

Νίκος Αντωνιάδης-Μιγκέλ Μοντεμπέλο  3-0 (11-1, 11-5, 11-4)

Γιώργος Σταματούρος-Γιούργκεν Σαμούτ 3-0 (11-3, 11-6, 11-5)

Στράτος Δαμιανής-Κριστιάν Ντετζόρτζιο 3-0 (11-3, 11-3, 11-4)

* Φωτό: Η εθνική παίδων στο περιθώριο μίας από τις τελευταίες προπονήσεις της στο Σ.Ε.Φ. Από αριστερά Βλαχάκης, Αντωνιάδης και Σγουρόπουλος