Διπλασίασαν τις νίκες τους οι κορασίδες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Korasides ethniki_2015_SEF

Korasides ethniki_2015_SEFΤην καλύτερη δυνατή αρχή έκαναν οι κορασίδες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Μπρατισλάβας. Έπειτα από τη νίκη επί του Μαυροβουνίου το πρωί, επιβλήθηκαν το απόγευμα και της Βουλγαρίας με 3-0 και προχωρούν κατ’ ευχήν στο γκρουπ F της Β’ κατηγορίας. Αύριο ολοκληρώνουν με δύο ακόμα ματς την πρώτη φάση και κυνηγούν την επικράτηση στο γκρουπ. Επίσης το απόγευμα έκαναν πρεμιέρα οι νέοι και λύγισαν 3-2 σε συναρπαστική αναμέτρηση με την Εσθονία για το γκρουπ G. Είναι αποτέλεσμα, που ίσως τους στοιχίσει στην προσπάθεια να διεκδικήσουν την άνοδο. Οι νεάνιδες γνώρισαν και δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά από την Ελβετία με 3-0 για το γκρουπ F. Θυμίζουμε ότι οι παίδες έκαναν θετικό ξεκίνημα το πρωί. Αύριο το πρόγραμμα περιλαμβάνει οκτώ αγώνες για τα ελληνικά χρώματα και τα αποτελέσματα θα ξεκαθαρίσουν τις θέσεις τους στα γκρουπ.

Οι κορασίδες είχαν επισημάνει ότι η σειρά των αγώνων θα τις βοηθούσε να παίξουν πιο ελεύθερα και να βρουν γρήγορα ρυθμό και πράγματι αυτό φάνηκε και στην πράξη. Ύστερα από την άνετη νίκη επί του Μαυροβουνίου επικράτησαν με το ίδιο σκορ και της Βουλγαρίας. Ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγαλύτερος, όμως η Έλλη Φίσερ και η Ελισάβετ Τέρπου (σ.σ. η Αγγελίνα Δεβελέκου δεν αγωνίστηκε το απόγευμα) παρουσιάστηκαν έτοιμες από κάθε πλευρά και είχαν σταθερή απόδοση. Πήραν όλα τα ματς με 3-1 σετ και τώρα εγείρουν απαιτήσεις στην καθοριστική αυριανή μέρα για την πρωτιά στο γκρουπ όπου θ’ αντιμετωπίσουν τη Λιθουανία και την Ιρλανδία. Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ η Λιθουανία κατέβαλλε με 3-0 το Μαυροβούνιο. Ρεπό είχε η Ιρλανδία.

Οι νέοι είχαν σταθεί από τις δηλώσεις τους στην Αθήνα στη σημασία της αναμέτρησης με την Εσθονία, η οποία στηρίζεται πολύ στον Αλεξάντρ Λούσιν, νούμερο 32 της ευρωπαϊκής κατάταξης Under 18. Οι Έλληνες διεθνείς δεν απέφυγαν τις δύο ήττες από τον εν λόγω αθλητή, όμως από κει και πέρα έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια να επικρατήσουν στα υπόλοιπα παιχνίδια. Προηγήθηκαν με 2-1 χάρη σε πολύ δύσκολες νίκες του Νίκου Αντωνιάδη και του Γιώργου Σταματούρου, στο φινάλε ο Στράτος Δαμιανής ισοφάρισε από 0-2 σετ σε 2-2, όμως στο τέλος ήρθε για την εθνική μας η ήττα με 3-2. Εξέλιξη, που περιορίζει σημαντικά τις ελπίδες της για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο γκρουπ ή έστω της 2ης, που αφήνουν ανοιχτή την υπόθεση-άνοδο. Ο αγώνας κράτησε κοντά στις τρεις ώρες και ήταν ο τελευταίος, που ολοκληρώθηκε από το ωράριο των 16:00.

Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα στους νέους είχε νικήσει πέρσι στα γκρουπ 3-0 την Εσθονία. Η αντίπαλος είχε την ίδια ακριβώς τριάδα με φέτος, ενώ η «γαλανόλευκη» είχε στη σύνθεσή της τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη. Ο τελευταίος μάλιστα, είχε νικήσει τον Λούσιν, ενώ μαζί του έπαιξε στο διπλό νέων και είχε φτάσει στον γύρο των «16». Στον πάγκο κάθισε ο Δημήτρης Κορδούτης. Στον άλλο αγώνα του γκρουπ η Ιταλία κατέβαλλε εύκολα το Κόσοβο με 3-0.

Οι νεάνιδες έχασαν 3-0 από την Ελβετία, όπως και το πρωί απέναντι στην επικεφαλής του γκρουπ F, Αγγλία, ωστόσο εδώ ήταν πιο ρευστά τα πράγματα και σίγουρα είχαν την ευκαιρία να γίνουν πιο ανταγωνιστικές. Η Ελένη Σοφρά κάμφθηκε στα σημεία με 3-2 σετ, η Παναγιώτα Ανδριανού έχασε στην παράταση το πολύ κρίσιμο 3ο σετ όταν το σκορ ήταν 1-1, ενώ η Γεωργία Χατζηλυγερούδη στην αρχή έχασε με γεμάτο σκορ τα δύο πρώτα σετ. Με άλλα λόγια η Ελβετία είχε τον τελευταίο λόγο στα σημαντικότερα σημεία του αγώνα και γι’ αυτό έφτασε στην  ευρεία νίκη. Πλέον οι νεάνιδες έχουν πολύ λίγες πιθανότητες να πάρουν έστω τη 2η θέση του γκρουπ και μάλλον θα συνεχίσουν χωρίς υψηλό στόχο σε ματς κατάταξης. Μετά την Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου, που στο απογευματινό παιχνίδι κάθισε στον πάγκο, έκανε το ντεμπούτο της σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και η Ανδριανού. Στην άλλη συνάντηση της απογευματινής ενότητας στο γκρουπ η Αγγλία ξεπέρασε με 3-0 τη Φινλανδία. Ρεπό είχε η Βοσνία/Ερζεγοβίνη.

Την αναλυτική ενημέρωση για όλα τα ματς παρέχει το σάιτ της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος μέσα από τη διεύθυνση http://www.ettu.org/en/events/european-youth-championships/draws—results/.

Η εξέλιξη του αγώνα Εσθονία-Ελλάδα 3-2 στους νέους:

Αλεξάντρ Λούσιν-Στράτος Δαμιανής 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)

Άρτιομ Χίσκου-Νίκος Αντωνιάδης 1-3 (9-11, 10-12, 14-12, 6-11)

Μικέλ Πάε-Γιώργος Σταματούρος 2-3 (12-10, 2-11, 13-11, 9-11, 5-11)

Λουσίν-Αντωνιάδης 3-0 (12-10, 11-6, 12-10)

Χίσκου-Δαμιανής 3-2 (11-7, 11-8, 9-11, 9-11, 11-7)

Η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ελβετία 0-3 στις νεάνιδες:

Γεωργία Χατζηλυγερούδη-Καμίλε-Σλόε Λίνκε 0-3 (9-11, 8-11, 1-11)

Ελένη Σοφρά-Σελίν Ρουστ 2-3 (13-11, 9-11, 12-14, 11-8, 6-11)

Παναγιώτα Ανδριανού-Λάρα Λάμπαρτ 1-3 (11-5, 5-11, 11-13, 3-11)

Evropaiko neon_genethlia_TerpΗ εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βουλγαρία 3-0 στις κορασίδες:

Έλλη Φίσερ-Τεοντόρα Πέτκοβα 3-1 (9-11, 11-8, 11-7, 11-5)

Ελισάβετ Τέρπου-Καλίνα Χρίστοβα 3-1 (9-11, 11-7, 11-2, 11-8)

Τέρπου/Φίσερ-Χρίστοβα/Πέτκοβα 3-1 (5-11, 11-5, 11-6, 11-9)

Το αυριανό πρόγραμμα των αγώνων των εθνικών μας ομάδων στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων σε ώρες Ελλάδας (μία ώρα μπροστά από τη Σλοβακία):

ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗΣ ΓΙΑ ΦΙΣΕΡ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ ΜΙΚΤΟ ΠΑΙΔΩΝ

Άμεσα στο μεταξύ, έκλεισαν παρτενέρ στα διπλά η Έλλη Φίσερ και η Αγγελίνα Δεβελέκου, οι οποίες είχαν σε εκκρεμότητα το συγκεκριμένο θέμα για το διπλό μικτό και το διπλό κορασίδων αντίστοιχα. Η 14χρονη Φίσερ θα παίξει με τον Λιθουανό Μεντάρντας Στανκεβίτσιους. Είναι ο πολύ αξιόλογος αθλητής, που φιγουράρει στο νούμερο 4 της ευρωπαϊκής κατάταξης Under 15 και θα έχει συμπαίκτη ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο διπλό παίδων. Για τη Δεβελέκου η ελληνική αποστολή έκλεισε διπλό με την Εσθονή Αλεξάνδρα Κουπρίκοβα.

* Φωτό 1: Η τριάδα της εθνικής κορασίδων ποζάρει χαμογελαστή στο Σ.Ε.Φ.. Από αριστερά Τέρπου, Δεβελέκου και Φίσερ

* Φωτό 2: Η Τέρπου έκλεισε χτες τα 15 χρόνια ζωής και το βράδυ στο ξενοδοχείο όλα τα μέλη της αποστολής τής ευχήθηκαν τα χρόνια πολλά με κάθε …επισημότητα