Στον τελικό της Μπουντεσλίγκα η Μπορούσια, έκανε το …ακατόρθωτο!

Borussia xares

Borussia xaresΕντυπωσιακή ανατροπή, που μόνο πολύ μεγάλες ομάδες μπορούν να πετύχουν σε διπλή αναμέτρηση, κατάφερε η Μπορούσια Ντίσελντορφ του Παναγιώτη Γκιώνη και πέρασε στον τελικό των πλέι οφ της Μπουντεσλίγκα! Στον δεύτερο ημιτελικό της έξτρα διαδικασίας πραγματοποίησε στο σπίτι της, το ARAG Center, την τέλεια εμφάνιση απέναντι στη Σααρμπρίκεν και με …αδιανόητο 3-0 ανέτρεψε την εξίσου βαριά ήττα, που είχε γνωρίσει εκτός έδρας! Είχε σκορ 9-3 στα σετ και κάλυψε και το 4-9 του αγώνα της 11ης Απριλίου! Πανηγύρισε έτσι μία ανέλπιστη για τους περισσότερους πρόκριση, παρέμεινε μέσα σε όλους τους στόχους της και στις 24 Μαΐου στη Φρανκφούρτη θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στο γερμανικό πρωτάθλημα! Ο Γκιώνης δεν αγωνίστηκε διότι τις τελευταίες ημέρες ένιωσε νέες ενοχλήσεις από την τενοντίτιδα. Την Τρίτη όμως, επιστρέφει στον κανονικό ρυθμό των προπονήσεων και αναμένεται να είναι έτοιμος για το επικείμενο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κίνας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βοήθησε ψυχολογικά από τον πάγκο και είδε την ομάδα του όσο άσχημα απέδωσε στον πρώτο ημιτελικό, τόσο καλά να τα πηγαίνει στη ρεβάνς! Το 3-0 και η διαφορά των 5 σετ είχε μειώσει στο ελάχιστο τις ελπίδες της Μπορούσια, όμως τα στελέχη της και οι εκατοντάδες φίλαθλοι, που βρέθηκαν στο γυμναστήριο δεν σταμάτησαν να πιστεύουν στην ανατροπή. Ο Ινδός Ασάντα και οι Γερμανοί Μπολ και Φρανζίσκα έπιασαν φοβερή απόδοση, βγήκαν κερδισμένοι και στις κινήσεις τακτικής από τον πάγκο και σημείωσαν δεύτερη φορά φέτος μεγάλη ανατροπή. Η πρώτη ήταν στον προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Ποντουάζ. Τότε που έχασαν 3-1 στη Γαλλία, μετά νίκησαν με το ίδιο σκορ στη Γερμανία και πέρασαν για ένα σετ (17-16)!

Η αρχή της προσπάθειας περιλάμβανε το έξυπνο στήσιμο της τριάδας από τον Ολλανδό προπονητή Ντάνι Χάιστερ. Ο Καμάλ Ασάντα, που έχει αποδειχτεί απίστευτα αποτελεσματικός σε τέτοια κρίσιμα παιχνίδια, αποφασίστηκε χωρίς πολλή σκέψη να τοποθετηθεί στη θέση 1. Για τον Τίμο Μπολ η αρχική πρόθεση ήταν να παίξει σαν 2ος, όμως τη μέρα του αγώνα ο Χάιστερ έκρινε προτιμότερο να τον βάλει 3ο παίκτη προβλέποντας ότι εκεί θα έβαζε η Σααρμπρίκεν τον φορμαρισμένο Τόκιτς. Ο Σλοβένος είχε καταφέρει την έκπληξη εναντίον του Μπολ στον πρώτο αγώνα και ο προπονητής της Σααρμπρίκεν, ο Σλόμπονταν Γκρούιτς, τον τοποθέτησε πράγματι στη θέση 3 σκεπτόμενος προφανώς ότι αν όλα κρίνονταν εκεί, η ομάδα του θα είχε πολλές πιθανότητες να πετύχει την καθοριστική επί μέρους νίκη.

Ο Ασάντα ήταν καταπληκτικός στο εναρκτήριο παιχνίδι και νίκησε κατά κράτος με 3-0 τον Γάλλο Ματενέ. Στο δεύτερο στη σειρά παιχνίδι ο Φρανζίσκα πήρε ρεβάνς από τον Πορτογάλο Απολόνια  για την ήττα του στον πρώτο ημιτελικό. Τον νίκησε 3-2 και με οριακή διαφορά στο 4ο και το 5ο σετ, έκανε το 2-0 και ξεσήκωσε συμπαίκτες και κόσμο φορτώνοντας παράλληλα με πίεση τους αντιπάλους. Στο επόμενο παιχνίδι ο Μπολ ήθελε να δείξει ότι ήταν κακή παρένθεση η απογοητευτική εμφάνισή του στον πρώτο ημιτελικό. Ως αληθινός ηγέτης κατέβαλλε 3-1 τον Τόκιτς κι έστειλε την Μπορούσια στον τελικό. Στις 24 Μαΐου θα βρεθεί απέναντί της η Φούλντα, η οποία στον άλλο ημιτελικό προκρίθηκε με δύο δύσκολες νίκες εναντίον της Γκρενζάου. Μετά το 3-2 του εντός έδρας αγώνα την έκαμψε και χτες με το ίδιο σκορ.

«Όλα πήγαν τέλεια! Δεν το περιμέναμε να το κάνουμε δεύτερη φορά φέτος. Έτσι είναι όμως, οι μεγάλες ομάδες και δείξαμε ότι αξίζαμε να είμαστε στον τελικό. Είμαι πολύ χαρούμενος, που θα διεκδικήσω με την ομάδα μου και τον τίτλο στην Μπουντσελίγκα. Στη ρεβάνς δεν έπαιξα γιατί με ταλαιπώρησε η τενοντίτιδα, όμως λογικά από την Τρίτη ξαναρχίζω φουλ προπονήσεις ώστε να είμαι έτοιμος για το Παγκόσμιο», ήταν το σύντομο σχόλιο του Γκιώνη λίγες ώρες μετά τη μεγαλειώδη πρόκριση της ομάδας του στον τελικό της γερμανικής λίγκας.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Μπορούσια-Σααρμπρίκεν 3-0:

Σαράθ Καμάλ Ασάντα-Αντριέν Ματενέ 3-0 (11-8, 11-1, 11-9)

Πάτρικ Φρανζίσκα-Τιάγκο Απολόνια 3-2 (12-10, 6-11, 9-11, 12-10, 11-9)

Τίμο Μπολ-Μπόγιαν Τόκιτς 3-1 (11-6, 2-11, 11-4, 11-7)

ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

Louxembourg 2015_andresΟλοκληρώθηκε στο μεταξύ, το βράδυ του Σαββάτου στο Κίρσμπεργκ το 8ο ανοιχτό πρωτάθλημα του Λουξεμβούργου, που είχε και ελληνική συμμετοχή. Στο αγώνισμα του απλού ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος κατέλαβε τελικά την 20η θέση, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος την 27η, η Κωνσταντίνα Παρίδη βρέθηκε στις θέσεις 45-48 και ο Γιώργος Παντερής στις θέσεις 61-64.

Στα ματς κατάταξης του τελευταίου διημέρου ο Κ. Κωνσταντινόπουλος (που θυμίζουμε ότι με τρεις σερί νίκες είχε περάσει αρχικά στον γύρο των «16»), αφού έμεινε εκτός 8άδας με ήττα 4-0 σετ από τον μετέπειτα νικητή του αγωνίσματος Νοσάντ Αλαμιγιάν από το Ιράν (8-11, 8-11, 5-11, 8-11), έχασε από τον Γάλλο Πολ Λαβέρν με 4-3 σετ (11-5, 11-7, 9-11, 11-5, 5-11, 12-14, 9-11). Μετά νίκησε τον Λευκορώσο Αλεξάντερ Κάνιν με 4-1 σετ (11-5, 13-11, 10-12, 11-7, 11-6) και ηττήθηκε από τον Δανό Κλάους Νίλσεν με 4-1 (8-11, 8-11, 6-11, 11-7, 7-11) και τον Βραζιλιάνο Ερίκ Τζούτι με 4-0 σετ (4-11, 4-11, 10-12, 7-11).

Ο Γ. Κωνσταντινόπουλος κάμφθηκε από τον Ελβετό Νίκολας Σάμποτ με 4-3 σετ (11-7, 7-11, 9-11, 11-6, 11-13, 11-7, 7-11) νίκησε τον Χουάν Λούπερντι από το Περού με 4-3 (11-5, 7-11, 11-6, 6-11, 6-11, 11-8, 11-8) κι έχασε από τον Σουηδό Έλιας Ράνεφουρ με 4-2 (7-11, 7-11, 11-8, 11-9, 7-11, 5-11). Στον τελευταίο του αγώνα κατέβαλλε τον Ισπανό Μιγκέλ Βίλχεζ με 4-0 σετ (11-5, 11-2, 11-6, 11-6).

Ο Παντερής ολοκλήρωσε την πολύτιμη πρώτη εμπειρία από διεθνές τουρνουά παίζοντας για τις θέσεις 49-64. Βρέθηκε σε γκρουπ των 4ων αθλητών και περιορίστηκε στην τελευταία θέση. Έχασε 4-0 σετ από τον Ιρλανδό Άσλεϊ Ρόμπινσον (1-11, 8-11, 8-11, 6-11), 4-3 από τον Σουηδό Σίμον Σόντερλουντ (17-15, 11-13, 11-7, 4-11, 11-7, 6-11, 5-11) και 4-1 από τον Ιρανό Σεγιέντ Ομράνι 4-1 (1-11, 11-9, 7-11, 6-11, 8-11). Στο απλό ανδρών μετείχαν 89 αθλητές.

Στις γυναίκες η Παρίδη, που αγωνίστηκε πρώτη φορά στο εξωτερικό αφότου έφυγε από την ηλικιακή κατηγορία των νεανίδων, τελείωσε τους αγώνες της παίζοντας σε γκρουπ των 4ων αθλητριών για τις θέσεις 33-48. Δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια νίκη κι έμεινε τελευταία. Έχασε κατά σειρά με 4-1 σετ από τη Χιλιανή Κατρίν Λόου (11-6, 13-15, 6-11, 10-12, 5-11), με 4-0 από τη Λευκορωσίδα Αλίνα Νικίτσανκα (9-11, 6-11, 6-11, 9-11) και με 4-3 από τη Σουηδέζα Σαναμαρί Μπολένιους (11-6, 11-7, 13-15, 1-11, 11-7, 8-11, 8-11). Συνολικά πήραν μέρος 60 αθλήτριες και νικήτρια αναδείχτηκε η Ρωσίδα Βαλεντίνα Σαμπίτοβα.

* Στη φωτό 1 οι αθλητές και το υπόλοιπο επιτελείο της Μπορούσια περιχαρείς για τη μεγαλή πρόκριση. Στη φωτό 2 οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι και ο Παντερής (στο μέσο) στο γυμναστήριο των αγώνων στο Λουξεμβούργο.