Σε ατομικό επίπεδο οι εκπλήξεις στην Α1 κατηγορία ανδρών

IMG 5950

IMG 5950Οι πρωτοπόροι συνέχισαν νικηφόρα σήμερα στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών, στην «ουρά» δεν προέκυψαν σημαντικές IMG 5609διαφοροποιήσεις και όλοι οι φίλοι της επιτραπέζιας αντισφαίρισης εστιάζουν πλέον την προσοχή τους στο αυριανό ντέρμπι κορυφής του Ολυμπιακού με τον Α.Σ. Πέρα (14.00) ανυπομονώντας να δουν πλούσιο θέαμα και συναρπαστική εξέλιξη. Η 13η και η 14η αγωνιστική πάντως, κάθε άλλο παρά αδιάφορες ήταν διότι καταγράφηκαν ορισμένα δυνατά παιχνίδια και κυρίως σημειώθηκαν εκπλήξεις ατομικού χαρακτήρα. Σε επίπεδο ομάδων η τριάδα του Ολυμπιακού, του Ίφιτου Πατρών και του Πέρα Αθηνών έσπασε το Σάββατο γιατί δεν είχαν όλοι ίδιο αριθμό αγώνων. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός και ο νεοφώτιστος Ίφιτος πέτυχαν δύο νίκες και είναι μαζί στο ρετιρέ της βαθμολογίας, ενώ το Πέρα, που έδωσε ένα ματς, βρίσκεται ακριβώς πίσω τους. Στην Α2 κατηγορία των ανδρών ο Παναθηναϊκός είναι πλέον μία ανάσα από το να εξασφαλίσει και τυπικά την πρωτιά και την άνοδο στην Α1, ενώ το Π.Κ.Δ. Ταύρου πέτυχε πολύτιμη νίκη επί της Ένωσης Ποντίων στην προσπάθειά του να καταλάβει την 3η θέση και να πάει στα μπαράζ.

Ο Ολυμπιακός έχασε σήμερα ένα επί μέρους παιχνίδι, αλλά αυτό ήταν που προκάλεσε αίσθηση. Ο Γιάννης Παπαδάκης της Πεύκης (φωτό αριστερά) κατέβαλλε με 3-0 σετ τον σημερινό πρωταθλητή Ελλάδας του διπλού ανδρών Τάσο Ρηνιώτη!

Εξάλλου, ο Ίφιτος Πατρών επιβλήθηκε 4-1 του Άρη, όμως η μία νίκη της ομάδας της Βούλας αποτέλεσε έκπληξη. Ο πρωταθλητής Ελλάδας παίδων Γιάννης Σγουρόπουλος έκαμψε με 3-2 σετ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο νικητή του φετινού διεθνούς τουρνουά της Κύπρου!

Τα Χανιά πήγαν δύο αναμετρήσεις μέχρι τα επτά ματς, αλλά δεν κατάφεραν ούτε αυτή τη φορά να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ωστόσο, ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού νέων το 2003 και το 2004 Κώστας Μουτσάκης (φωτό δεξιά) ξεχώρισε σε μία ακόμα αγωνιστική με τις σπουδαίες εμφανίσεις του. Στον αγώνα με τα Ταταύλα ξεπέρασε με 3-1 σετ τον πρώην δευτεραθλητή Ελλάδας του απλού ανδρών και πρωταθλητή του απλού Νέων ανδρών Στέφανο Μανουσώφ. Ο τελευταίος έχασε στα χαρτιά στο ίδιο ματς από τον Γιώργο Παντερή γιατί τραυματίστηκε. Σπουδαία και η νίκη των Μουτσάκη/Παντερή επί των Δημήτρη Παπαδημητρίου/Μανουσώφ με 3-2 σετ στο διπλό και τέλος ήταν αξιοσημείωτη και η νίκη του εφήβου Νίκου Αντωνιάδη απέναντι στον 3ο παίκτη του Ίφιτου, τον Ανδρέα Τσεγγενέ με 3-2 σετ.

Η άλλη σημερινή ήττα των Χανίων ήρθε από τη Φιλία Ορεστιάδας, η οποία κράτησε τις πιθανότητές της για την αποφυγή των μπαράζ. Αργότερα έδωσε μάχη και με την Πρόοδο, αλλά κάμφθηκε με 4-2. Για την ομάδα της Ραφήνας πέτυχαν από δύο νίκες ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης και ο Νίκος Αντωνιάδης, πολύ δύσκολες αυτές του δεύτερου εναντίον του Γιώργου Κανάση (με 3-2 σετ) και του Γιάννη Γεωργαντά (με 3-1).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φιλία-Χανιά 4-3:

Ανέστης Καριοφυλλίδης-Κώστας Μουτσάκης 1-3 (10-12, 8-11, 11-7, 4-11)

Γιάννης Γεωργαντάς-Γιώργος Παντερής 3-1 (10-12, 15-13, 11-4, 11-1)

Γιώργος Κανάσης-Κωνσταντίνος Λεμονής 3-0 (11-1, 11-1, 11-6)

Καριοφυλλίδης/Κανάσης-Μουτσάκης/Παντερής 1-3 (7-11, 11-4, 9-11, 8-11)

Καριοφυλλίδης-Παντερής 3-2 (10-12, 11-7, 11-6, 9-11, 11-7)

Κανάσης-Μουτσάκης 0-3 (9-11, 10-12, 7-11)

Γεωργαντάς-Λεμονής 3-0 (11-6, 11-4, 11-4)

Στην Α2 των ανδρών ο Παναθηναϊκός προχώρησε χωρίς πίεση με δύο ακόμα νίκες, το ίδιο έκανε και ο Α.Ο. Ηράκλειο, που έχει κλειδώσει τη μία θέση για τα μπαράζ και στο πιο ενδιαφέρον ματς από βαθμολογικής πλευράς το 3ο της κατάταξης Π.Κ.Δ. Ταύρου κατέβαλλε την Ένωση Ποντίων με 4-1.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ένωση Πόντιων-Π.Κ.Δ. Ταύρου 1-4:

Δημήτρης Παπαδημητρίου-Δημήτρης Μακρής 0-3 (8-11, 3-11, 7-11)

Χρήστος Ξένος-Βασίλης Αλεξανδρίδης 0-3 (0-11, 10-12, 8-11)

Ευθύμης Αμερικάνος-Γιάννης Πετρόπουλος 2-3 (4-11, 11-9, 11-3, 9-11, 5-11)

Παπαδημητρίου/Αμερικάνος-Μακρής/Πετρόπουλος 3-0 (11-5, 11-4, 11-9)

Παπαδημητρίου-Αλεξανδρίδης 2-3 (11-4, 11-8, 7-11, 5-11, 3-11)

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας ο Δ.Α.Ο. Ταύρου ξεπέρασε το εμπόδιο της Ε.Α. Βόχας με 4-3 και αύξησε τις ελπίδες του για αποφυγή της 9ης θέσης και του υποβιβασμού. Η ουραγός Παγώνα Πάτρας συνεχίζει χωρίς νίκη και περιμένει απλά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ώστε να κάνει τα σχέδιά της για τη Β΄Εθνική.