Έξι αποκλεισμοί στο …παρά 5 για τα ελληνικά χρώματα στο ουγγρικό World Tour

IMG 6324

IMG 6324Δεν ήταν αποδοτική για τα ελληνικά χρώματα η σημερινή δεύτερη ημέρα στο ισχυρό ουγγρικό όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Είχαν IMG 6302συνολικά έξι ευκαιρίες για πρόκριση σε βασικό ταμπλό αγωνίσματος, όμως δεν αξιοποίησαν καμία. Στο απλό έφτασαν στα αποφασιστικά παιχνίδια τρεις αθλητές και μία αθλήτρια. Ο Κώστας Παπαγεωργίου και ο Τάσος Ρηνιώτης σταμάτησαν στη δεύτερη προκριματική φάση και το νοκ άουτ παιχνίδι και το ίδιο έγινε στους αγώνες Under 21 με τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο, ο οποίος είχε περάσει με το απόλυτο των επιτυχιών από το γκρουπ. Στις γυναίκες η Κατερίνα Τόλιου γνώρισε δύο ήττες στα καθοριστικά ματς τόσο στο απλό της μεγάλης κατηγορίας, όσο και σε αυτό της κατηγορίας αθλητριών έως 21 ετών. Επίσης, στο κλείσιμο της ημέρας, ο Καλλίνικος Κρεάνγκα και ο Κώστας Παπαγεωργίου έφτασαν μέχρι τον τελευταίο προκριματικό γύρο και δεν κατάφεραν να κάνουν το επόμενο βήμα. Κατά τα άλλα, το βράδυ η κλήρωση για τον 1ο γύρο του απλού ανδρών (σ.σ. των «64») έφερε αντίπαλο του Καλλίνικου Κρεάνγκα τον Βρετανό Σάμουελ Γουόκερ. Ο αγώνας γίνεται αύριο στις 14.15 ώρα Ελλάδας (13.15 τοπική). Τα νεότερα από την παρουσία των έντεκα Ελλήνων αθλητών στο όπεν της Βουδαπέστης συνοψίζονται ως ακολούθως:

Στο απλό ανδρών ο Παπαγεωργίου εξασφάλισε αρχικά την 1η θέση στο 11ο γκρουπ, όπου ήταν και το φαβορί. Στο δεύτερο παιχνίδι του νίκησε εύκολα τον Ούγγρο Μάρτον Σίτα με 4-0 σετ (11-3, 15-13, 11-6, 11-6). Η κλήρωση του νοκ άουτ προκριματικού γύρου έφερε στον δρόμο του τον Σουηδό Αντρέας Τόρνκβιστ. Στον αγώνα, που μετέδωσε στο διαδίκτυο το itTV.com, ο αθλητής του Ολυμπιακού δεν παρουσιάστηκε σε κατάλληλη κατάσταση. Έχασε πολλά μπλοκ και επιθέσεις, αυτό επηρέασε τη συγκέντρωσή του (ειδικά από το 3ο σετ και μετά) και μοιραία ήρθε η ήττα με 4-1 σετ (7-11, 11-9, 4-11, 5-11, 7-11). Είναι ενδεικτικό ότι στο 5ο σετ πήρε προβάδισμα 4-1 και το είδε να καλύπτεται αμέσως και αργότερα προηγήθηκε 7-5 κι έχασε έξι πόντους στη σειρά. Να σημειωθεί ότι στα γκρουπ ο Τόρνκβιστ είχε αναδειχτεί νικητής στο 56ο γκρουπ όπου αγωνίστηκε και ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος.

Ο Ρηνιώτης έκανε πολύ καλή εμφάνιση και στον δεύτερο αγώνα του και κατέκτησε εμφατικά την πρωτιά στο 25ο γκρουπ. Στο αποφασιστικής σημασίας ματς με τον Σιαν Ζάοσου από τη Σιγκαπούρη επικράτησε με 4-1 σετ (11-8, 11-2, 11-9, 11-13, 11-3). Το βράδυ, στον νοκ άουτ γύρο, κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει το υψηλό εμπόδιο του Πολωνού Πάβελ Φερτικόβσκι, βασικό παίκτη της Μπογκόρια, η οποία προχώρησε φέτος μέχρι τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας του διπλού ανδρών παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και είχε άμεση απάντηση στις δύο φορές που προηγήθηκε ο Φερτικόβσκι. Στο 5ο και το 6ο σετ όμως, ο Πολωνός πέρασε ξανά τα χτυπήματά του για να πάρει τη νίκη με 4-2 και το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό. Η εξέλιξη 3-11, 11-5, 7-11, 11-5, 5-11 και 8-11.

Στο 53ο γκρουπ ο Κώστας Λαγογιάννης έδωσε γερή κόντρα με τον Ιταλό (επικεφαλής του γκρουπ) Λεονάρντο Μούτι για την πρωτιά, που θα οδηγούσε στα νοκ άουτ παιχνίδια. Κατάφερε να προηγηθεί 2-1, ωστόσο κάμφθηκε με 4-2 με τα δύο τελευταία σετ να κρίνονται με οριακή διαφορά (8-11, 13-11, 11-5, 2-11, 10-12, 9-11). Ο Μούτι προχώρησε αργότερα και στο κυρίως ταμπλό.

Στο 57ο γκρουπ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος κατάφερε να πετύχει μία ακόμα νίκη στο τουρνουά. Αφού το βράδυ της Τετάρτης έχασε φυσιολογικά 4-0 σετ από τον Τσέχο Άντονιν Γκάβλας (9-11, 7-11, 4-11, 12-14) την Πέμπτη ξεπέρασε τον Νορβηγό Μάρκους Βάερσταντ με 4-2 και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου (11-6, 8-11, 12-10, 7-11, 11-7, 11-7).

Στο 56ο γκρουπ ο 22άχρονος Γιώργος Κωνσταντινόπουλος πήρε κι αυτός πολύτιμες εμπειρίες, απλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το βράδυ της Τετάρτης έχασε με 4-1 σετ από τον Βούλγαρο Στάνισλαβ Γκολοβάνοφ (2-11, 13-11, 6-11, 5-11, 8-11) και σήμερα το μεσημέρι, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, κάμφθηκε με 4-0 και από τον Σουηδό Αντρέας Τόρνκβιστ (5-11, 8-11, 5-11, 9-11).

Στο απλό γυναικών ήταν η Κατερίνα Τόλιου εκείνη που διεκδικούσε πρωτιά και πρόκριση από το 18ο γκρουπ και την Πέμπτη έδωσε το καθοριστικό ματς με τη Λι Ισαμπέλ Σιγιούν από τη Σιγκαπούρη. Έκανε τέλεια αρχή και προηγήθηκε 2-0, αλλά στη συνέχεια η Ασιάτισσα απέδωσε καλύτερα απέναντι στην άμυνα και πήρε τέσσερα σετ στη σειρά (11-4, 11-8, 5-11, 1-11, 8-11, 6-11).

Στο 2ο γκρουπ η Αγγελίνα Παπαδάκη αντιμετώπισε σήμερα την Ουγγαρέζα Πέτρα Λόβας, μία καταξιωμένη αθλήτρια με διεθνείς διακρίσεις και μόνο με …θαύμα θα μπορούσε να νικήσει με ευρύ σκορ και να πάρει την πρόκριση σε τριπλή ισοβαθμία. Εν τέλει έχασε με 4-0 σετ, αλλά πάλεψε αρκετά το κάθε σετ (10-12, 8-11, 6-11, 6-11). Με αυτό το αποτέλεσμα περιορίστηκε στην 3η θέση του γκρουπ.

Στο 32ο και τελευταίο γκρουπ η Φιλαρέτη Εξάρχου ολοκλήρωσε με νίκη τα παιχνίδια της και κατέλαβε την 3η θέση. Επιβλήθηκε της Ουγγαρέζας Λίλα Χόρβατ με 4-0 σετ (11-9, 11-5, 11-8, 11-8).

Στο 30ο γκρουπ η άπειρη από τέτοιες διοργανώσεις Γεωργία Ζαβιτσάνου έμεινε φυσιολογικά στην τελευταία θέση. Σήμερα στον τελευταίο της αγώνα έχασε με 4-0 σετ και από τη Γαλλίδα Σιαν Γιφάνγκ (1-11, 4-11, 7-11, 3-11).

Στο 4ο γκρουπ τέλος, η Μαρία Χριστοφοράκη είχε αποκλειστεί από την Τετάρτη με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Στους αγώνες για αθλητές κάτω των 21 ετών ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος ολοκλήρωσε αρχικά με μία ακόμα νίκη την εξαιρετική πορεία του στο 24ο και προτελευταίο γκρουπ των προκριματικών. Μετά τα δύο θετικά αποτελέσματα της Τετάρτης σήμερα το πρωί κατέβαλλε και τον Ούγγρο Γκέργκο Τιμαφάλβι με 3-0 σετ και αναδείχτηκε πανηγυρικά νικητής του γκρουπ. Στο νοκ άουτ ματς κληρώθηκε με τον Τσέχο Ντάβιντ Ρέιτσπις. Μπήκε δυνατά κατακτώντας το 1ο σετ, κράτησε καλά στάνταρ απόδοσης και στη συνέχεια ωστόσο κάμφθηκε με 3-1 κι έμεινε έξω από το κυρίως ταμπλό των «32» (11-8, 5-11, 8-11, 7-11).

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών η Κατερίνα Τόλιου είχε κάνει καλή αρχή την Τετάρτη, όμως σήμερα το πρωί δεν ήταν το ίδιο δυνατή στο καθοριστικό ματς με την Ουγγαρέζα Μερσέντες Ναγκιβάραντι κι έχασε με 3-0 σετ (9-11, 9-11, 6-11). Έτσι, έμεινε στη 2η θέση με μία νίκη και μία ήττα και αποκλείστηκε από το ταμπλό U21.

Στο διπλό ανδρών μπήκαν με το δεξί ο Καλλίνικος Κρεάνγκα και ο Κώστας Παπαγεωργίου. Στον προκριματικό γύρο των «64» λύγισαν με 3-2 σετ τους Ούγγρους Τάμας Λάκατος/Άνταμ Πατάντιους (11-6, 8-11, 12-14, 11-3, 11-9). Οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι αποκλείστηκαν στον ίδιο γύρο από τους Ούγγρους Κρίστιαν Μόλναρ/Ντάνιελ Κρίστον με 3-0 (8-11, 5-11, 9-11), όπως και οι Κώστας Λαγογιάννης/Τάσος Ρηνιώτης από τους Σλοβένους Γιαν Ζίμπρατ/Ντάρκο Γιόργκιτς με 3-1 (6-11, 7-11, 11-8, 9-11).

Κρεάνγκα και Παπαγεωργίου, που έχουν αγωνιστεί κι άλλες φορές μαζί σε WorldTour, συνέχισαν ακόμα καλύτερα στον 2ο γύρο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Ισπανούς Έντικα Ντίεζ/Μιγκέλ Βίλχεζ μέχρι το τελικό 3-0 (11-3, 11-4, 11-9). Πιο αργά το βράδυ έπαιξαν στη 16άδα για την πρόκριση με τους Ζοάο Ζεράλδο/Γιάκαμπ Ντίγιας από την Πορτογαλία και την Πολωνία αντίστοιχα. Εκεί όμως, υστέρησαν και γνώρισαν καθαρή ήττα με 3-0 σετ από ένα πολύ καλό ζευγάρι, που συνεργάστηκε εξαιρετικά (5-11, 4-11, 5-11).

Στο διπλό γυναικών τα ελληνικά ζευγάρια αποκλείστηκαν αμέσως στον προκριματικό γύρο των «32». Η Μαρία Χριστοφοράκη και η Αγγελίνα Παπαδάκη έχασαν 3-0 σετ από τις Ουγγαρέζες Πέτρα Λόβας/Αλέξα Σβίταξ (11-13, 8-11, 3-11), ενώ οι Φιλαρέτη Εξάρχου/Γεωργία Ζαβιτσάνου κάμφθηκαν με 3-2 από τις Τσέχες Ρενάτα Στρμπίκοβα/Κατερίνα Πενκάβοβα. Η Κατερίνα Τόλιου δεν πήρε μέρος στο αγώνισμα γιατί έμεινε χωρίς παρτενέρ.

* Στο κυρίως ταμπλό του απλού ανδρών στο ουγγρικό τουρνουά προκρίθηκε και ο Γάλλος Μεχντί Μπουλουσά του Ολυμπιακού. Επίσης, χάρη στην καλή του θέση στην παγκόσμια κατάταξη, βρίσκεται απευθείας στον 1ο γύρο ο συμπατριώτης του Στεφάν Ουές, τον οποίο περιμένει ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών την άλλη εβδομάδα στην Αθήνα για να τον ενισχύσει στο μεγάλο ντέρμπι της Α1 με τον Ολυμπιακό.

* Από δύο ευκαιρίες για πρόκριση στον 1ο γύρο αγωνίσματος έχασαν στο ουγγρικό όπεν ο Κώστας Παπαγεωργίου και η Κατερίνα Τόλιου (φωτό Βασίλης Καραουλάνης).