Μεγάλη νίκη του Δ.Α.Ο. Ταύρου επί του Ολυμπιακού στην Α1 γυναικών

IMG 6138

IMG 6138Ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Ταύρου ήταν απόψε ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Α1 εθνικής κατηγορίας επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών κόντρα στον Ολυμπιακό. Με εξαιρετική απόδοση η πρωταθλήτρια ομάδα του 2012 νίκησε 4-2 και πήρε …ρεβάνς για την ήττα του 1ου γύρου με το ίδιο σκορ. Παράλληλα κατάφερε να μείνει στη διεκδίκηση του τίτλου και να φέρει το σωματείο του Πειραιά, που επίσης έχει πλέον δύο ήττες, στην ίδια μοίρα. Ο σπουδαίος αγώνας, που κράτησε πάνω από 3 ώρες, δικαίωσε όλους όσοι μίλησαν από την αρχή για πολύ δυνατό πρωτάθλημα, αλλά πρέπει να τονιστεί ότι από το πολύ καλό αποτέλεσμα του Δ.Α.Ο.Τ. υπήρχε κι άλλος …κερδισμένος! Είναι ο Α.Σ. Πέρα, που συνεχίζοντας σήμερα το απόλυτο των νικών, μεγάλωσε τη βαθμολογική απόσταση και από τον Ολυμπιακό. Αν μάλιστα, τον νικήσει και αύριο το πρωί στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι του διημέρου, τότε θα γίνει ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο. Στους άνδρες το ξεκίνημα του 2ου γύρου δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη, πάντως ξεχώρισε η ευρεία νίκη, που σημείωσε η Πρόοδος απέναντι στον Α.Ο. Πεύκης και την έφερε σε πλεονεκτική θέση για την αποφυγή των μπαράζ. Οι πρωτοπόροι Πέρα, Ολυμπιακός και Ίφιτος Πατρών συνέχισαν νικηφόρα.

Στην αγωνιστική, που έγινε ημέρα Παρασκευή, λόγω των εκλογών, η αναμέτρηση του Δ.Α.Ο.Τ. με τον Ολυμπιακό στις γυναίκες τράβηξε όλα τα βλέμματα. Η ομάδα του Ταύρου είχε χάσει ήδη σημαντικό έδαφος στον 1ο γύρο και χρειαζόταν απαραίτητα τη νίκη για να μη βγει από τώρα εκτός διεκδίκησης. Ο Ολυμπιακός ήθελε το δίποντο για να κρατήσει ακέραιες τις πιθανότητες για τον τίτλο και να πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο σαββατιάτικο ματς με το Πέρα. Στην πρεμιέρα της Α1 είχε νικήσει με 4-2, όμως σήμερα ήταν η μέρα του Δ.Α.Ο.Τ. Επικράτησε με 4-2 και μάλιστα, δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι, με βάση τα προγνωστικά σε ατομικό επίπεδο, άγγιξε το τέλειο, αφού οι δύο ήττες της Γεωργιάδου και της Κιούφη από τη Βουλγάρα Πέτροβα κρίνονται φυσιολογικές. Και οι δύο ομάδες έκαναν κίνηση τακτικής στο στήσιμο των τριάδων κι εν τέλει αυτό βγήκε στον Δ.Α.Ο.Τ. Σημειωτέον ότι η ομάδα του Αλέξη Αρσενιάδη υπερτερεί τώρα και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Ολυμπιακό γιατί στα συνολικά σετ των δύο αγώνων έχει 26 υπέρ και 24 κατά (12-14 στις 11 Οκτωβρίου και 14-10 σήμερα).

Αναλυτικά η εξέλιξη του ματς  Δ.Α.Ο. Ταύρου-Ολυμπιακός 4-2:

Αλίκη Κιούφη-Κωνσταντίνα Παρίδη 3-1 (13-11, 14-12, 9-11, 11-8)

Ελένη Γεωργιάδου-Ντετελίνα Πέτροβα 1-3 (5-11, 11-9, 9-11, 10-12)

Κατερίνα Τόλιου-Μαρία Χριστοφοράκη 3-1 (11-7, 11-8, 3-11, 11-7)

Κιούφη/Τόλιου-Πέτροβα/Χριστοφοράκη 3-2 (7-11, 11-8, 13-11, 8-11, 11-5)

Κιούφη-Πέτροβα 1-3 (9-11, 11-5, 7-11, 8-11)

Τόλιου-Παρίδη 3-0 (11-7, 11-9, 11-8)

Εξάλλου, ο Ο.Ε.Α Έδεσσας διατηρήθηκε στη 2η θέση με αγώνα παραπάνω έπειτα από τη δύσκολη νίκη επί του Φοίνικα Πειραιά με 4-2. Μία αναμέτρηση από τα …παλιά, αυτή της Μαρίας Μοίρου με τη Δέσποινα Δάνδουλα (αμφότερες πρωταθλήτριες Ελλάδας στο απλό γυναικών), που κράτησε περίπου 50 λεπτά, ήταν το χάι λάιτ του αγώνα. Η Δάνδουλα επικράτησε με 3-2 σετ, ενώ η δεύτερη νίκη ήρθε από τη Θάλεια Κορδούτη εναντίον της Έφης Λαζαρίδου, που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Δύο νίκες για την Έδεσσα πέτυχε η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα (3-2 τη Νίκη Μπρισκόλα και 3-1 την Κορδούτη), ενώ πανηγύρισε νίκη και στο διπλό με τη Μοίρου (3-1 τις Κορδούτη/Δάνδουλα). Την άλλη νίκη σημείωσε η Μοίρου με αντίπαλο την Μπρισκόλα (3-1). Ο Α.Σ. Πέρα δεν συνάντησε δυσκολία κόντρα στη Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης, νίκησε 4-1 και βρήκε και την ευκαιρία να βάλει τη νεαρή αθλήτρια Ντεγιρμεντζίογλου στο διπλό.

Στην Α1 ανδρών μόνο για τον Ολυμπιακό θεωρείτο πιθανό να νιώσει πίεση σήμερα. Τελικά δεν απειλήθηκε από τα Ταταύλα σε κανένα σημείο του αγώνα κι επιβλήθηκε 4-0 κάνοντας επίδειξη δύναμης. Ο Μεχντί Μπουλουσά αρχικά κατέβαλλε τον Δημήτρη Παπαδημητρίου με 3-0 σετ. Ακολούθως ο Κώστας Παπαγεωργίου νίκησε 3-1 τον Πάρι Ζώνιο και στην πιο δυνατή αναμέτρηση ο Τάσος Ρηνιώτης έκαμψε τον Στέφανο Μανουσώφ με 3-2 (11-3 το 5ο σετ). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο διπλό με τους Μπουλουσά/Ρηνιώτη να νικούν 3-0 τους Παπαδημητρίου/Ζώνιο.

Ο Α.Σ. Πέρα και ο Ίφιτος έμειναν επίσης στην κορυφή με άνετες νίκες εναντίον του Ο.Α. Χανίων και της Φιλίας Ορεστιάδας αντίστοιχα και το παιχνίδι, που συγκέντρωσε την προσοχή του κόσμου ήταν εκείνο μεταξύ της Προόδου και της Πεύκης. Οι δύο ομάδες είχαν δώσει συναρπαστικό ματς και στον 1ο γύρο. Τότε είχε επικρατήσει η Πεύκη με 4-3, τώρα η Πρόοδος πήρε τη νίκη με 4-1, ωστόσο ο σημερινός αγώνας ήταν εξίσου αμφίρροπος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο επί μέρους ματς ο Παπαδάκης κατέβαλλε τον πρωταθλητή Ελλάδας νέων, τον Αγγελάκη, αλλά στη συνέχεια η Πρόοδος πανηγύρισε τρία θετικά αποτελέσματα με 3-2 σετ (αίσθηση προκάλεσε η νίκη του Κορδούτη επί του Νταλιάνη)! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αγγελάκης με νέα δύσκολη νίκη αυτή τη φορά επί του Νταλιάνη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Σ. Πρόοδος-Α.Ο. Πεύκης 4-1:

Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Γιάννης Παπαδάκης 1-3 (10-12, 6-11, 12-10, 9-11)

Δημήτρης Κορδούτης-Γιώργος Νταλιάνης 3-2 (6-11, 11-8, 11-6, 9-11, 11-7)

Νίκος Αντωνιάδης-Βασίλης Κανναβός 3-2 (11-9, 9-11, 11-8, 4-11, 11-5)

Αντωνιάδης/Αγγελάκης-Παπαδάκης/Κανναβός 3-2 (10-12, 11-9, 9-11, 11-8, 11-7)

Αγγελάκης-Νταλιάνης 3-1 (11-6, 13-15, 11-9, 11-8)

Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας-Π.Κ.Δ. Ταύρου     4-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ (σε 9 αγώνες)

9. Ο.Α. Χανίων                  9                       0-9        10-36

# Η 8η και η 9η θέση οδηγούν στα μπαράζ παραμονής. Έχει υποβιβαστεί ήδη ο Α.Ο. Αμφιθέας, που δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 9 αγωνιστικές)

# Η 8η θέση οδηγεί στον υποβιβασμό, η 6η και η 7η στα μπαράζ

* Φωτό: Η Κατερίνα Τόλιου (που είναι στο σερβίς) και η Αλίκη Κιούφη συνέβαλαν καθοριστικά στη μεγάλη νίκη του Δ.Α.Ο. Ταύρου επί του Ολυμπιακού (φωτό Βασίλης Καραουλάνης).