Τριάδα στην κορυφή της Α1 ανδρών στο τέλος του 1ου γύρου

PA113578

PA113578Στο τέλος του έφτασε σήμερα το απόγευμα ο 1ος γύρος στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης των ανδρών και βρήκε τρεις ομάδες να συγκατοικούν στην κορυφή! Τον Α.Σ. Πέρα Αθηνών, τον Ολυμπιακό και τον Ίφιτο Πατρών, οι οποίοι έχουν από 7 νίκες και 1 ήττα. Η νέα πολύ ενδιαφέρουσα κατάσταση δημιουργήθηκε μετά τα χτεσινά αποτελέσματα του Ίφιτου με τους άλλους δύο διεκδικητές και σήμερα, στην 9η αγωνιστική, λίγο έλειψε να υπάρξει κι άλλη ανατροπή των βαθμολογικών δεδομένων! Ο Α.Ο. Ταταύλα στάθηκε θαυμάσια απέναντι στον Α.Σ. Πέρα και μπορούσε κάλλιστα να φτάσει στη νίκη, καθώς προηγήθηκε με 3-1! Τελικά οι δευτεραθλητές Ελλάδας απέφυγαν τα χειρότερα, επικράτησαν 4-3 και βρέθηκαν στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Την Κυριακή ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό και στην Α2 κατηγορία των ανδρών. Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός αύξησε το αήττητο σερί, το Ηράκλειο 2001 ξέφυγε κατά δύο βαθμούς στη 2η θέση, ενώ ακριβώς από κάτω, στο 3ο σκαλοπάτι, που επίσης οδηγεί στα μπαράζ ανόδου η Ένωση Ποντίων Μελισσίων έχει τώρα τη …συντροφιά του Π.Κ.Δ. Ταύρου.

Στην κορυφαία κατηγορία η συνάντηση του Α.Ο. Ταταύλα με το Πέρα ήταν η πιο ενδιαφέρουσα της ημέρας. Μπορεί ο πρώτος να έχει βγει νωρίς ουσιαστικά έξω από τη διεκδίκηση πολύ υψηλής θέσης, όμως οι φίλοι του αθλήματος ήξεραν ότι έχει τη δυνατότητα να κυνηγήσει τη νίκη, τη στιγμή ειδικά που το Πέρα εμφανίστηκε σε μέτρια αγωνιστική κατάσταση στο χαμένο ντέρμπι με τον Ίφιτο. Αυτό φάνηκε και στην πράξη όταν ο Δημήτρης Παπαδημητρίου και ο Στέφανος Μανουσώφ πέτυχαν σπουδαίες νίκες εναντίον του Κώστα Λαγογιάννη και του Λευτέρη Μάκρα και αργότερα συνδυάστηκαν εξαιρετικά ως αριστερόχειρα με δεξιόχειρα και πήραν μαζί και το διπλό!

Τα Ταταύλα ήταν τόσο αποδοτικά, που μπορούσαν να πάρουν τη νίκη ακόμα και με το εντυπωσιακό 4-1, αλλά εκεί ανέλαβε ο Γιάννης Βλοτινός να δείξει τον δρόμο για το comeback. Επικράτησε 3-2 σετ του Παπαδημητρίου, παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα με δύο ακόμα νίκες σε ντέρμπι και μείωσε το σκορ των ομάδων. Στη συνέχεια ο Λαγογιάννης κατέβαλλε στις λεπτομέρειες 3-1 τον Μανουσώφ (με όλα τα σετ να λήγουν με διαφορά δύο πόντων) και στο φινάλε ο Μάκρας ήταν αυτός που έπρεπε για να κάμψει εύκολα στα τρία σετ τον Πάρι Ζώνιο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Ο. Ταταύλα-Πέρα Αθηνών 3-4:

Δημήτρης Παπαδημητρίου-Κώστας Λαγογιάννης 3-1 (7-11, 13-11, 11-7, 15-13)

Πάρις Ζώνιος-Γιάννης Βλοτινός 0-3 (8-11, 10-12, 8-11)

Στέφανος Μανουσώφ-Λευτέρης Μάκρας 3-1 (11-9, 11-5, 8-11, 14-12)

Παπαδημητρίου/Μανουσώφ-Βλοτινός/Λαγογιάννης 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)

Παπαδημητρίου-Βλοτινός 2-3 (8-11, 11-3, 8-11, 15-13, 3-11)

Μανουσώφ-Λαγογιάννης 1-3 (9-11, 9-11, 14-12, 12-14)

Ζώνιος-Μάκρας 0-3 (3-11, 3-11, 3-11)

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 4-1 τη Φιλία Ορεστιάδας, ενώ ο Ίφιτος έκανε το ρεπό του. Από κει και πέρα ξεχώρισε η δεύτερη νίκη της Προόδου στην Α1 αυτή τη φορά απέναντι στον Άρη Βούλας. Πρόσωπο του αγώνα ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης με δύο νίκες στο απλό και μία στο διπλό (με παρτενέρ τον Νίκο Αντωνιάδη), αλλά μεγάλο ρόλο στο τελικό 4-1 έπαιξε η οριακή νίκη του Δημήτρη Κορδούτη εναντίον του Στράτου Δαμιανή.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Πρόοδος Ραφήνας-Άρης Βούλας 4-1:

Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Μιχάλης Τσαχάκης 3-0 (11-9, 11-6, 11-6)

Δημήτρης Κορδούτης-Στράτος Δαμιανής 3-2 (11-9, 4-11, 5-11, 11-8, 12-10)

Νίκος Αντωνιάδης-Γιάννης Σγουρόπουλος 2-3 (5-11, 11-9, 6-11, 11-6, 9-11)

Αγγελάκης/Αντωνιάδης-Τσαχάκης/Σγουρόπουλος 3-1 (11-3, 11-6, 7-11, 11-5)

Αγγελάκης-Δαμιανής 3-1 (9-11, 11-4, 11-9, 15-13)

Τα Χανιά πάλεψαν και τον αγώνα με τον Α.Ο. Πεύκης, όμως ούτε αυτή τη φορά έκαναν σεφτέ στις νίκες. Η Πεύκη επικράτησε 4-2, είδε το διήμερο να κυλά ιδανικά γι’ αυτήν με τρεις νίκες κι έπιασε τα Ταταύλα στην 4η θέση.

ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ Α2 ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Στην Α2 των ανδρών ο Παναθηναϊκός αύξησε άνετα το απόλυτο των επιτυχιών και τίποτα δεν δείχνει ότι μπορεί ν’ απειληθεί. Σήμερα επιβλήθηκε και των Αετών Πόλης κι ενδεικτικό της δυναμικής του είναι ότι συνολικά στον 1ο γύρο έχασε μόλις οκτώ επί μέρους ματς. Μεγάλη βαθμολογική σημασία είχε η αναμέτρηση του Α.Ο. Ηράκλειο 2001 με την Ένωση Ποντίων Μελισσίων. Η ομάδα του Ηρακλείου Αττικής ήταν καλύτερη, πήρε τη νίκη με 4-1 και αποσπάστηκε κατά δύο βαθμούς στη 2η θέση έχοντας κι έναν βαθμό διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι τελείωσε άδοξα πάντως, εξαιτίας τραυματισμού του Ευθύμη Αμερικάνου. Ο παλιός διεθνής αθλητής αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση στη διάρκεια του διπλού και δεν μπόρεσε ν’ αγωνιστεί στο πέμπτο στη σειρά ματς με τον Κώστα Μαδέση. Οι Πόντιοι πήραν το προβάδισμα όταν ο πρώην πρωταθλητής Δημήτρης Παπαδημητρίου επικράτησε 3-2 του επίσης παλιού διεθνή Μαδέση, αλλά η συνέχεια άνηκε στο Ηράκλειο. Ο Βασίλης Σφακιανάκης νίκησε 3-2 σετ τον Αμερικάνο, ο Αλέκος Μητρόπουλος 3-0 τον Χρήστο Ξένο και οι Σφακιανάκης/Μητρόπουλος 3-1 στο διπλό τους Παπαδημητρίου/Αμερικάνο.

Από τα πιο αμφίρροπα ματς ήταν αυτό των Αετών Πόλης με τον Άρη Νικαίας. Η θυγατρική ομάδα του Πέρα προηγήθηκε με 3-1, το σωματείο της Νίκαιας έφτασε στην ισοφάριση, όμως οι Αετοί πήραν το καθοριστικό έβδομο παιχνίδι. Γενικά σήμερα δεν ήταν και η πιο …τυχερή μέρα για τον Άρη, καθώς έχασε 4-3 και το απόγευμα με αντίπαλο το Π.Κ.Δ. Ταύρου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αετοί Πόλης-Άρης Νικαίας 4-3:

Μάριος Ελέζογλου-Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος 3-2 (11-8, 8-11, 11-9, 4-11, 11-8)

Ευάγγελος Βασιλείου-Ηλίας Μιχαηλίδης 0-3 (10-12, 3-11, 3-11)

Χρήστος Τσαρσιταλίδης-Σταύρος Βρεττάκος 3-0 (11-7, 11-4, 11-3)

Ελέζογλου/Βασιλείου-Μιχαηλίδης/Βρεττάκος 3-2 (11-7, 5-11, 6-11, 11-7, 11-9)

Ελέζογλου-Μιχαηλίδης 0-3 (3-11, 3-11, 3-11)

Τσαρσιταλίδης-Αλεξανδρόποιυλος 2-3 (9-11, 9-11, 11-2, 11-6, 8-11)

Βασιλείου-Βρεττάκος 3-0 (11-5, 11-5, 11-9)

Στις τελευταίες θέσεις η Παγώνα Πάτρας γνώρισε άλλες δύο ήττες και παραμένει στη βάση της βαθμολογίας, ενώ ο Δ.Α.Ο. Ταύρου σημείωσε και δεύτερη νίκη και δίνει γερή «μάχη» με το Γυμνάσιο για την αποφυγή της επίσης καταδικαστικής 9ης θέσης.

Άρης Νικαίας-Π.Κ.Δ. Ταύρου           3-4

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ (σε 8 αγώνες για κάθε ομάδα)

9. Ο.Α. Χανίων                   8                  0-8        10-32

# Η 8η και η 9η θέση οδηγούν στα μπαράζ παραμονής. Έχει υποβιβαστεί ήδη ο Α.Ο. Αμφιθέας, που δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 9 αγωνιστικές)

10. Παγώνα Πάτρας             9                  0-9     5-36

* Φωτό: Διέτρεξαν άμεσο κίνδυνο και προβληματίστηκαν έντονα οι αθλητές του Πέρα (από αριστερά Λαγογιάννης, Βλοτινός, Μάκρας) στο ντέρμπι με τα Ταταύλα, αλλά στο τέλος βρήκαν διεξόδους και απέφυγαν μία πιθανώς οδυνηρή ήττα.