Πολύτιμη εμπειρία στη Φινλανδία για τη Ζαβιτσάνου

Zavitsanou Cyprus_service

Zavitsanou Cyprus_serviceΕπέλεξε να δοκιμαστεί και στα (πολύ) δύσκολα και αποκόμισε σημαντική εμπειρία η Γεωργία Ζαβιτσάνου (φωτό). Λίγες ημέρες μετά το διεθνές τουρνουά της Κύπρου, όπου πήρε δύο χρυσά μετάλλια κι ένα χάλκινο, η 21χρονη πρωταθλήτρια μετείχε στο 25ο ανοιχτό πρωτάθλημα της Φινλανδίας και μέσα από μία σειρά παιχνιδιών τσέκαρε την αγωνιστική της κατάσταση. Δεν είχε τη δυνατότητα να φτάσει σε διάκριση κι αρκέστηκε τελικά στην 50η θέση, όμως το πιο ουσιαστικό είναι ότι μέτρησε δυνάμεις απέναντι σε πολύ αξιόλογες αθλήτριες κι έκανε καλές εμφανίσεις. Το καθιερωμένο τουρνουά διεξήχθη στο Ελσίνκι, άρχισε την περασμένη Πέμπτη και ολοκληρώθηκε χτες Κυριακή. Στο μεταξύ, το Σάββατο είχαν νέα αγωνιστική δραστηριότητα στα γαλλικά διασυλλογικά πρωταθλήματα ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η Μαρία Χριστοφοράκη.

Στο όπεν της Φινλανδίας πήραν μέρος 90 αθλήτριες. Το σύστημα διεξαγωγής περιλάμβανε διαφορετικές φάσεις σε ταμπλό και πρόσφερε την ευκαιρία σε όλες τις συμμετέχουσες να δώσουν πολλά παιχνίδια. Το αγώνισμα άρχισε από τον γύρο των «128». Η Ζαβιτσάνου έκαμψε αρχικά την Τουρκάλα Γκουλπέμπε Οζκάγια με 4-1 σετ (11-5, 4-11, 12-10, 11-7, 11-8) κι έχασε στον 2ο γύρο από τη Λευκορωσίδα Αλίνα Αρλούσκαγια, αθλήτρια με αμυντικό στυλ παιχνιδιού, με 4-1 σετ (11-6, 4-11, 3-11, 5-11, 9-11).

Πήγε στο ταμπλό των χαμένων, κατέβαλλε τη Νορβηγίδα Άνα-Γκρούτλε Αασέμπο με 4-1 σετ (6-11, 11-7, 11-5, 11-4, 11-9) και ηττήθηκε από τη Σιμάι Κουλάκενεν από την Τουρκία με το ίδιο σκορ (10-12, 11-4, 8-11, 7-11, 9-11). Συνέχισε σε τρίτο ταμπλό με αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 45-56. Εκεί σημείωσε τρεις νίκες και μία ήττα για να καταλάβει τελικά την 50η θέση. Αρχικά ξεπέρασε το εμπόδιο της Λούο Γιόμο από τη Φινλανδία με 4-1 σετ (11-8, 11-6, 11-8, 6-11, 11-5). Μετά νίκησε τη Τζανίνα Καμάρερ από τη Γερμανία με 4-3 (12-10, 7-11, 7-11, 11-4, 5-11, 11-9, 11-7) και τη Μικαέλα Κάρλσον από τη Σουηδία με 4-1 (11-9, 11-7, 11-8, 3-11, 11-8). Στο φινάλε και στο ματς για τις θέσεις 49-50 κάμφθηκε από τη Ραχέλ Ασβάντεν από την Ελβετία με 4-0 (9-11, 6-11, 11-13, 2-11). Η Πατρινιά πρωταθλήτρια έπαιξε και στο ομαδικό με συμπαίκτρια τη Βελγίδα Νάταλι Μαρτσέτι. Εφαρμόστηκε κι εκεί από την αρχή το νοκ άουτ σύστημα και τα κορίτσια είχαν κακή κλήρωση, που τα έφερε αντιμέτωπες με το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, τη Σερβία. Ηττήθηκαν 3-1 με τη Ζαβιτσάνου να χάνει στο απλό 3-0 σετ από την Άνα Μαρία Έρντελι (διεθνώς αναγνωρισμένη αθλήτρια, που επίσης παίζει άμυνα) και στο διπλό με σκορ 3-1.

Το χρυσό μετάλλιο στο απλό γυναικών κατέκτησε η Μίγιου Κάτο από την Ιαπωνία. Στον συναρπαστικό τελικό έκαμψε με 4-3 σετ την Άνα Μαρία Έρντελι από τη Σερβία.

Ο ΣΤΕΦΑΝ ΟΥΕΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

Στους άνδρες, αυτός που πρωταγωνίστησε στο ανοιχτό πρωτάθλημα του Ελσίνκι ήταν ο  Στεφάν Ουές. Ο σπουδαίος Γάλλος διεθνής, με τον οποίο συμφώνησε το περασμένο καλοκαίρι ο Α.Σ. Πέρα, αλλά ακόμα περιμένει για το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα, αναδείχτηκε νικητής στο απλό ανδρών και ήταν 2ος στο ομαδικό. Στον τελικό του απλού κατέβαλλε με 4-0 σετ τον Νοσάντ Αλαμιγιάν Νταρονκολάι από το Ιράν (11-9, 11-8, 11-8, 11-5), αλλά είχε πολύ δύσκολο έργο στα ημιτελικά απέναντι στον Ιάπωνα Τακούγια, τον οποίο λύγισε με 4-3. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η Α1 κατηγορία έχει τρεις ακόμα αγωνιστικές, ο Α.Σ. Πέρα δίνει ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Ίφιτο Πατρών, όμως αυτή τη στιγμή παραμένει άγνωστο αν θα ενισχυθεί με τον Ουές.

Στη Γαλλία ο Κωνσταντινόπουλος και η Χριστοφοράκη πήραν μέρος στα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής για την 3η κατηγορία (National 1). Η Μπαγιάρ Αρζεντάν 2 του  Κωνσταντινόπουλου μετέχει στο γκρουπ D. Αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μετς και τη νίκησε με 8-2. Ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας του διπλού ανδρών πέτυχε δυο νίκες στο απλό (δύσκολα τη δεύτερη με σκορ 3-2), ενώ είχε θετικό αποτέλεσμα και στο διπλό. Ύστερα από έξι ματς η Μπαγιάρ Αρζεντάν είναι 1η και αήττητη έχοντας συγκεντρώσει 17 βαθμούς.

Η Χριστοφοράκη φυσιολογικά δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση στην επιστροφή της στα τραπέζια ύστερα από τη μικρή περιπέτεια με τη λοίμωξη του αναπνευστικού. Για το γκρουπ Α η Σεν Πιερέζ 2 υπέστη την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα από την Σεν Μορ 1 με 8-4 εκτός έδρας. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα. Έχασε και τους δύο αγώνες της στο απλό και πήρε τη νίκη στο διπλό. Η ομάδα της πάντως, παραμένει στην κορυφή του γκρουπ με 16 βαθμούς.