Παναθηναϊκός και Τελαμώνας Σαλαμίνας αύξησαν το σερί στην Α2

Panathinaikos 2014-2015

Panathinaikos 2014-2015Δύο ομάδες διατήρησαν το αήττητο στα πρωταθλήματα της Α2 εθνικής κατηγορίας επιτραπέζιας αντισφαίρισης και προπορεύονται στη βαθμολογία μετά το πέρας έξι αγωνιστικών. Στους άνδρες αύξησε το απόλυτο των νικών ο Παναθηναϊκός ξεπερνώντας το πολύ δύσκολο εμπόδιο του Άρη Νικαίας, ενώ στις γυναίκες ο Τελαμώνας Σαλαμίνας επικράτησε στο φινάλε στο μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη 2006. Από τα πεπραγμένα στην αίθουσα STAG του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ξεχωρίζουν επίσης, η πρώτη ήττα της Ένωσης Ποντίων Μελισσίων στους άνδρες από το Π.Κ.Δ. Ταύρου, οι τρεις νίκες του Ηρακλείου Αττικής και του Α.Ο. Ταταύλα. Ηράκλειο και Ταταύλα μάλιστα, ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα. Χωρίς νίκη παρέμειναν η Παγώνα Πάτρας, ο Δ.Α.Ο. Ταύρου και οι Αετοί Πόλης.

Στην Α2 ανδρών συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον η 4η αγωνιστική (και εναρκτήρια του Σαββάτου) επειδή το Π.Κ.Δ. Ταύρου και ο Άρης Νικαίας μπορούσαν να απειλήσουν τους πρωτοπόρους Ένωση Ποντίων και Παναθηναϊκό. Αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη καθώς η ομάδα του Ταύρου επικράτησε 4-3 των Ποντίων με το τελευταίο παιχνίδι να κρίνεται στην παράταση, ενώ ο Άρης προηγήθηκε 2-1 του Παναθηναϊκού και διεκδίκησε γερά τη νίκη μέχρι να καμφθεί τελικά με 4-2!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Π.Κ.Δ. Ταύρου-Ένωση Ποντίων Μελισσίων 4-3:

Δημήτρης Μακρής-Δημήτρης Παπαδημητρίου 3-2 (11-9, 8-11, 11-6, 7-11, 11-4)

Βασίλης Αλεξανδρίδης-Ευθύμης Αμερικάνος 1-3 (11-7, 9-11, 8-11, 8-11)

Γιάννης Πετρόπουλος-Χρήστος Ξένος 3-0 (11-2, 11-8, 11-6)

Μακρής/Πετρόπουλος-Παπαδημητρίου/Αμερικάνος 1-3 (7-11, 11-9, 13-15, 3-11)

Μακρής-Αμερικάνος 3-0 (11-6, 11-6, 11-5)

Πετρόπουλος-Παπαδημητρίου 1-3 (13-11, 7-11, 9-11, 9-11)

Αλεξανδρίδης-Ξένος 3-2 (10-12, 11-3, 7-11, 11-3, 12-10)

Στον αγώνα του Άρη με τον Παναθηναϊκό ο Ηλίας Μιχαηλίδης είχε εξαιρετική απόδοση και με εντυπωσιακή νίκη 3-2 σετ επί του πρώην πρωταθλητή Ελλάδας του απλού Νέων ανδρών Αντώνη Μαλινάκη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Νίκαιας. Ο άλλοτε διεθνής στις νεαρές ηλικίες Κλαούντιο Κύρου κατέβαλλε 3-2 τον Σταύρο Βρεττάκο και ισοφάρισε και ο Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος ξανάβαλε μπροστά με 2-1 τον Άρη νικώντας με το εμφατικό 3-0 τον πολύπειρο πρώην διεθνή Διονύση Βασιλείου. Ο Παναθηναϊκός πέρασε στα επόμενα ματς τις… συμπληγάδες κι έφτασε στη νίκη. Στο διπλό Κύρου/Μαλινάκης ξεπέρασαν με 3-2 σετ τους Μιχαηλίδη/Βρεττάκο, ο Κύρου με το ίδιο σκορ τον Μιχαηλίδη και ο Μαλινάκης με 3-1 τον Αλεξανδρόπουλο.

Στα επτά παιχνίδια κρίθηκαν και οι αναμετρήσεις της Βόχας με τους Αετούς Πόλης και του Ηρακλείου με τον Άρη Νικαίας με το πλέον χαρακτηριστικό στοιχείο να είναι η ανατροπή που κατάφερε το Ηράκλειο 2001. Βρέθηκε να χάνει 3-0 και κατέκτησε τέσσερα ματς στη σειρά παίρνοντας την πολύτιμη από κάθε άποψη νίκη.

Στην Α2 γυναικών όλη η προσοχή έπεσε στη συναρπαστική αναμέτρηση του Τελαμώνα με τον Άρη 2006. Ήταν στο πρώτο ωράριο του προγράμματος, κράτησε 5 ώρες και κρίθηκε με σκορ 4-3 και δύο ανατροπές από τα κορίτσια της Σαλαμίνας! Πρώτα στο συνολικό σκορ, καθώς ήταν πίσω με 3-2 κι έπειτα στο επί μέρους διότι στον έβδομο αγώνα η Ανδριανού λύγισε με 3-2 την Πατεράκη, ενώ έχανε 2-0 με το 2ο σετ να λήγει 11-1!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Άρης 2006-Τελαμώνας Σαλαμίνας 3-4:

Ελισάβετ Τέρπου-Ελένη Σοφρά 1-3 (11-9, 8-11, 6-11, 6-11)

Στέλλα Πατεράκη-Μαρία Καλογιάννη 1-3 (8-11, 11-6, 1-11, 8-11)

Έλλη Φίσερ-Παναγιώτα Ανδριανού 3-0 (11-5, 11-5, 11-7)

Φρόσω Τσαχάκη/Φίσερ-Σοφρά/Ανδριανού 3-1 (11-8, 11-6, 8-11, 11-9)

Τέρπου-Καλογιάννη 3-2 (10-12, 8-11, 11-4, 11-6, 13-11)

Φίσερ-Σοφρά 0-3 (7-11, 11-13, 10-12)

Πατεράκη-Ανδριανού 2-3 (14-12, 11-1, 10-12, 12-14, 6-11)

Τα Ταταύλα είχαν πιο εύκολο έργο για να φτάσουν στις τρεις νίκες, ενώ αμφίρροπα ήταν δύο παιχνίδια της Π.Α.Λ. Φοίνικες. Το σωματείο της Πάτρας πάλεψε με τις Ακαδημίες Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς και την Αθηνά Μαγκουφάνας, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 4-2 και 4-3 αντίστοιχα.

Στον αγώνα με την Αθηνά πήρε το προβάδισμα όταν η Έλενα Αμπατζή νίκησε 3-1 σετ την Άννα Σοφιανού. Βρέθηκε πάλι μπροστά με τη νίκη της Βασιλικής Ηλιοπούλου 3-1 επί της Ειρήνης Γαζεπίδου (μεσολάβησε η ισοφάριση της Αγγελίνας Δεβελέκου, 3-0 τη Μιχαέλα Ζιάκα). Στη συνέχεια οι Γαζεπίδου/Δεβελέκου κατέβαλλαν με 3-1 στο διπλό τις Αμπατζή/Ηλιοπούλου, η Αμπατζή 3-1 τη Δεβελέκου και η Σοφιανού 3-0 την Ηλιοπούλου για να γίνει το 3-3. Στο τελευταίο ματς η Γαζεπίδου επιβλήθηκε 3-0 σετ της Ζιάκα.