Στα σετ κρίθηκε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών!

Orenburg 1242

Orenburg 1242Το 2013 η Όρενμπουργκ κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών επειδή είχε καλύτερη διαφορά πόντων από τη Σαρτρ. Είχε νικήσει 3-1 στον πρώτο τελικό στη Γαλλία, είχε χάσει 3-1 στη Ρωσία κι αφού υπήρχε ισορροπία και στα σετ (16-16) υπερίσχυσε στους συνολικούς πόντους με 315 υπέρ και 311 κατά! Χτες, για να προκριθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και να υπερασπιστεί τον τίτλο της βγήκε ξανά κερδισμένη από μία ανάλογη συγκυρία απέναντι στην επίσης ρωσική UMMC Βερκνάγια. Στον πρώτο ημιτελικό τον προηγούμενο μήνα είχε χάσει οριακά με 3-2. Στον επίσης συναρπαστικό επαναληπτικό της Παρασκευής νίκησε με το ίδιο σκορ και ευνοήθηκε στα συνολικά σετ!

Στη ρεβάνς κατέκτησε 11 σετ κι έχασε 8. Στον πρώτο αγώνα τα σετ ήταν 11-9 για τη Βερκνάγια κι έτσι η Όρενμπουργκ προκρίθηκε στον τελικό για ένα σετ παραπάνω (20 έναντι 19 της αντιπάλου της)!!! Στην προσπάθειά της να πάρει τον τρίτο σερί τίτλο στον θεσμό θ’ αντιμετωπίσει μία άλλη γαλλική ομάδα, την Ποντουάζ, η οποία ως γνωστόν, έχει αποκλείσει στον άλλο ημιτελικό την Ανζέ του Παναγιώτη Γκιώνη! Ο διπλός τελικός είναι προγραμματισμένος για το χρονικό διάστημα 16-18 Μαΐου (ο πρώτος) και 30 Μαΐου-1 Ιουνίου (ο δεύτερος).

Τη μεγάλη νίκη στην Όρενμπουργκ τη χάρισε ουσιαστικά ο Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ, ο αποκαλούμενος και «Mr. E(uropean) C(hampions) L(eague)». Ο Λευκορώσος πέτυχε δύο νίκες με καθαρά σκορ, μάλιστα ήταν εξόχως σημαντική και η πρώτη διότι προηγήθηκε βαριά ήττα του Γερμανού πρωταθλητή Ευρώπης Ντιμίτρι Οβτσάροφ από τον Ρώσο  Αλεξάντερ Σιμπάεφ με 3-0 σετ! Ο πρώτος παίκτης της UMMC, ο Γιαπωνέζος Τζουν Μιζουτάνι, που στον ημιτελικό της Βερκνάγια είχε επικρατήσει και στους δύο αγώνες του υπέστη χτες δύο ήττες και αποδείχτηκαν καθοριστικές.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Όρενμπουργκ–UMMCΒερκνάγια 3-2:

Ντιμίτρι Οβτσάροφ-Αλεξάντερ Σιμπάεφ 0-3 (8-11, 10-12, 9-11)

Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ-Τζουν Μιζουτάνι 3-0 (12-10, 11-5, 11-8)

Αλεξέι Σμιρνόφ-Ταν Ρούι Βου 2-3 (6-11, 11-6, 13-11, 8-11, 7-11)

Οβτσάροφ-Μιζουτάνι 3-1 (11-6, 12-10, 8-11, 11-8)

Σαμσόνοφ-Σιμπάεφ 3-1 (11-6, 8-11, 13-11, 11-1)

* Photo Lomaev από την E.T.T.U. Οι πανηγυρισμοί των παικτών και του προπονητικού τιμ της Όρενμπουργκ στο φινάλε του ματς για την πρόκριση στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης