Στα προημιτελικά του απλού κοριτσιών U13 η Φίσερ στο ιταλικό τουρνουά

Lignano 2014_gimnastirio_oloi

Lignano 2014_gimnastirio_oloiΜε την Έλλη Φίσερ να καταφέρνει ένα ακόμα καλό πλασάρισμα σε διεθνές όπεν μικρών ηλικιών ολοκληρώθηκε νωρίς το απόγευμα η ελληνική πορεία στο Λινιάνο της Ιταλίας. Το ισχυρό τουρνουά της σειράς Global Junior Circuit είχε και ατομικά παιχνίδια για αθλητές και αθλήτριες έως 13 ετών (mini cadet) κι εκεί η Φίσερ (που ήταν η μόνη από τους έξι διεθνείς μας με δικαίωμα συμμετοχής) έφτασε στις θέσεις 5-8. Ήταν νούμερο 5 στα φαβορί της κατηγορίας, επιβεβαίωσε ότι είχε πολλές πιθανότητες να προχωρήσει κι έχασε το μετάλλιο στις λεπτομέρειες με ήττα στα πέντε σετ. Η αθλήτρια του Α.Ο. Άρης 2006 έφερε γενικά καλά αποτελέσματα, καθώς μπήκε και στο κυρίως ταμπλό του απλού κορασίδων, ενώ χτες είχε φτάσει στις θέσεις 9-16 του διπλού κορασίδων. Στο ταμπλό του απλού προκρίθηκαν και οι παίδες Γιώργος Σταματούρος, Δημήτρης Κορδούτης και γενικά όλοι οι επίλεκτοι αποκόμισαν πολύτιμη εμπειρία μέσα από πολλά παιχνίδια. Τα παιδιά καθοδήγησε τεχνικά ο προπονητής του Άρη Βούλας Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, ενώ θυμίζουμε ότι η Ελλάδα είχε παρουσία σε άλλα δύο πόστα με τον διεθνή διαιτητή Ηλία Ζαχαρόπουλο και τον Δημοσθένη Μεσσήνη, που ήταν διευθυντής αθλήματος (competition manager).

Στους αγώνες της κατηγορίας mini cadet η Φίσερ πέρασε στο ταμπλό ως νικήτρια του 4ου προκριματικού γκρουπ. Σήμερα κατέβαλλε και τη Λίζα Μπρεσάν από την Ιταλία με 3-0 (11-6, 11-8, 11-5) και πήρε την πρωτιά χωρίς να χάσει σετ. Τον 1ο γύρο του αγωνίσματος (σ.σ. των «16») τον πέρασε χωρίς αγώνα και στην 8άδα έδωσε γερή κόντρα με την Ουγγαρέζα Φάνι Χαράζτοβιτς. Έχασε το 1ο σετ στην παράταση, πήρε εκείνη οριακά το 2ο και αργότερα ισοφάρισε ξανά σε 2-2. Κάμφθηκε δύσκολα στο 5ο σετ κι έτσι έμεινε έξω από το βάθρο των νικητών (14-16, 11-9, 3-11, 11-7, 8-11).

Lignano Kordou-Stamatour_exo_gimnastirioΣτο απλό παίδων πέρασαν ως 2οι την προκριματική διαδικασία και οι δύο αθλητές μας. Στο 1ο γκρουπ ο Κορδούτης μετά την ήττα του από τον Ούγγρο Ίστβαν Μόλναρ σήμερα ξεπέρασε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το εμπόδιο του Βόσνιου Νικόλα Μιχαΐλοβιτς με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 11-4). Στο κυρίως ταμπλό των «64» αποκλείστηκε από τον Βέλγο Βαλεντίν Πιεράρ με 3-0 σετ (9-11, 3-11, 4-11).

Στο 20ο γκρουπ ο Σταματούρος αξιοποίησε την ιδανική αρχή με δύο νίκες, που είχε κάνει το Σάββατο. Το αρνητικό είναι ότι το πρωί της Κυριακής γνώρισε οριακά την πρώτη ήττα και σε τριπλή ισοβαθμία έχασε την πρωτιά, που θεωρητικά θα του χάριζε πιο βατή κλήρωση. Στην τελευταία αγωνιστική του γκρουπ ο 15χρονος αθλητής κάμφθηκε με 3-2 σετ από τον Σουηδό Μέλκερ Νίλσον (14-16, 11-8, 8-11, 11-9, 4-11). Την ίδια ώρα ο Γάλλος Αντουάν Ντουέν επικράτησε 3-2 του Ρουμάνου Μπογκντάν Σινγκεορζάν κι έτσι Νίλσον, Σταματούρος και Ντουέν ισοβάθμησαν στην κορυφή με 5 βαθμούς. Υπολογίστηκαν τα μεταξύ τους παιχνίδια, είχαν και οι τρεις από μία νίκη και μία ήττα και στο τέλος μέτρησαν τα σετ. Εκεί ο Ντουέν είχε 5 σετ υπέρ και 4 κατά και κατέκτησε την 1η θέση, τον ακολούθησε ο Έλληνας διεθνής με 5-5 και αποκλείστηκε ο Νίλσον, που ήταν επικεφαλής του γκρουπ (4-5). Στον 1ο γύρο του αγωνίσματος (σ.σ. των «64») ο Σταματούρος πάλεψε απέναντι στον Ελβετό Αντρίν Μέλιγκερ ώσπου λύγισε με 3-1 σετ (8-11, 11-7, 7-11, 10-12).

Lignano diplo_Taousa-TerpouΣτο απλό κορασίδων η Ελισάβετ Τέρπου έμεινε 3η στο 1ο προκριματικό γκρουπ. Στο σημερινό δεύτερο παιχνίδι της έχασε από τη Σλοβένα Νίκα Νάγκλιτς με 3-1 σετ (11-5, 9-11, 10-12, 14-16).

Η Φίσερ προκρίθηκε με τη 2η θέση από το 3ο γκρουπ. Χτες είχε μία νίκη και μία ήττα, σήμερα επιβλήθηκε της Μέιλι Ντάχι από το Βέλγιο με 3-1 σετ  (14-12, 11-7, 8-11, 11-8) και σιγούρεψε το εισιτήριο για το ταμπλό των «32». Αποκλείστηκε στον 1ο γύρο χάνοντας φυσιολογικά με 3-0 σετ από τη Ρουμάνα Μιχαέλα Πλεάσου, η οποία λίγο αργότερα εξασφάλιζε θέση στο πόντιουμ (6-11, 7-11, 4-11).

Η Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου αρκέστηκε στην 3η θέση του 5ου γκρουπ με μία νίκη και δύο ήττες. Σήμερα ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της με ήττα 3-0 από την Έλι Φονγκ από το Χονγκ Κονγκ (5-11, 7-11, 5-11). Να σημειωθεί ότι είχε και η συμπαίκτρια της Φίσερ στον Άρη 2006 αντίπαλο την Πλεάσου κι έχασε επίσης με 3-0 το Σάββατο.

Τέλος η Χριστίνα Ταουσάνη, που πήρε πρώτη φορά μέρος σε τέτοιο τουρνουά, περιορίστηκε στην τελευταία θέση του 6ου γκρουπ. Ύστερα από τις δύο χτεσινές ήττες κάμφθηκε και από την Τσέχα Κατερίνα Σέτσοβα με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 4-11).

* Κι άλλες φωτό από την Ιταλία, που έστειλαν στο γραφείο Τύπου, τα μέλη της ελληνικής αποστολής

Φωτό 1: Σε ανάπαυλα των αγώνων οι έξι αθλητές κι αθλήτριες με τον προπονητή Κωνσταντίνο Κωστόπουλο στο γυμναστήριο

Φωτό 2: Ο Κορδούτης και ο Σταματούρος χαλαρώνουν έξω από το γυμναστήριο

Φωτό 3: Η Ταουσάνη και η Τέρπου σε προσπάθειά τους στο αγώνισμα του διπλού