Στις θέσεις 9-16 του διπλού κορασίδων Φίσερ/Ισαμπάλογλου στο Λινιάνο

Lignano diplo_korasidon

Lignano diplo_korasidonΈνα θετικό πλασάρισμα στο διπλό κορασίδων, η εξασφάλιση πρόκρισης σε κυρίως ταμπλό του απλού Under 13 και οι βάσεις που μπήκαν για μία ακόμα πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού παίδων, ήταν το Σάββατο οι καλύτερες ειδήσεις από το Λινιάνο για την ελληνική πλευρά κατά την προτελευταία ημέρα του διεθνούς ιταλικού όπεν. Στα κορίτσια η Έλλη Φίσερ και η Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου (φωτό από την προσπάθειά τους στο Λινιάνο) έφτασαν στις θέσεις 9-16 του διπλού, ενώ στα αγόρια ο Γιώργος Σταματούρος έχει κάνει σημαντικό βήμα για να περάσει στον 1ο γύρο του απλού με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο προκριματικό γκρουπ. Επίσης, στην κατηγορία mini cadet, που αφορά μόνο στο απλό, η Φίσερ νίκησε στο πρώτο της ματς κι έχει σίγουρη την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Να δούμε αναλυτικότερα πώς κύλησε η τέταρτη ημέρα του τουρνουά για τους νεαρούς διεθνείς, που κοουτσάρει ο προπονητής του Άρη Βούλας Κωνσταντίνος Κωστόπουλος:

Στο διπλό κορασίδων η Φίσερ με την Ισαμπάλογλου αντιμετώπισαν αρχικά τις Ναταλία Γκριγκέλοβα/Μόνικα Ουρίκοβα από τη Σλοβακία. Τις νίκησαν με 3-1 σετ (11-8, 9-11, 11-4, 11-4) και προχώρησαν στη 16άδα. Εκεί αποκλείστηκαν από τις Ιταλίδες Γιαμίλα Λαουρέντι/Σοφία Σφαμένι με 3-0 σετ (6-11, 8-11, 8-11).

Η Χριστίνα Ταουσάνη και η Ελισάβετ Τέρπου σχημάτισαν το δεύτερο ελληνικό ζευγάρι. Έδωσαν γερή κόντρα στον 1ο γύρο (σ.σ. των «32») απέναντι στις Ρωσίδες Κριστίνα Καζάντσεβα/Άννα Βολόσινα και λύγισαν με 3-1 σετ (10-12, 7-11, 11-8, 6-11).

Στο διπλό παίδων οι Δημήτρης Κορδούτης/Γιώργος Σταματούρος είχαν πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») με τους Ιταλούς Μαρτσέλο Σέρζα/Λεονάρντο Πάσε, προηγήθηκαν με 2-1 σετ, αλλά τελικά λύγισαν με 3-2 (11-7, 3-11, 16-14, 9-11, 8-11).

Στο απλό έγινε το πρώτο μέρος των γκρουπ τόσο στους παίδες όσο και στις κορασίδες και η συνέχεια δίνεται από το πρωί της Κυριακής. Στο απλό παίδων ο Κορδούτης είναι στο 1ο προκριματικό γκρουπ των τριών αθλητών. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του έχασε 3-1 σετ από τον Ούγγρο Ίστβαν Μόλναρ (7-11, 11-3, 4-11, 7-11) και τώρα διεκδικεί τη 2η προνομιούχο θέση απέναντι στον Βόσνιο Νικόλα Μιχαΐλοβιτς.

Στο 20ο γκρουπ ο Σταματούρος έκανε ιδανική αρχή, ωστόσο δεν έχει εξασφαλίσει καμία από τις δύο πρώτες θέσεις, που οδηγούν στο ταμπλό. Αρχικά επιβλήθηκε του Ρουμάνου Μπογκντάν Σινγκεορζάν με 3-1 σετ (12-10, 11-8, 7-11, 11-6) και ακολούθως ξεπέρασε και το υψηλότερο εμπόδιο του Γάλλου Αντουάν Ντουέν με 3-2 σετ (11-7, 6-11, 10-12, 12-10, 11-8). Σήμερα αντιμετωπίζει τον (επικεφαλής του γκρουπ) Σουηδό Μέλκερ Νίλσον, ο οποίος έχει μία νίκη. Ένα θετικό αποτέλεσμα έχει και ο Ντουέν, συνεπώς αν οι δυο τους κάνουν άλλη μία νίκη την Κυριακή τότε θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία με τον Έλληνα διεθνή και για τις δύο προκρίσεις θα μετρήσουν τα σκορ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο απλό κορασίδων η Τέρπου βρέθηκε στο 1ο γκρουπ, επίσης των 3ων. Στο πρώτο της παιχνίδι ήταν αδύνατο ν’ αντισταθεί στην κινεζικής καταγωγής Ζανγκ Σουάν, η οποία αγωνίζεται με την ισπανική υπηκοότητα και ηττήθηκε με 3-0 (4-11, 2-11, 3-11). Σήμερα θα κυνηγήσει τη 2η προνομιούχο θέση με αντίπαλο τη Νίκα Νάγκλιτς από τη Σλοβενία.

Η Φίσερ έχει προς το παρόν μία νίκη και μία ήττα στο 3ο γκρουπ. Κάμφθηκε από τη Σουηδέζα Κριστίνα Κάλμπεργκ με 3-0 σετ (8-11, 9-11, 8-11) κι επικράτησε της Ιταλίδας Βαλεντίνα Ρονκάλο με 3-1 (11-8, 9-11, 11-6, 11-9). Διεκδικεί την πρόκριση και σήμερα συναντά τη Μέιλι Ντάχι από το Βέλγιο.

Ίδιος απολογισμός και για την Ισαμπάλογλου στο 5ο γκρουπ. Άρχισε με φυσιολογική ήττα 3-0 σετ από τη Ρουμάνα Μιχαέλα Πλεάσου (8-11, 3-11, 4-11) κι έκαμψε την Ιταλίδα Γκάια Σμαργκιάσι με 3-0 (11-8, 11-5, 11-7). Παλεύει για τη 2η προνομιούχο θέση και την Κυριακή αναμετριέται με την Έλι Φονγκ από το Χονγκ Κονγκ.

Η Ταουσάνη έχει υποστεί δύο ήττες στο 6ο γκρουπ και δεν ελπίζει σε πρόκριση. Έχασε 3-0 σετ από την Ιταλίδα Μαρκέλα Ντελάσα (7-11, 8-11, 8-11) και 3-1 από την Ουγγαρέζα Κάτα Φούλε (6-11, 11-9, 10-12, 10-12). Σήμερα ολοκληρώνει τα παιχνίδια της αντιμετωπίζοντας την Τσέχα Κατερίνα Σέτσοβα.

Στους αγώνες για την κατηγορία minicadet τέλος, η Φίσερ άρχισε νικηφόρα στο 4ο προκριματικό γκρουπ κι αυτό της ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει την πρόκριση στο ταμπλό, έστω ως 2η. Κατέβαλλε τη Τσιάρα Μόρι από το Σαν Μαρίνο με 3-0 σετ (11-4, 1-7, 15-13) και σήμερα παίζει με τη Λίζα Μπρεσάν για την πρωτιά. Επειδή όμως, νίκησε και η Ιταλίδα αθλήτρια τη Μόρι, τότε η Φίσερ θα πάει στην επόμενη φάση ακόμα και με ήττα, που θα την αφήσει στη 2η θέση του γκρουπ.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΟΡΦΟΡΣ ΣΤΑ ΠΛΕΪ ΟΦ ΤΗΣ ΣΟΥΗΔΙΑΣ

Με συνολικό σκορ 2-0 ηττήθηκε η Στόρφορς από τη Σπαρβάγκεν για τα πλέι οφ του σουηδικού πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας γυναικών κι έμεινε έξω από τα ημιτελικά. Οι ομάδες έδωσαν τη δεύτερη αναμέτρησή τους το βράδυ της Παρασκευής και το κλαμπ της Μαρίας Χριστοφοράκη και της Φιλαρέτης Εξάρχου υπέστη νέα ήττα με 5-2 ύστερα από το 5-3 της περασμένης Τετάρτης. Η Χριστοφοράκη νίκησε στο πρώτο της ατομικό ματς κι έχασε στο δεύτερο και συνολικά στην τελική φάση του πρωταθλήματος είχε 3 νίκες και 2 ήττες. Η Εξάρχου δεν μπόρεσε να σημειώσει θετικό αποτέλεσμα ούτε στον δεύτερο αγώνα με τη Σπαρβάγκεν και είχε κακό προσωπικό απολογισμό με 5 ήττες και καμία νίκη. Την Παρασκευή η Χριστοφοράκη νίκησε 3-2 σετ τη Σαναμαρί Μπολένιους κι έχασε 3-2 από τη Στίνα Ζέτερστρομ κι επίσης 3-2 από τη Τζένιφερ Γιόνσον. Η Εξάρχου κάμφθηκε με 3-1 σετ από τη Γιόνσον και με 3-0 από τη Μπολένιους. Στην 4άδα των πλέι οφ η Σπαρβάγκεν θ’ αντιμετωπίσει την Έσλοβ και η Μαλαρένερτζι, που προκρίθηκε επίσης με σκορ 2-0 σε βάρος της Τάμπεργκ, την Άνγκμπι.