Συνωστισμός με τρεις ομάδες στη 2η θέση της Α2 ανδρών!

PB242265

PB242265Τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση της Α2 εθνικής κατηγορίας των ανδρών επέφερε η σημερινή αγωνιστική ημέρα στην επιτραπέζια αντισφαίριση! Την ώρα που ο Α.Σ. Πρόοδος χρειάζεται απλά τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου, φουντώνει το ενδιαφέρον για τις δύο επόμενες θέσεις, οι οποίες οδηγούν στη διεκδίκηση της ανόδου μέσω των μπαράζ. Ο Άρης Νικαίας είχε νέα απώλεια βαθμών την Κυριακή μετά τη χτεσινή από την Ε.Α. Βόχας και τη νέα ήττα του από το Π.Κ.Δ. Ταύρου εκμεταλλεύτηκαν ο Ίφιτος Πατρών και η Ένωση Ποντίων Μελισσίων, που τον «έπιασαν» στο δεύτερο σκαλοπάτι! Στην Α1 κατηγορία των ανδρών τα παιχνίδια είχαν την αναμενόμενη τροπή με τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. να μεγαλώνει το αήττητο στο μοναδικό σημερινό του παιχνίδι και τον Α.Σ. Πέρα Αθηνών να πετυχαίνει δύο νίκες και να βρίσκεται πάντα πίσω του σε απόσταση αναπνοής.

Στην Α2 των ανδρών το Π.Κ.Δ.Τ. αποδείχτηκε πολύ δυνατό για τον Άρη Νικαίας. Βασικά, γιατί σε σχέση με το αντίστοιχο ματς του 1ου γύρου είχε στη σύνθεσή του τον πρώην διεθνή Σπύρο Κιούφη (φωτό). Ο αριστερόχειρας πρωταθλητής Ελλάδας του απλού Νέων ανδρών το 2007 έκανε τη διαφορά και πρωταγωνίστησε με τρία (μαζί με αυτό του διπλού) θετικά αποτελέσματα. Παρών ήταν επίσης, ο βετεράνος Βασίλης Αλεξανδρίδης και με πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε την τέταρτη νίκη της ομάδας του. Ο παλιός Μεσογειονίκης με την εθνική Τουρκίας έφερε πάλι ευχάριστες αναμνήσεις σε φίλους του αθλήματος κι έδειξε ότι η τέχνη δεν ξεχνιέται. Το σωματείο του Ταύρου βρίσκεται τώρα έναν βαθμό πίσω από τις ομάδες της 2ης θέσης και σίγουρα μπορεί να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό αν παίξει πλήρες και στα επόμενα ματς.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Π.Κ.Δ. Ταύρου-Άρης Νικαίας 4-1:

Σπύρος Κιούφης-Ηλίας Μιχαηλίδης 3-0 (11-9, 11-2, 11-8)

Βασίλης Αλεξανδρίδης-Σταύρος Βρεττάκος 3-0 (11-6, 11-5, 11-4)

Δημήτρης Μακρής-Παναγιώτης Αέξανδρόπουλος 2-3 (11-7, 11-13, 10-12, 11-9, 11-13)

Κιούφης/Μακρής-Μιχαηλίδης/Βρεττάκος 3-0 (11-9, 11-5, 11-3)

Κιούφης-Βρεττάκος 3-0 (11-3, 13-11, 11-8)

Ο Ίφιτος Πατρών έκαμψε την αντίσταση της δεύτερης ομάδας του Ταύρου, του Δ.Α.Ο.Τ. με 4-1, ενώ ούτε η Ένωση Ποντίων Μελισσίων συνάντησε μεγάλες δυσκολίες απέναντι στην Ε.Α. Βόχας. Η ομάδα της Κορινθίας πάντως, δεν χρησιμοποίησε σε αυτό το παιχνίδι τον Λούμπο Γκεοργκίεφ. Η πρωτοπόρος Πρόοδος νίκησε άνετα το Γυμνάσιο και αύξησε το απόλυτο των επιτυχιών στα 12 ματς. Στην ουρά της βαθμολογίας ο Ποσειδών Λουτρακίου νίκησε την Ελευσίνα με 4-2 και κυνηγά τις, λιγοστές έστω, πιθανότητές του για την παραμονή. Αντίθετα η Ελευσίνα, αφού έχασε και αυτή την ευκαιρία για νίκη, θεωρείται ήδη καταδικασμένη στον υποβιβασμό.

Στην Α1 ο Ολυμπιακός είχε σήμερα πιο απλό έργο έπειτα από τις δυσκολίες των δύο χτεσινών αγώνων με τα Ταταύλα και τη Φιλία. Κατέβαλλε τον Ο.Α. Χανίων με 4-1 (την ήττα υπέστη ο Ανδρέας Τσόπελας, ενώ ο Τάσος Ρηνιώτης χρειάστηκε να πάει στα πέντε σετ για να κάμψει τον Γιώργο Νταλιάνη) και συνέχισε την αήττητη πορεία του. Το ίδιο σκορ έφερε και ο πρωταθλητής Α.Σ. Πέρα απέναντι στον Α.Ο. Πεύκης και τον Ο.Α. Χανίων και παραμένει έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο. Ενδιαφέρουσα ήταν η αναμέτρηση της Αμφιθέας με την Πεύκη, όχι από βαθμολογικής πλευράς, αλλά επειδή συναντήθηκαν συνολικά πέντε παιδιά που ανήκουν στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση Πεύκης και είχαν αμφίρροπη κόντρα. Η Αμφιθέα είχε τον πρώτο λόγο και τελικά πήρε τη νίκη με 4-2.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Ο. Αμφιθέας-Α.Ο. Πεύκης 4-2:

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιώργος Κανάσης 3-2 (13-11, 9-11, 8-11, 11-9, 12-10)

Φίλιππος Μουχτούρης-Σωτήρης Κανναβός 0-3 (8-11, 8-11, 7-11)

Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Γιάννης Παπαδάκης 3-0 (11-5, 11-8, 11-9)

Αφοί Κωνσταντινόπουλοι-Κανάσης/Παπαδάκης 0-3 (9-11, 9-11, 7-11)

Γ. Κωνσταντινόπουλος-Κανναβός 3-1 (12-10, 5-11, 11-3, 12-10)

Κ. Κωνσταντινόπουλος-Κανάσης 3-1 (11-6, 12-14, 11-7, 11-5)

Με σκορ 4-2 κρίθηκε και ο αγώνας του Άρη Βούλας με τη Φιλία Ορεστιάδας. Εκεί ήταν η αθηναϊκή ομάδα το φαβορί και το επιβεβαίωσε με πρωταγωνιστή τον πρωταθλητή Ελλάδας του απλού Νέων Ανδρών το 2006 Αντώνη Μαλινάκη. Ο Χανιώτης αθλητής σημείωσε δύο νίκες επί του Γιώργου Μακρή και του Γιάννη Γεωργαντά με 3-0 σετ, αλλά επικράτησε και στο διπλό με συμπαίκτη τον Χρήστο Τσαρσιταλίδη (3-1 απέναντι σε Γεωργαντά/Καριοφυλλίδη). Στο έκτο στη σειρά παιχνίδι ο Μιχάλης Τσαχάκης ξεπέρασε τον Μακρή με 3-1, ενώ τις νίκες για τη Φιλία (που προηγήθηκε 2-1) πέτυχαν ο Γιάννης Γεωργαντάς (3-2 σετ με αντίπαλο τον Τσαρσιταλίδη) και ο Ανέστης Καριοφυλλίδης (επίσης 3-2 σετ τον Τσαχάκη).

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας           4-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ (σε 12 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                            ΒΑΘΜΟΙ        Ν.-Η.

10. Α.Ο. Παγώνα Πάτρας      12                   0-12

* Η ομάδα, που τερματίζει στην τελευταία θέση, υποβιβάζεται. Ο 8ος και ο 9ος πάνε στα μπαράζ παραμονής.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 12 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                              ΒΑΘΜΟΙ       Ν.Η.

1. Α.Σ. Η Πρόοδος              24                12-0