Οι οκτώ αθλητές/τριες, που πήραν τα πρώτα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Λουξεμβούργο

Βρήκαν κάτοχο το βράδυ τα πρώτα οκτώ εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Προολυμπιακό τουρνουά του Λουξεμβούργου. Στους άνδρες έφτασαν στην πολυπόθητη πρόκριση οι Πορτογάλοι Μάρκος Φρέιτας, Ζοάο Μοντέιρο, ο Αυστριακός Ρόμπερτ Γκάρντος και ο Γερμανός Μπάστιαν Στέγκερ. Στις γυναίκες πέρασαν για το Λονδίνο η Ιρέν Ιβάνκαν από τη Γερμανία, η Ναταλία Παρτίκα από την Πολωνία, η Ξιαν Γι Φανγκ από τη Γαλλία και η Μίε Σκοβ από τη Δανία. Τις προκρίσεις εξασφάλισαν οι νικητές και οι νικήτριες των τεσσάρων ταμπλό, που σχηματίστηκαν στο πρώτο στάδιο των αγώνων. Σε τέσσερα νέα ταμπλό των επτά οι 28 αθλητές και οι ισάριθμες αθλήτριες που απέμειναν, θα επιδιώξουν αύριο την πρόκριση στη δεύτερη ευκαιρία, ενώ θα υπάρχει και τρίτη την Κυριακή.

Η ελληνική πλευρά μπορεί να ολοκλήρωσε από τα γκρουπ την προσπάθειά της, όμως στους άνδρες έχει άμεσο ενδιαφέρον για το ποιοι αθλητές θα περάσουν στο Ολυμπιακό τουρνουά, καθώς διεκδικεί την πρόκριση στο ομαδικό. Έτσι, η επιτυχία των δύο Πορτογάλων δεν ήταν καλό νέο διότι φέρνει τους Ίβηρες να υπερισχύουν στην «κούρσα» της εθνικής μας ομάδας. Δύο προκρίσεις έχει ήδη και η Ελλάδα με Κρεάνγκα και Γκιώνη, όμως η Πορτογαλία τερμάτισε ψηλότερα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού πριν από δύο εβδομάδες. Ήταν 11η , ενώ η Ελλάδα 15η… Εξάλλου, Γερμανία και Αυστρία οριστικοποίησαν και τυπικά στους άνδρες την παρουσία τους και στο ομαδικό του Λονδίνου συμπληρώνοντας από τρεις προκρίσεις (οι δύο πρώτες είχαν έρθει πέρσι από την παγκόσμια κατάταξη).

Το πρόγραμμα της τρίτης ημέρας στο Κίρσμπεργκ του Λουξεμβούργου έκλεισε στις 10 το βράδυ μ’ έναν σπουδαίο τελικό στο ταμπλό του Στέγκερ. Ο Γερμανός πρωταθλητής «τα βρήκε σκούρα» με τον Ούγγρο Άνταμ Πατάντους και στο 2-2 χρειάστηκε ν’ ανατρέψει σε βάρος του διαφορά για να γίνει και στην πράξη το φαβορί της συνάντησης. Στο τέλος πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς με σκορ 4-2 (11-8, 6-11, 11-9, 4-11, 11-8, 11-3). Στα προημιτελικά των νοκ άουτ είχε επικρατήσει του Σουηδού Γενς Λούντκβιστ με 4-2 και στα ημιτελικά του Ρουμάνου Κονσταντίν Τσιότι με 4-0 σετ.

Ο Φρέιτας «τσέκαρε» το εισιτήριο για το Λονδίνο επικρατώντας πολύ δύσκολα του Γάλλου Εμανουέλ Λεμπεσόν με 4-1 σετ (11-9, 11-7, 10-12, 12-10, 12-10). Στα προημιτελικά είχε νικήσει τον Σλοβάκο Τόμας Κέινατ με 4-0 και στα ημιτελικά τον Βρετανό Λίαμ Πίτσφορντ με 4-2 σετ.

Ο Μοντέιρο κατέβαλλε στο καθοριστικό ματς τον Λευκορώσο «αμυντικό» Εβγένι Τσετίνινε με 4-1 σετ (9-11, 11-8, 12-10, 11-8, 11-8). Στην 8άδα είχε αποκλείσει τον Ρώσο Κιρίλ Σκάσκοφ με 4-0 σετ και στην 4άδα τον Κροάτη Αντρέι Γκάσινα με 4-2 σετ.

Ο Γκάρντος είχε την πιο δυνατή παρουσία, καθώς στον τελικό του δικού του ταμπλό έκαμψε την αντίσταση του Ούγγρου Ντάνιελ Ζβικλ με 4-1 σετ (8-11, 11-8, 11-9, 11-8, 11-6) και νωρίτερα είχε σημειώσει άλλες δύο νίκες χωρίς να χάσει σετ. Στην 8άδα είχε ξεπεράσει τον Σλοβάκο Πίτερ Σέρεντα με 4-0 και στην 4άδα τον Βρετανό Πάουλ Ντρίνκαλ, επίσης με 4-0 σετ.

Στις γυναίκες ο πιο συναρπαστικός τελικός έγινε στο ταμπλό της Ιβάνκαν. Η Γερμανίδα αθλήτρια με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού έκαμψε με 4-3 σετ την Κροάτισσα, πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης του διπλού γυναικών, Ταμάρα Μπόρος (7-11, 11-8, 11-7, 11-8, 8-11, 7-11, 11-6). Νωρίτερα στα νοκ άουτ, η Ιβάνκαν νίκησε τη Ρωσίδα Οξάνα Φαντέεβα με 4-1 στα προημιτελικά και τη Σουηδέζα Ματίλντα Έκολμ επίσης με 4-1 σετ στα ημιτελικά.

Η Παρτίκα κατέβαλλε στο καθοριστικό ματς του δικού της ταμπλό τη Λευκορωσίδα Βερόνικα Πάβλοβιτς με 4-1 σετ (11-9, 9-11, 11-5, 11-9, 11-7). Στην 8άδα είχε αποκλείσει την Ολλανδέζα Έλενα Τιμίνα με 4-2 σετ και στην 4άδα την Τσέχα Ρενάτα Στρμπίκοβα με 4-3 σετ.

Η Σκοβ επικράτησε 4-2 σετ της Σλοβάκας Μπάρμπορα Μπαλάζοβα στον καθοριστικό αγώνα για την πρόκριση (11-13, 13-11, 11-8, 11-6, 9-11, 11-6). Πιο πριν, στα νοκ άουτ, είχε νικήσει την Ουκρανή Μαργαρίτα Πεσότσκα με 4-3 και τη Γαλλίδα Καρόλ Γκρουντίς με 4-2 σετ.

Τέλος, η Ξιαν Γι επιβλήθηκε στον τελικό της Ισπανίδας Σάρα Ραμίρεζ με 4-1 σετ (10-12, 11-4, 11-9, 11-7, 11-4). Στην 8άδα του ταμπλό ξεπέρασε τη Σέρβα Άννα-Μαρία Έρντελι με 4-3 και στην 4άδα την Κροάτισσα Τιαν Γιουάν με 4-1 σετ.